Pri pohľade na rovinu, jednopodlažné drevené domky, ktoré dotvárajú krajinu v kubánskom regióne Vuelta Abajo, veľa ľudí by neuhádlo, že práve poľnohospodári sú tu jedným z najcennejších prírodných zdrojov ostrova: tabaku pre cigary.
Hoci sú kubánske cigary celosvetovo známe, väčšina tabaku, ktorý smeruje do prémiových cigár, sa pestuje v tejto malej doline na západe Kuby, ktorá má jedinečnú mikroklímu a bohatú vulkanickú pôdu.
Polia za centrálou plantáže spoločnosti v ktorej pracuje Hirochi Robaina sú plné zrelých tabakových rastlín a domov kde sa tabak visí, suší a dozrieva najmenej 30 dní, kde je ďalej naskladaným. Avšak pestovatelia tabaku piatej generácie ešte stále nie je spokojní so zberom tohto roku.
Jeden z pestovateľov uviedol: “Tento rok bol z dôvodu počasia veľmi komplikovaný,” … “Počasie bolo zlé, čelili sme veľkému množstvu dažďa a vetra.”
Zvyčajne zimné mesiace predstavujú suché sezóny, ideálne na pestovanie a zber tabaku pre špičkové značky ako Cohiba, Montecristo a Partagas.
Vrámci posledného zberu však boli zrážky natoľko rozsiahle, že polia sú v blate. Niektoré z rastlín boli zlomené alebo rastú tak vysoko, že je potrebné ich orezať, takže listy, ktoré sa valajú do cigár, stratia na svojej sile.
Súvisiace: Klimatické zmeny sú najväčším rizikom pre podnikanie (a svet)
Robaina ďalej poznamenal: “Je normálne, že v novembri začne rásť tabak. Taktiež je normálne, že zrážky sú minimálne, alebo žiadne,” … “Ale počas aktuálnej sezóny je to iné, keďže zrážky boli naozaj rozsiahle avšak aj vietor je veľmi výrazný, čo samozrejme pre pestovateľov tabaku predstavuje veľký problém.”
Problémom podľa neho je zvýšený vplyv zmeny klímy, ktorý sa prejavuje na karibskom ostrove.
V januári západná časť Kuby čelila neprirodzenému meteorologickému systému, ktorý spôsobil tornádo, ktoré so sebou bralo automobily, strechy z budov a v Havane zabilo najmenej šiestich ľudí. Kubánske predpovede počasia uviedli, že v 500 rokoch zaznamenanej histórie nikdy nedošlo k podobnému tornádu, ktoré by zasiahlo kubánske hlavné mesto.
Na farme Robaina, ktorá bola vzdialená dve hodiny jazdy od Havany, je vidno prázdne časti na poliach, keďže vietor z tej istej búrky se sebou bral celé časti rastlín.
“Nikdy sa nám to predtým nestalo,” povedal Robaina, najmladší člen jednej z najstarších kubánskych rodín. Jeho starý otec Alejandro Robaina bol medzi kubánskymi fanúšikmi cigariet a tabaku legendou, keďže mal na starosti výrobu osobných cigár Fidela Castra.
Robaina sa zaoberal nepredvídateľným počasím a snaží sa riešiť ďalšie vhodné kroky, ktoré by mu v poznámkach mohol zanechať jeho starý otec, ktorý mu zveril prácu na tom ako pestovať najkvalitnejší tabak.
Mnoho jeho susedov, prechádza z tabaku na plodiny, ako sú kukurica a čierne bôby, ktoré sa ľahšie pestujú. To je ako by sa vinár v údolí Napa alebo Bourdeaux rozhodli zastaviť pestovanie hrozna.
Pre Robainovu spoločnosť nie je možné pestovať nič iné ako tabak z cigariet na mieste, ktoré má pre túto plodinu tú najlepšie klímu a pôdu.
“Naša rodina musí pestovať tabak,” … “Musíme, je to predsa náš život.”
Zdá sa, že vplyv zmeny klímy neovplyvnil len zdraženie priemyslu kubánskych cigár.
Kubánsky ročník cigarového festivalu vo februári prišiel s informáciou, že spoločnosť Habanos, ktorá má spoločný podnik s kubánskou vládou a predáva kubánske cigary v zahraničí, za rok 2018 oznámila rekordný predaj v roku 2018 na hodnote 537 miliónov dolárov.
Ale odborníci na cigary poznamenali, že zmena klímy by mohla mať vplyv na kvalitu, ako aj na produkciu.
David Savona, ktorý je šéfredaktorom časopisu Cigar Aficionado poznamenal: “Je to niečo, čoho sa treba obávať,” … “Keď milujete cigary, fajčíte len tabak. Cigary sú vyrábané len za pomoci tabaku a času. Ak je problém s počasím, bude to mať cigary priamy vplyv.”
Vedúci predstavitelia spoločnosti Habanos uviedli, že kubánska vláda uznáva vplyv zmeny klímy na ostrov, ktorý je už zraniteľným voči hurikánom a záplavami pobrežia a na potenciálne následky sa snaží reagovať.
Ernesto Gonzalez, ktorý je prevádzkovým a marketingovým riaditeľom spoločnosti Habanos poznamenal: “Pracujeme na zmiernení škôd spôsobených zmenou klímy,” … “Kuba by mala byť príkladom sveta, ako zabrániť prírodným katastrofám.”
Podľa plánu nazvaného Tarea Vida, kubánska vláda analyzuje, kde by ostrov mohol byť najviac zasiahnutý zmenou klímy. Podľa údajov vlády za posledných 70 rokov sa priemerná ročná teplota zvýšila o 0,9 stupňa Celzia. Rastúca hladina morí postihla približne 85% pobrežia ostrova a vláda v niektorých pobrežných oblastiach zakázala novú výstavbu a začala s presunom ohrozenej komunity ďalej do vnútrozemia.
Súvisiace: Globálny dopyt po potravinách a klimatické zmeny môžu byť receptom na katastrofu
Kubánska vláda v novembri uviedla, že pestovatelia tabaku navrhli nové továrne pre sušenie, aby skryli tabak za pomoci kovových striech namiesto dreva, ktoré boli odolnejšie voči zvýšenému vetru a zrážkam spôsobených zmenou klímy.
Robaina poznamenal, že je znepokojený tým keď zmena klímy sťažuje pestovanie tabaku, kubánska výroba cigariet bude na ostrove smerovať k produkcií kávy a cukru a prestane byť významným vývozcom.
Nakoniec uviedol: “Musíme aktuálne čeliť náročným podmienkam,” … “Aby sme náš tabak zachránili.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, CNN
Facebook komentár