Odchod Británie z Európskej únie (EÚ) bez vopred dosiahnutej dohody by podľa novej akademickej štúdie mohol mať v Nemecku vplyv na viac ako 100 000 pracovných miest.
Inštitút pre hospodársky výskum v meste Leibniz (IWH) a Univerzity Martina Luthera v Halle sa zamerali na vplyv tvrdého Brexitu, ktorý by mal vplyv na jednotlové krajiny, okresy ale aj celé mestá.
Výskumníci predpokladali, že britský dovoz z Európskej únie sa po odchode bez dohody prepadne až o 25 percent. V rámci tohto prepadu autori odhadujú, že po celom svete zasiahne približne 612 000 zamestnaných ľudí v 43 krajinách.
Následne odhadli, že pokiaľ ide o celkovú zamestnanosť, najväčšiemu zásahu zo všetkých krajín, s ktorými Spojené kráľovstvo obchoduje je Nemecko, keďže ponúka potenciálny vplyv na viac ako 100 000 pracovných miest.
Súvisiace: Automobilka Honda zatvára svoju jedinú britskú továreň
Správa, zverejnená minulý týždeň, uviedla, že automobilový priemysel je odvetvie, ktoré Brexit najviac postihne, pričom konštatuje, že iba v Nemecku zamestnáva približne 15 000 ľudí a to výlučne so zameraním na vývoz do Veľkej Británie.
Približne 59 000 pracovných miest, ktoré obsluhujú čínsky dovoz zo Spojeného kráľovstva, budú podľa štúdie taktiež ovplyvnené, hoci zasiahnu najmä sprostredkovateľské spoločnosti a nie priamu čínsku zamestnanosť.
V porovnaní s veľkosťou krajiny, Írsko a Malta budú taktiež razantne zasiahnuté v hodnote 1 až 1,7 percenta zamestnaných ľudí, na základe Brexitu “bez dohody”.
Vyhliadka na to, že Spojené kráľovstvo opustí EÚ bez dohody predstavuje reálne riziko, najmä potom, čo britský parlament odmietol návrh dohody medzi vládou premiérkou Theresou Mayovou a Európskou úniou.
Británia by mala 28-členný blok mala opustiť 29. marca.
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian
Facebook komentár