V nedeľu nadobudla platnosť veľká dohoda s jedenástimi krajinami, ktorá prestaví obchodné pravidlá medzi hospodárskymi mocnosťami ako Japonsko, Kanada, Mexiko a Austrália, ale Spojené štáty súčasťou tejto dohody nebudú.
To znamená, že populárne produkty ako hroznová šťava spoločnosti Welch, bravčová panenka od firmy Tyson ako aj mandle Kalifornie budú v Japonsku naďalej podliehať dovozným sadzbám, zatiaľ čo výrobky konkurentov z krajín, ktoré sa zúčastňujú na novej komplexnej a progresívnej dohode o trans-tichomorskom partnerstve, nebudú musieť čeliť colným tarifám.
Japonsko ponúkne podobnú colnú úľavu Európskej únii v samostatnej obchodnej dohode, ktorá nadobudne účinnosť 1. februára.
Súvisiace: Jack Ma: Obchodná vojna medzi USA a Čínou by mohla trvať 20 rokov
Prezident Americkej Asociácie pre Producentov Pšenice – Vince Peterson v rámci diskusií o možných rokovaniach s Japonskom, poznamenal: “Naši konkurenti v Austrálii a Kanade budú v najbližšom období profitovať z týchto ustanovení, avšak poľnohospodári z USA to môžu len bezmocne sledovať.”
Je to opak toho, čo plánovala Obamova administratíva, keď začala rokovania o trans-tichomorskom partnerstve, známom ako TPP. Navrhovaná dohoda, ktorá nikdy neprešla kongresom, tvorila jadro americkej stratégie, keďže mala čeliť čínskemu ekonomickému vplyvu, ale bola jednou z prvých vecí, ktorú prezident Donald Trump pozastavil, keď nastúpil do funkcie a nariadil Spojeným štátom odstúpiť z dohody v januári 2017.
Namiesto toho presadil sériu priamych bilaterálnych dohôd a začal obchodnú vojnu s rastúcim tarifami na čínsky tovar v hodnote 250 miliárd dolárov, aby donútil Peking k rokovaniu. Stratégia viedla k novým rozhovorom medzi Trumpom a čínskym prezidentom Xi Jinpingom, ale amerických výrobcov v súčasnosti ponechal mimo širších regionálnych dohôd vrámci iných krajín Tichého oceánu.
Súčasní signatári ponechali otvorenú možnosť, aby sa Spojené štáty a ďalšie krajiny – vrátane Číny – mohli pripojiť v budúcnosti k dohode, teda, ak budú súhlasiť s podmienkami.
Phil Levy, ktorý je vedúcim pracovníkom Rady pre globálne záležitosti v Chicagu a vedúcim ekonómom pre obchod bývalého prezidenta Georgeom W. Busha, poznamenal: “Pokúšajú sa povedať:” Sme vpred a dúfame, že v určitom okamihu prídete k správnemu vnímaniu a pridáte sa k nám.”
Odstúpením od TPP splnili záväzok kampane Trumpovej administratívy, ktorú označili za dohodu ktorá bola “katastrofou” a uviedli, že to poškodí amerických pracovníkov a výrobu.
Takisto opätovne prerokoval Severoamerickú dohodu o voľnom obchode z roku 1994 a nahradil ju za ďalšiu dohodu – Dohodu medzi USA, Mexikom a Kanadou, ktorá ešte stále potrebuje súhlas Kongresu, predtým, než bude môcť vstúpiť do platnosti. Trumpova administratíva v súčasnosti prejednáva dvojstranné dohody s Európskou úniou a Japonskom.
Obmedzenia budú ešte vyššie, keď Trans-Tichomorská dohoda nadobudne účinnosť – najmä pre amerických farmárov, ktorí by chceli využiť otvorenejšie trhy v zahraničí.
Tarify sa postupne zrušia počas 15 rokov v rámci CPTPP.
Spoločnosti ako Tyson Foods a Welch sa sťažujú Úradu amerického obchodného zástupcu o tom, že ich produkty budú mať vo svete značné znevýhodnenie, ak sa nepodniknú žiadne kroky.
Súvisiace: EÚ a Japonsko podpísali obchodnú dohodu, ktorá pokrýva tretinu svetového hospodárstva
Ale vzhľadom na rastúce obavy z ochrany duševného vlastníctva a počítačovej kriminality môžu byť najdôležitejším prvkom CPTPP jej nové pravidlá pre digitálny obchod. Niektoré z nich boli zaradené do opätovne prerokovanej dohody o voľnom obchode Severnej Ameriky pod vedením Donalda Trumpa, ale zatiaľ sa nevzťahujú na obchod USA mimo Mexika a Kanady.
Vytvorením rôznych štandardov prostredníctvom viacerých bilaterálnych a trojstranných obchodných dohôd by mohli ublíženiť americkým spoločnostiam s malou a strednou veľkosťou, ktoré môžu považovať za nákladné držať krok s týmito rozdielnymi pravidlami.
Levy nakoniec poznamenal: “Cieľom TPP bolo vytvoriť harmonizáciu,” … “Ak ste malou firmou, nesmierne vám to pomôže.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, BBC
Facebook komentár