Elitní finančníci, ktorí sa zúčastňujú na Svetovom ekonomickom fóre, sa obávajú 70-percentnej sadzby dane z príjmov nad 10 miliónov dolárov, ktoré navrhla Alexandria Ocasio-Cortezová.
Scott Minerd, ktorý vedie investičnú spoločnosť Guggenheim Partners s aktívami v hodnote 265 miliárd dolárov poznamenal: “Je to strašidelné.”
Minerd, ktorý dodal, že pravdepodobne bude týmto návrhom osobne ovplyvnený, ďalej uviedol: “V období, keď sa budeme približovať k prezidentským voľbám, tento návrh získa viac impulzov,” … “A myslím, že pravdepodobnosť toho, kde sa 70 percentná daňová sadzba alebo niečo podobné stalo politikou, je skutočne veľmi reálna.”
Miliardári a milionári, ktorí navštevujú Davos, mali pochybnosti o návrhu spoločnosti Ocasio-Cortezovej, ktorá tento návrh spomenulu počas nedávneho rozhovoru v relácií “60 Minutes” na stanici CBS. Podľa prieskumu, v prospech tejto myšlienky by bolo 59 percent voličov a dokonca 45 percent republikánov sa to páčilo. Táto zákonodarkyňa sa snaží meniť nastavenie vo Washingtonu a voči Wall Street, cez svoju ľavicovú ekonomickú rétorikou, a to napriek tomu, že len začiatkom tohto mesiaca bola vymenovaná do významnej vládnej funkcie. Ocasio-Cortezová, ktorý zastupuje časti Queens a Bronx, sa označuje ako demokraticko-socialistická politička.
Alexandrie Ocasio-Cortezovej rýchli nástup na americkú politickú scénu vyzerá ako scenár romantickej komédie z deväťdesiatych rokov.
Pred siedmimi mesiacmi 29-ročná bývalá barmanka viedla takmer bez povšimnutia primárnu kampaň proti demokratickému kongresmanu Joeovi Crowleymu (politickému veteránovi).
Ale s húževnatými prejavmi, prekvapujúcimi socialistickými nápadmi a temperamentnou osobnosťou porazila desaťročného zástupcu, čím si získava pozornosť štátnych médií.
Ocasio-Cortezová je naozaj originálom, čím sa vo Washingtone stáva unikátom. Je aktívnym používateľom sociálnych médií, pravidelne publikuje príspevky na sociálnej sieti Twitter o otázkach, ako je zmena klímy, 70% daň pre bohatých a rozšírenie federálnej zdravotnej starostlivosti. Niektorí začínajú zvažovať, či by nemohla kandidovať aj na post amerického prezidenta.
Stephen Schwarzman, ktorý je miliardárom a generálnym riaditeľom gigantu z oblasti privátneho kapitálu – Blackstone a rozsiahly sponzor republikánov, sarkasticky uviedol, že je “veľmi nadšený” s navrhovaného zdanenia tejto zákonodarkyne. Dodal, že “USA sú druhým najprogresívnejším daňovým režimom na svete”, čo znamená, že daňové sadzby sa zvyšujú spoločne s vyššími príjmami.
Niekoľko vyjadrení v Davose prišli deň po tom, čo sa Ocasio-Cortezová tvrdo vyjadrila o tom, ako funguje americká ekonomika.
Na podujatí Martina Luthera Kinga v New Yorku poznamenala: “Myslím si, že systém, ktorý umožňuje miliardárom existovať, keď existujú časti Alabamy, kde ľudia stále čelia kožným ochoreniam, pretože nemajú prístup k verejnému zdraviu, je naozaj niečo neprístupné.”
Ocasio-Cortezová sa k tomto článku vyjadrila v utorkovom statuse na sociálnej sieti Twitter. Napísala: “Je divné, že niektorí ľudia sa viac boja sadzieb daní z príjmov, keď 40% Američanov sa snaží zaplatiť za aspoň jednu základnú potrebu, ako je jedlo alebo bývanie.”
It’s wild that some people are more scared of a marginal tax rate than the fact that 40% of Americans struggle to pay for at least one basic need, like food or rent.
Imagine if we focused positively, away from fear of the former toward solving the latter.https://t.co/91SoKmhGxx
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) January 22, 2019
Napriek snahe o zvýšenie daní pre bohatých z obidvoch politický strán, ďalší miliardár a finančník odmietol šance pre túto myšlienku a povedal, že demokrati, ktorí sa budú snažiť o víťazstvo v roku 2020, sa nebudú snažiť o tak výraznú ľavicovú politiku. “Neudeje sa to – verte mi,” povedal tento miliardár a odmietol aby bolo jeho meno zverejnené.
Členovia demokratického združenia boli na šance návrhu pesimistickými. Glenn Hutchins, ktorý je zakladateľom firmy z oblasti privátneho kapitálu – Silver Lake Partners a podporovateľ demokratickej strany, označil návrhy Ocasio-Cortezovej za politické pózovanie, ktoré cez Kongres pravdepodobne neprejde.
Hutchins ďalej poznamenal: “Podľa môjho názoru nie je dôležité, prísť so snahou o získanie politických bodov s 70% daňovou sadzbou. Dôležité je pokúsiť sa prísť s daňovým systémom, ktorý je spravodlivý a efektívny,“ … “Musíte niečo také ponúknuť, následne to musíte dostať cez Senát a potom to musíte dostať cez prezidenta Spojených štátov, aby ho podpísal.”
Hutchins do Výboru pre demokratickú senátorskú kampaň – oficiálnu politickú organizáciu, ktorá pomáha demokratom byť zvoleným do hornej komory prispel viac ako 100 000 dolármi. Počas prezidentských volieb v roku 2016 vypísal šek na 50 000 dolárov do Akčného fondu Hillary Clintonovej.
Minerd poznamenal: “Problém s daňou – takmer dvojnásobok súčasnej najvyššej sadzby vo výške 37 percent – je, že bohatí ľudia jednoducho prídu o spôsoby, ako zabezpečiť svoj príjem a to bude prekážkou produktivity.”
Nakoniec poznamenal: “Politické kyvadlo sa hýbe,” … “Konzervatívci zistili, že sú držaní ako rukojemníci extrémnou pravicou. Demokrati aktuálne zistia, že sú držaní ako rukojemníci extrémnou ľavicou.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Reuters, MSN
Facebook komentár