Obrovský investičný suverénny fond Saudskej Arábie prichádza do Silicon Valley a na Wall Street, pretože jeho cieľom je nalievať niekoľko miliárd do svojich zahraničných investícií.
Verejný investičný fond (PIF), ktorému predsedá saudský korunný princ Mohammed bin Salman, plánuje otvoriť kancelárie v New Yorku, San Franciscu a Londýne.
Generálny riaditeľ fondu Yasir Al Rumayyan počas konferencie poznamenal: “PIF nemá záujem zostať len v Rijáde,” … “Vnímame, že musíme byť bližšie k našim podnikom.”
Fond je ústredným bodom stratégie Saudskej Arábii s označením “Vision 2030” – plán, ktorý vedie bin Salman, aby diverzifikoval ekonomiku tejto krajiny, mimo ropy.
Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži
Je hnacou silou za ambíciami krajiny rozvíjať nové turistické a zábavné odvetvia s cieľom povzbudiť Saudov, aby míňali viac finančných prostriedkov na domácom trhu. Tiež podporuje grandiózny projekt s názvom Neom – futuristické mega mesto s vlastnými samoriadiacimi automobilmi a dronami, v hodnote 500 miliárd dolárov.
Al Rumayyan poznamenal: “Saudovia mimo Saudskej Arábie každoročne vynakladajú 20 miliárd dolárov na cestovný ruch, avšak časť z nich chceme priniesť späť.”
Má veľké plány na rast. Jeho cieľom je zvýšiť svoje aktíva z 224 miliárd dolárov na 400 miliárd dolárov do roku 2020 a zvýšiť podiel zahraničných investícií do svojho portfólia z 10% na 50%, do roku 2030.
Taktiež zamestná stále viac ľudí. PIF očakáva, že do konca tohto roka bude mať 700 zamestnancov, pričom v súčasnosti ich je viac ako 450. Tento počet by sa do roku 2025 mohol zvýšiť na 2 000.
Al Rumayyan ďalej uviedol: “Zamestnávame ľudí z celého sveta, zo Saudskej Arábie, z celého regiónu, ale potrebujeme ich viac.”
Jedným z jeho najväčších záväzkov je technologický fond, ktorý založil s japonským gigantom – SoftBank. PIF investovala 45 miliárd dolárov.
V roku 2016 samostatne investoval do spoločnosti Uber 3,5 miliardy dolárov a Al Rumayyan je aj členom predstavenstva. Fond tiež, podľa výkonného riaditeľa Elona Muska získal podiel v spoločnosti Tesla o hodnote približne 5%.
Podnikateľské vzťahy kráľovstva v celosvetovom merítku sa však dostali pod intenzívny dohľad, odkedy bol novinár Jamal Khashoggi zabitý a rozsekaný po vstupe konzulátu Saudskej Arábie (v mesiaci október).
Rijád tvrdil, že ani bin Salman, ani kráľ Salman nevedeli o operácii zameranej na Khashoggiho. Americkí predstavitelia uviedli, že takáto misia – vrátane 15 mužov vyslaných z Rijádu – nemohla byť vykonaná bez povolenia bin Salmana.
Mnoho manažérov celosvetových spoločností v reakcii na smrť Khashoggi zrušilo svoju účasť na októbrovej investičnej konferencie v Rijáde, vrátane generálneho riaditeľa spoločnosti Uber – Dara Khosrowshahi, generálneho riaditeľa spoločnosti SoftBank – Masayoshi Son a generálneho riaditeľa spoločnosti Siemens – Joe Kaeser.
Súvisiace:
Saudská Arábia plánuje výstavbu $500 miliardového megamesta
Korupčný škandál v Saudskej Arábii za 100 miliárd dolárov
Egyptský miliardár Naguib Sawiris v nedávnom rozhovore poznamenal: “Všetky tieto príbehy okolo smrti Khashoggi, Saudske Arábií nepomáhajú.”
Dôvera investorov bola koncom roka 2017 tiež tvrdo zasiahnutá, kedy boli desiatky najvýznamnejších saudov, vrátane vedúcich predstaviteľov spoločností a vysokých úradníkov väznení a držaní v hoteli Ritz Carlton v Rijáde, v rámci boja proti korupcii.
Mnohí z nich boli väznení celé mesiace a dostali sa na slobodu až po vyjednaní tajných dohôd, vrámci ktorých museli vláde odovzdať aktíva v hodnote desiatok miliard dolárov.
Sawiris dodal: “Nehovorím, že do Saudskej Arábie nebudem nikdy investovať. V súčasnosti hovoríme, že potrebujeme určitý druh transparentnosti.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár