Nová správa od spoločnosti Oxfam zistila, že 26 najbohatších ľudí má aktuálne rovnaké bohatstvo ako najchudobnejšia polovica sveta, čo predstavuje navýšenie rozdielu z 43 jednotlivcov v roku 2017.
Dnes zverejnené výsledky charitatívneho výskumu ukázali, že bohatstvo miliardárov v roku 2018 denne vzrástlo o 2,5 miliardy dolárov, pričom za rok sa navýšilo o 12 percent, keďže najchudobnejšia polovica sveta zaznamenala pokles svojho bohatstva o 11 percent.
Správa s názvom “Public Good or Private Wealth” prichádza v období, keď sa vedúce osobnosti podnikateľského sveta stretávajú v švajčiarskom Davose vrámci Svetového ekonomického fóra.
Celosvetová úprava daní
Oxfam vyzvala vlády, aby zvýšili daňové sadzby pre korporácie a najbohatších jednotlivcov sveta, čím by riešili narastajúci rozdiel v bohatstve.
Výsledky správy uvádzajú, že vlády podnecujú nerovnosť tým, že nedostatočne financujú verejné služby, zatiaľ čo “podliehajú nedostatočnému zdaňovaniu” korporáciám a bohatým a nedokážu zabrániť daňovým únikom.
Kým nový miliardár bol vytvorený každé dva dni, Oxfam uviedla, že daňové sadzby, ktoré sa voči týmto jednotlivcov uplatňujú, klesli na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.
Podľa správy by navýšenie zdaňovania o 15 percent pre bohatstvo najbohatšieho 1 percenta na svete prinieslo dostatok finančných prostriedkov na vzdelanie 262 miliónov detí a poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ktorá by ušetrila 3,3 milióna životov.
Oxfam ďalej uviedla, že takéto zdaňovanie sa však v bohatých krajinách znižuje alebo odstraňuje a v rozvojovom svete sa sotva len implementuje. Daňové sadzby pre podniky v bohatých krajinách klesli z 62% v roku 1970 na 38% v roku 2013, pričom priemerná miera v chudobných krajinách sa v súčasnosti nachádza na úrovni 28%.
Taktiež poznamenali, že v niektorých krajinách, ako napríklad v Brazílii, najchudobnejších 10 percent zaplatilo vyšší podiel dane z príjmov ako 10 percent najbohatších.
Vlády “musia priniesť zmenu”
Winnie Byanyima, ktorá je výkonnou riaditeľkou organizácie Oxfam International, uviedla, že tí, ktorí majú právomoc, potrebujú prehodnotiť svoje systémy s cieľom riešenia chudoby a nerovnosti.
V dnes zverejnenej tlačovej správe uviedli: “Vlády v súčasnosti musia priniesť skutočnú zmenu tým, že zabezpečia, aby korporácie a bohatí jednotlivci zaplatili svoj spravodlivý podiel na dani a investovali tieto peniaze do bezplatnej zdravotnej starostlivosti a vzdelania, ktoré spĺňajú potreby všetkých – vrátane žien a dievčat, ktorých potreby sú tak často prehliadané.”
“Veľkosť vášho bankového účtu by nemala diktovať, koľko rokov vaše deti strávia v škole, alebo ako dlho žijete, avšak to je realitou v príliš veľkom množstve krajín po celom svete. Zatiaľ čo korporácie a superbohatí jednotlivci si užívajú nízke daňové sadzby, miliónom dievčat sa odopiera dôstojné vzdelanie a ženy umierajú kvôli nedostatku materskej starostlivosti.”
Súvisiace:
Majetok svetových miliardárov za minulý rok vzrástol na $ 8,9 bilióna
História majetkovej nerovosti
Oxfam ďalej uvádza, že každým dňom zomiera približne 10 000 ľudí, pretože nemajú prístup k cenovo dostupnej zdravotnej starostlivosti. U detí v rozvojových krajinách je dvakrát viac pravdepodobné, že zomrú pred dosiahnutím piateho roka života, ak pochádzajú z chudobnej rodiny, zatiaľ čo bohaté deti dokonca míňajú peniaze na 2-násobné vzdelanie.
“Intervencionistické politiky”
Kate Andrewsová, ktorá je riaditeľkou Inštitútu ekonomických záležitostí, potvrdila, že správa spoločnosti Oxfam bola “posadnutou bohatými” a pre zníženie nerovnosti neposkytla efektívne riešenie.
V pondelkovom vyhlásení uviedla: “Ak ukončenie svetovej chudoby je zastrešujúcim cieľom, Oxfam by mal zverejňovať príležitosť na vybudovanie správneho domáceho a medzinárodného rámca, ktorý by umožnil, aby voľné trhy prežili a kde by sa riešila aj korupcia.”
“Namiesto toho sa obhajujú preteky k dnu, za účasti intervencionárskych politík, ktoré bohatstvo pravdepodobne zničí, než ho úspešne prerozdelia.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Oxfam
Facebook komentár