Ekonomika_Ciny_za_rok_2018_vzrastla_o_6_6_percenta_Najmenej_za_28_rokov

Čína v dnešnom dni oznámila, že jej oficiálny hospodársky rast v roku 2018 dosiahol 6,6 percenta – čo predstavuje najpomalšie tempo od roku 1990.

Toto oznámenie bolo vo veľkej miere očakávané mnohými po celom svete, uprostred prebiehajúceho obchodného sporu v Pekingu s najväčším obchodným partnerom – USA.

Ekonómovia, ktorých oslovila agentúra Reuters, priemernú predpoveď rastu HDP odhadli na porovnateľné tempo, ktoré by nižšie ako revidovaná hodnote 6,8 percent z roku 2017.

Rast HDP v štvrtom štvrťroku bol dosiahnutý na úrovni 6,4%, čo zodpovedalo očakávaniam. Jednalo sa o pokles z medziročného rastu v treťom štvrťroku roku 2018, ktorý bol na hodnote 6,5%.

V pondelkových oficiálnych čínskych ekonomických údajov bolo však vidno niekoľko svetlých bodov.

Priemyselná produkcia v decembri vzrástla o 5,7 percenta, čím prekonala očakávania ekonómov na hodnote 5,3 percentuálneho rastu – čo bolo viac ako novembrových 5,4 percenta.

Súvisiace: Investície Číny do USA a EÚ v roku 2018 prepadli o 73%

Údaje o maloobchodných predajoch v decembri oproti podobnému mesiacu pred rokom vzrástli o 8,2%, v súlade s prognózou a oproti novembrovému nárastu o 8,1%.

Helen Zhuová, ktorá je vedúcou analytičkou pre čínske akcie v investičnej spoločnosti BlackRock, poznamenala: ”Čo vidíme vo štvrtom štvrťroku, je to, že zatiaľ čo ekonomika spomaľuje, stále máme podporu od väčšiny kvartálov, ktoré boli stále ťahané od exportu.” Časť vývozcov sa dokonca ponáhľala, aby svoje tovary vyviezli z Číny ešte predtým, ako budú uvalené nové americké tarify.

Zhuová ďalej povedala, že aj napriek tomu, že očakáva určitú podporu z čínskej spotreby a zníženia daní, rast v roku 2019 sa v porovnaní s rokom 2018 spomalí.

Hoci oficiálne údaje Pekingu sú sledované ako ukazovateľ zdravia druhej najväčšej ekonomiky sveta, mnohí experti už dlhší čas vyjadrujú skeptickosť o pravdivosti údajov pochádzajúcich z Číny.

Julian Evans-Pritchard, ktorý je vedúcim ekonómom vo výskumnej spoločnosti Capital Economics, poznamenal: “Oficiálne údaje o HDP sú v posledných rokoch príliš stabilné, aby boli dobrým sprievodcom ekonomickej výkonnosti Číny.”

Dodal: “Ale to, čo stojí za spomenutie je fakt, že celkové údaje naznačujú, že činnosť v sektore služieb sa v poslednom štvrťroku mierne posilnila.”

Agentúra Reuters informovala, že vedúci predstaviteľ Čínskej štatistickej agentúry Ning Jizhe v pondelok novinárom povedal, že obchodný spor jeho krajiny s USA ovplyvnil domácu ekonomiku, ale dopad bol zvládnuteľný. Povedal, že čínska ekonomika v posledných dvoch mesiacoch zaznamenala spomalenie, avšak je vidno stabilizačný trend a že celkovo je stále poháňaná domácim dopytom.

Ešte pred zvýšeným obchodným napätím s USA sa Čína už pokúsila zvládnuť spomalenie svojej ekonomiky.

Peking sa snaží vyvážiť zákrok proti vysokým úrovniam zadĺženosti a súčasne aj udržať hospodársky rast. Obmedzenie spoliehania sa na dlh by v dlhodobom horizonte prinieslo úžitok pre hospodárstvo, pravdepodobne to však znamená oveľa pomalšie tempo rastu, aký v posledných rokoch.

Napriek tomu sú ekonomické údaje z Číny pozorne sledované, keďže je treba si dať pozor na príznaky poškodenia spôsobeného obchodnou vojnou s Washingtonom.

Zatiaľ čo oficiálne údaje naznačujú, že čínskej ekonomike sa podarí dodržať takmer podobné tempo ako po väčšinu minulého roka, zdá sa, že aktuálne spomaľuje. Údaje okolo produkcie a objednávok pre vývoz čelia poklesu, pretože obchodný spor s USA sa prehlbuje a na rast vplývajú aj ďalšie faktory.

Obe strany sa snažia o vyjednanie dohody.

V priebehu minulého týždňa vládni predstavitelia, ktorí sa s týmito stratégiami zaoberali oznámili, že Čína počas prebiehajúcich rozhovorov s USA ponúkla šesťročný nárast dovozu.

Zdroje ďalej uviedli, že Čína presadila svoj návrh na nákup väčšieho množstva amerického tovaru do roku 2024, v nádeji opätovného zvolenia prezidenta Donalda Trumpa v roku 2020.

Najvyšší vyjednávač Číny – vicepremiér Liu He, navštívi Washington DC 30. januára, počas dvoch dní rozhovorov s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom.

Čína chce podporiť hospodárstvo prostredníctvom politík

Uznávajúc, že ekonomický rast Číny v roku 2019 bude čeliť zložitejšiemu a náročnejšiemu vonkajšiemu prostrediu, agentúra Reuters informovala, že vedúci predstaviteľ štatistickej agentúry Číny – Ning povedal, že stále existuje dostatočná schopnosť prísť s ďalšou podporou.

Analytici očakávajú, že v budúcom mesiaci Peking príde s ďalšími stimulmi.

Súvisiace: Nemecko a Čína sa zaviazali otvoriť trhy a prehĺbiť finančnú spoluprácu

Tao Wangová, ktorá je vedúcou analytičkou pre oblasť Ázie v investičnej banke UBS, očakáva, že Peking zavedie ďalšie zníženie pomeru povinných minimálnych rezerv – objem hotovosti, ktorú banky musia držať ako rezervy.

Spolu s ďalšími politickými vylepšeniami, ako sú zníženie daní a výdavky na infraštruktúru, sa rast Číny podľa Wangovej môže stabilizovať tak, aby ekonomika dosiahla “mäkké pristátie”. UBS predpovedá, že rast HDP Číny v roku 2019 dosiahne 6,1%.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, MSN

Facebook komentár