Rusko_neplanuje_alianciu_nad_ropnym_trhom_s_OPEC_natrvalo

Spojenectvo medzi medzi Ruskom a OPEC sa chýli ku koncu.

Ruský minister energetiky Alexander Novak na konci tohto týždňa naznačil ukončenie stratégie pre dlhodobé plány k tomu, aby sa moskovská aliancia s OPEC-om a ďalšími producentmi ropy stala trvalým. Skupina približne dvadsiatich producentov za posledné dva roky riadi globálne zásobovanie ropou s cieľom opätovne vyvážiť trh po dlhodobom a potláčajúcom poklese cien ropy.

Týmto úsilím sa podarilo znížiť celosvetové zásoby ropy a zvýšiť ceny na 4-ročné maximá, až kým sa trh opäť na začiatku októbra nezačal prepadať. Skupina súhlasila s novou sériou znížení produkcie, ktoré začne 1. januára.

Generálny tajomník OPEC-u Mohammed Barkindo najmenej jeden rok diskutoval o “inštitucionalizácii” dohody. To by v podstate vytvorilo zoskupenie producentov ropy pozostávajúcej z 14 krajín OPEC, Ruska a deviatich ďalších krajín vyvážajúcich ropu, čím by rýchlejšie mohli reagovať na trhové problémy.

Ministri energetiky diskutovali o pokroku smerom k trvalej dohode aj predtým, ako prebehlo ich stretnutie vo Viedni, začiatkom tohto mesiaca.

Agentúra Reuters informovala: “Na konci tohto týždňa však Novak poznamenal, že vyhliadky na tento plán sú v súčasnosti slabé.” Ďalej poznamenal, že by to spôsobilo prílišnú byrokraciu a vystavenie potenciálnych sankcií od americkej vlády voči členom aliancie, ktorí nie sú členmi zoskupeniu OPEC.

Novak novinárom uviedol: “Existuje konsenzus, že takáto organizácia nebude existovať. To preto, že to vyžaduje dodatočný byrokratický zmätok vo vzťahu k financovaniu, kartelu a voči USA.“

Americké sankcie sú vysvetlené v právnych predpisoch známych pod názvom NOPEC alebo v zákone No Oil Cartels and Exports Cartels. Návrh zákona by povolil ministerstvu spravodlivosti, aby žaloval aj skupiny ako OPEC, ktoré sa považujú za kartely na určovanie cien a porušovanie protimonopolných pravidiel a zbavil by krajiny zvrchovanej ochrany imunity, ktorá je v súčasnosti zakotvená v práve USA.

Právne predpisy boli prvýkrát zavedené v roku 2007, počas obdobia rastu cien ropy a obáv, že svetové zásoby ropy nakoniec nebudú navýšené. V oboch komorách Kongresu boli oživené v skoršom obdobím tohto roka, od obidvoch skupín zákonodarcov.

Súvisiace:
OPEC už nemá pod kontrolou cenu ropy
Pokles cien ropy ukazuje, že trh sa obáva recesie v roku 2019

Biely dom historicky voči tejto legislatíve oponoval, ale prezident Donald Trump s útokmi na OPEC počas tohto roka vyjadrili obavy, že by tieto opatrenia mohol obnoviť.

Avšak, rovnako ako predošlí prezidenti, Trump ukázal, že je s OPEC-om ochotný spolupracovať, keď vyhoví jeho potrebám.

Jeho administratíva lobovala u najvyššieho producenta kartelu OPEC – Saudskej Arábie, aby zvrátil politiku aliancie pre obmedzenie produkcie, čím zabránia rastu cien ropy, keďže USA sú pripravené sankcionovať tretieho najväčšieho producenta zoskupeniu OPEC – Irán. Aliancia sa dohodla na zvýšení produkcie v júni, čo je rozhodnutie, ktoré napokon prispelo k súčasnému poklesu cien ropy.

Rusko a Saudská Arábia boli poprednými svetovými producentmi ropy až do tohto roka, keď produkcia USA prekonala produkciu od oboch krajín.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Reuters, BBC

Facebook komentár