Bill_Gates_Zaplatil_som_dan_10_miliard_a_mali_by_sme_platit_viac

Platia bohatí svoj spravodlivý podiel na daniach? Miliardár Bill Gates v pondelok povedal, že napriek tomu, že zaplatil dane v hodnote 10 miliárd dolárov, si myslí, že jeho dane by mohli a mali by byť vyššie, najmä pokiaľ ide o kapitálové zisky.

Keď sa na stránke Reddit používatelia spýtali Gatesa o tom, čo si myslí, koľko by mal osobne platiť na daniach, Gates poznamenal, že bohatí by mali platiť viac. Gates napísal:

“Myslím, že náš systém môže byť oveľa progresívnejší (a bohatší ľudia by mali platiť vyšší podiel).

“Kľúčovým prvkom je, že zdanenie kapitálových výnosov je skôr zdaňované ako obyčajný príjem (niektorí navrhli, aby bolo porovnateľné) a daň z nehnuteľnosti sa podobá tomu, čo sme mali v minulosti (55% nad 3,5 milióna dolárov). Európske krajiny vyberajú oveľa viac daní, ale prostredníctvom spotrebných daní, ale to nie je progresívne.

Súvisiace: Bohatí sa obávajú návrhu Ocasio-Cortezovej pre 70% zdaňovanie

“Ak ľudia chcú, aby vláda urobila viac, musí byť financovaná a vidím, že potrebujeme zlepšiť naše vzdelávacie a zdravotnícke služby. Takže som zaplatil 10 miliárd dolárov, ale mal by som zo svojich kapitálových ziskov platiť viac.”

Jeho vyjadrenia nepredstavujú súhlas s návrhom Alexandry Ocasio-Cortezovej na dosiahnutie 70% sadzby dane z príjmov nad 10 miliónov dolárov. Je to však cielenejší prístup.

Krátkodobé kapitálové zisky sú aktívami, ktoré sú držané menej ako jeden rok, avšak sú zdanené v bežnom príjmovom pásme. Takže, ak odpredáte nehnuteľnosti alebo automobily ako svoj bočný príjem, čelíte zdaňovaniu podobnému ako na úrovni vašej hlavnej práce. Dlhodobé kapitálové zisky, pokiaľ ide o majetok držaný viac ako jeden rok, sa maximálna sadzba drží na hodnote 20%. Takže ak zarobíte peniaze investovaním do akcií, nehnuteľností alebo iných cenností, rovnako ako mnohí bohatí ľudia, celkovo zaplatíte nižšie dane.

Gates tiež navrhuje značné zdaňovanie, v prípade veľkého majetku najbohatších jednotlivcov.

Zdá sa to byť výzva k opätovnému vráteniu jednej z najznámejších daní z nehnuteľností, ktorú ponúkol magnát a filantrop Andrew Carnegie. V roku 1889 Carnegie poznamenal, že bohatí ľudia, ktorí ponechávajú svoje peniaze svojim deťom, skôr “hromadia” svoje bohatstvo, než aby ho využívali v prospech verejnosti, počas svojho života.

To je jasne argument, ktorý mohol Gates pochopiť. Spravuje jednu z najväčších, najvplyvnejších charitatívnych organizácií – Nadáciu Billa a Melindy Gatesových a financuje projekty, ktoré pomáhajú chudobným sveta.

Gates zároveň poukázal na ďalší veľký rozdiel v tom, ako si myslí, že bohatí sú zdaňovaní: keď predávajú svoj majetok, nie keď svoje peniaze investujú.

Nechce, aby USA zvýšili svoje dane prostredníctvom spotrebných daní. Ekonómovia uvádzajú, že spotrebné dane, ako napríklad dane z predajov by reálne zasiahli chudobných a stredné vrstvy viac ako bohatých.

Nie je jasné, aké časové obdobie, alebo v ktorých štátoch tieto dane v hodnote 10 miliárd dolárov Gates zaplatil. Podľa akejkoľvek normy sa jedná o rozsiahly objem finančných prostriedkov, aj keď Gates si to môže dovoliť.

Súvisiace: Bill Gates odhaľuje dva dôvody, prečo daruje $90 miliárd

Gates vlastní odhadovanú čistú hodnotu majetku na úrovni 98,2 miliárd dolárov. To je predsa len časť, pretože jeho pôvod bohatstva je naozaj tajný. Väčšinu jeho peňazí spravuje spoločnosť Cascade Investments LLC, ktorá nemusí verejne vykazovať svoje aktíva alebo výsledky, s výnimkou prípadov, kde by držala rozsiahly podiel v konkrétnej spoločnosti. Spoločnosť Cascade napríklad odhalila rozsiahle dlhodobé podiely v spoločnostiach ako Berkshire Hathaway, Waste Management a AutoNation. Ale taktiež vlastní niekoľko nehnuteľností. Zároveň Gates je zapojeným do rôznych rizikových investícií.

Takisto verejne tlačí vládu USA k tomu, aby vynaložila väčšie prostriedky na zahraničnú pomoc, zdravotnú starostlivosť, vzdelávanie a vedecký výskum.

Pre viac kontextu platí, že najbohatšie 1% Američanov platí približne jednu pätinu všetkých daní, ktoré krajina zhromažďuje (22,9%), ale tiež dostávajú približne jednu pätinu príjmov z krajiny (20,3%). A na rozdiel od všeobecného zmýšľania, najbohatšie 1% nie je tak bohaté, ako by ste si mohli myslieť: 1% sú tí, ktorí ročne zarábajú viac ako 480 000 dolárov ročne (najaktuálnejšie údaje od IRS sú z roku 2016).

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár