Je zaujímavé sledovať niektoré novinové titulky. Napríklad titulok LA Times znie: “S&P uvádza, že dlh študentských pôžičiek by mohol byť ďalšiou finančnou bublinou”.

Ďalej? Čo mohlo byť?

Čo so slovom ďalej a so slovami čo mohlo byť? Študentské pôžičky bez pochyby mnoho rokov boli a aj v súčasnosti sú v bubline. Zdrojom problémov sú, ako to už u finančných bublín býva, lacné peniaze požičiavané skoro každému a v prípade študentských pôžičiek neexistuje šanca na vyrovnanie dlhu ani v prípade bankrotu.

Z článku…

„Dlh zo študentských pôžičiek sa nafúkol a je možné, že prerastie do bubliny,“ vyjadrilo sa S&P. „ Existuje mnoho nedostatkov a úpadkov čo sa týka študentských pôžičiek ako cenných papierov založených aktívami“.

Federálny a súkromný dlh zo študentských pôžičiek podľa Marka Kantrowitza, autora v FinAid.org, grantov vysokých škôl a úverovej stránky dosahuje bilión dolárov a kreditný dlh prvý krát prevýšil v roku 2010. Podľa práva USA však tento dlh, na rozdiel od kreditného dlhu, môže byť v prípade bankrotu zriedkakedy prepadnutý. 

Prezident Barack Obama minulý mesiac sľúbil zapojiť štátnu moc na pomoc vysokým školám v oblasti kontroly školného. Plán vyžaduje aby sa pomoc poskytovala školám, ktoré poplatky naozaj limitujú a aby boli potrestané tie, ktoré to ignorujú.       

Ďalšia „dlhová bomba“

Huffington Post hovorí, že študentské pôžičky môžu pre Ameriku znamenať ďalšiu “dlhovú bombu“.

Čoraz viac Američanov sa dostáva do bankrotu, za čo môžu čiastočne vďačiť svojim vysokoškolským diplomom. Niečo nad 80% konkurzných právnikov pod dohľadom Národnej asociácie konkurzných právnikov (NACBA) tvrdí, že počet ich potenciálnych klientov so študentskými pôžičkami za posledné tri až štyri roky výrazne vzrástol. A je tu malá šanca, že títo dlžníci sa zo svojich obligácií dostanú. 95% týchto právnikov tvrdí, že iba minimálnemu množstvu študentov bude dlh odpustený z dôvodu neprimeraných ťažkostí.

„Vezmite si to z pohľadu tých z nás, ktorí sú v prvej línii ohľadom ekonomickej biedy v Amerike: Toto môže pokojne znamenať ďalšiu dlhovú bombu v Amerike.“ Povedal William E. Brewer, Jr., prezident NACBA vo svojom vyjadrení sprevádzajúcom výskum. S takýmto množstvom absolventov vysokých škôl zaťažených s takýmto obrovským dlhom je riziko bankrotu obrovské. Takmer 25% konkurzných právnikov uviedli, že prípady klientov so študentskými pôžičkami vzrástli z 50 na viac ako 100%, čo vyplýva aj z výskumu NACBA. Deje sa to aj napriek tomu, že podľa New York Times počet Američanov, ktorí požiadali o bankrot klesol. Američania, ktorí skončili školu s dlhom v roku 2010 v súčasnosti dlhujú približne 25 000 dolárov – 5% viac, ako to bolo v predchádzajúcom roku. Toto tvrdenie vyplýva z Projektu študentských pôžičiek. Na doplnenie, keďže po skončení školy čelili 9,1% nezamestnanosti, sú pri splácaní dlhu v nevýhode.   

4 z 5 konkurzných právnikov zaznamenal, že dlžníci ohľadom študentských pôžičiek hľadajú pomoc

Na hlbšie zamyslenie tu máme výskum NACBA teda Národnej asociácie konkurzných právnikov pri skúmaní  860 konkurzných právnikov po celom svete, ktorý  odhalil, že:

  • Počet klientov so študentskými pôžičkami za posledné tri až štyri roky výrazne vzrástol, čo potvrdili štyria z piatich právnikov (81%). Skoro polovica (48%) týchto právnikov zaznamenala výrazný nárast študentov, ako svojich klientov.
  • Takmer dvaja z piatich konkurzných právnikov (39%) postrehli nárast svojich prípadov v oblasti študentských pôžičiek z 25 na 50% za posledné tri roky. Ďalšia štvrtina (23%) zaznamenala nárast z 50 na 100%.
  • Väčšina konkurzných právnikov (95%) nevidí šancu pre študenta na odpustenie dlhu z dôvodu neprimeraných ťažkostí.

Titul „študentská pôžička ´dlhová  bomba´: ďalšia kríza v Amerike podobná hypotékovej kríze“, dokument vydaný NACBA hovorí:

Absolventi vysokej školy z roku 2010 s pôžičkou dlhovali priemerne 25,250 dolárov, viac ako 5% nárast oproti minulému roku. Pôžičky rástli veľmi rýchlo od tých, čo sú dnes v skupine 35-49 ročných, keď dlh vzrástol o neuveriteľných 47%.

Študenti nie sú jediní v požičiavaní rekordným tempom, sú to aj ich rodičia. Pôžičky pre rodičov určené na vysokoškolské vzdelanie ich detí vyskočili o 75% od akademického roku 2005-2006. Rodičia majú v študentských pôžičkách priemerne 34 000 dolárov a to znamená rast na približne 50 000 dolárov počas štandardných 10 rokov určených na ich splatenie. Odhadom 17% rodičov, ktorých deti končili v roku 2010,  dlh vytiahli o 5,6 % oproti roku 1992-1993.

Čo sa týka študentov ročníka 2005, ktorí mali dlhy začať splácať hneď po ukončení štúdia, jedna analýza odhalila, že 25% z nich sa stalo určitým spôsobom dlžníkmi a 15% neplatičmi. Kronika školstva tvrdí, že tieto dlhy neplatičov tvoria 20% štátnych dlhov.

Obamov zavádzajúci sľub na vyriešenie problému

Prezident Obama sľúbil, že problém „vyrieši“ tým, že prileje viac peňazí. Ja tvrdím, že problém a riešenie je dvojstranné.  

Dvojstranný  problém

  • Garantované pôžičky rôzneho druhu sú obrovským problémom. A ešte väčším problémom sú garantované pôžičky, ktoré nemôžu byť vyrovnané v bankrote.  Školy majú všetky dôvody na to, aby vyhnali ceny do výšky a poskytovali pôžičky deťom, ktoré vôbec nepatria do ich školy rovnako ako deťom, ktorých osoh z učenia je podstatne nižší ako cena vzdelávania.
  • Nedostatok konkurencie. Potrebujeme viac akreditovaných univerzít, ktoré poskytnú online programy za podstatne nižšie ceny.

Dvojstranné  riešenie

  • Zrušenie študentských pôžičiek v celom rozsahu pre nových študentov a postupné odstraňovanie študentských pôžičiek v nasledujúcich troch rokoch pre študentov, ktorí už v tomto programe sú.
  • Akreditácia niektorých online vzdelávacích programov napríklad z Indie by spustila dlhú cestu masívne rastúcej konkurencie a redukovalo by to náklady. Niektoré triedy samozrejme potrebujú byť realizované v praxi, napríklad práce v laboratóriu, ale som si istý, že by sa to dalo zorganizovať v spolupráci s miestnymi univerzitami.

Môj návrh by vyradil vládu z problematiky študentských pôžičiek, kam nepatrí, zatiaľ čo by naštartoval konkurenciu voľného trhu, ktorá by dramaticky znížila ceny.

Obamovo riešenie je vraziť do toho viac peňazí.       

Posledný  nárast Non-revolvingových úverov

Len tak medzi rečou, nedávny zaznamenaný  nárast non-revolvingových úverov, teda úverov, ktoré po splatení nemôžu byť opätovne použité, bol zapríčinený obrovským nárastom študentských pôžičiek, čo naďalej zväčšuje veľkosť problému.  

Zdroj: MISH’S

Facebook komentár