Objem bankoviek v hodnote 100 dolárov v obehu narastá. A niektorí ekonómovia poukazujú na možné dôvody.
Podľa najnovších údajov z Federálnej rezervnej banky USA, počet najdôležitejšej bankovky o hodnote 100 dolárov sa od finančnej krízy zdvojnásobil, pričom na celom svete ich bolo viac ako 12 miliárd. 100 dolárové bankovky tak v obehu prekonali objem 1 dolárových bankoviek. S týmito výsledkami počas tohto týždňovej správy ku klientom prišiel vedúci analytik Deutsche Bank pre celosvetové operácie – Torsten Slok.
Graf: Počet reálnych bankoviek v obehu
Vo všeobecnosti sa ekonómovia domnievajú, že nárast súvisí s ľuďmi po celom svete, ktorí chcú skrývať hotovosť, čo je podobná podstata, ktorá vyvoláva záujem o kryptomeny. Vysoká nominálna hodnota, menových bankoviek s vysokou hodnotou boli historicky preferovanou formou platieb pre zločincov, vzhľadom na anonymitu, nedostatok záznamov o transakciách a relatívnu ľahkosť, s ktorou môžu byť presúvané cez hranice.
Súvisiace: 20 najmenej skorumpovaných krajín sveta
Nicholas Colas, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti DataTrek Research poznamenal, že už viac ako desať rokov sa jedná o “králičiu noru”. Povedal, že nárast v obehu v hodnote 100 dolárových bankoviek je signálom, kde sa svet spolieha na ne ako na obchodnú hodnotu a tak sú stále viac sú využívanými na medzinárodnú kriminalitu.
Colas ďalej uviedol: “To nemá nič spoločné s americkou ekonomikou a nemá to ani nič spoločné s úrokovými sadzbami,” … “Určite existuje dostatok dôkazov, ktoré by naznačovali, že sa jedná o prostriedok korupcie, ale je to aj spôsob, ako ľudia udržiavajú aktíva mimo finančného systému, hoci v podobne objemnom režime.”
Počty stoviek dolárových bankoviek v zahraničí začali podľa Colasa narastať po vojne v Perzskom zálive a invázii USA do Afganistanu. Časť stabilizácie regiónu znamenala nahradenie miestnych mien niečím a “najvhodnejším bol na to práve americký dolár”.
Tieto väčšie bankovky majú tiež dlhšiu trvanlivosť ako akákoľvek iná forma americkej hotovosti. Napriek tomu Slok z Deutsche Bank uviedol, že navýšenie objemu 100 dolárových bankoviek by mohli vysvetliť viaceré faktory.
Graf: Koľko rokov zostávajú jednotlivé bankovky v obehu
Slok uviedol: “Mohlo by to byť spôsobené celosvetovou obavou z negatívnych úrokových sadzieb v Európe a Japonsku, alebo by to mohlo byť prostriedkom úspory pre americké domácnosti, ktoré sa obávajú ďalšej finančnej krízy, alebo by to mohlo byť poháňané väčším dopytom zo svetových nezákonných transakcií.”
80% bankoviek v zahraničí
Jedna štúdia z roku 2018 od Federálnej rezervnej banky v Chicagu odhaduje, že 60 percent všetkých amerických bankoviek a takmer 80 percent všetkých bankoviek v hodnote 100 dolárov sa aktuálne nachádza v zámorí. Podľa výskumu Federálneho rezervného výboru, pod vedením ekonómky Ruth Judsonovej to predstavuje jednoznačný nárast z hodnoty 15 až 30 percent okolo roku 1980. Zistila, že k tomuto dopytu prispieva hospodárska a politická nestabilita.
Podľa správy Federálnej rezervnej banky v Chicagu, odhady ohľadom budúceho dopytu po americkej mene je “náročné” a závisí od rýchleho rastu ekonomiky, úrokových sadzieb, nových platobných technológií a od toho, či ľudia v iných krajinách naďalej vidia americké doláre ako užitočné aktívum – “všetky faktory sú povedzme prinajmenšom neisté.”
Podľa nedávnej správy spoločnosti McKinsey, nárast digitálnych platieb môže prispievať k znižovaniu dopytu po fyzických bankovkách. Rastúce využívanie smartfónov podporilo posun smerom k online nakupovaniu a zlepšenie šírky pásma siete v roku 2017 posunuli celosvetový objem digitálneho obchodu nad hranicu 3 biliónov dolárov. Podľa spoločnosti McKinsey to je na dobrej ceste k viac než zdvojnásobeniu objemu do roku 2022.
Dokonca existoval tlak zbaviť sa bankoviek s vysokých denominovanou hodnotou na potlačenie medzinárodného zločinu. Lawrence Summers, bývalý minister financií a riaditeľ Národnej hospodárskej rady v Bielom dome, argumentoval za zrušenie 100 dolárovej bankovky. Summers v denníku The Washington Post v roku 2016 napísal: “Je čas zabiť 100 dolárovú bankovku.”
Summers s odvolaním sa na jeho potenciál zločinu, poznamenal: “Moratórium na tlač nových bankoviek s vysokou nominálnou hodnotou by urobil svet lepším miestom,” … “Jedná sa o je krok, ktorý bude predstavovať celosvetový príspevok, ktorý bude mať len najmenší vplyv na legitímny obchod alebo na štátne rozpočty. Možno to nebude zadarmo, ale bude to veľmi lacné.”
Poukazoval na výskumný dokument Harvardu, ktorý napísal bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Standard Chartered Peter Sands, ktorý sa snažil odstrániť vysokú denomináciu – cenné bankovky s vysokou hodnotou.
Sands napísal: “Tým, že odstránime vysokú hodnotu, teda bankovky s vysokou hodnotou, sťažili by sme život tých, ktorí sa snažia o daňové úniky, finančné zločiny, financovanie terorizmu a korupciu.”
Súvisiace: Koľko amerických dolárov je v súčasnosti v obehu?
Celosvetové nezákonné toky peňazí boli podľa Sandsa “ohromujúce” a tým sa v nich realizovali zločiny z obchodovania s drogami a pašovania ľudí, ako aj krádeže a podvody. Odhaduje, že v závislosti od krajiny daňové úniky poškodzujú verejný sektor kdekoľvek medzi 6% až 70% toho, čo orgány odhadujú, že by mali zhromaždiť. A napriek “obrovským investíciám do systémov sledovania transakcií a spravodajských informácií je zabavených menej ako 1 percento nezákonných finančných tokov.
Čoskoro po tom, ako bol tento dokument uverejnený v roku 2016, Európska centrálna banka oznámila, že prestane produkovať 500 eurovú bankovku s odôvodnením, že by mohla uľahčiť ilegálne aktivity. Napriek podobnému tlaku na Fed, Colas nie je optimistický.
Colas nakoniec poznamenal: “Federálna rezervná banka a štátna pokladnica zarábajú 99 dolárov za každú 100 dolárovú bankovku, ktorú tlačia a predávajú v zahraničí,” … “Jedná sa o prirodzenú túžbu pokračovať v tlačení týchto vecí – americká vláda takto predáva veľa peňazí.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC, Bloomberg
Facebook komentár