Najbohatsi_ludia_sveta_v_roku_2018_prisli_o_511_miliard

Najbohatší ľudia na svete do Vianoc v priebehu tohto roka prišli o 511 miliárd dolárov, keďže rekordné zisky za prvý polrok boli vyčerpané postupným odpredajom na akciových trhoch.

Celosvetové obchodné napätie a obavy z recesie USA viedli k poklesu akciových trhov na konci roka, pričom 500 najbohatších ľudí vrámci indexu miliardárov od agentúry Bloomberg s kombinovanou čistou hodnotou, dosiahol ich majetok na úrovni 4,7 bilióna dolárov. Jedná sa o druhý medziročný pokles majetku spomedzi tohto indexu, známom ako Bloomberg Billionaires Index, od jeho debutu v roku 2012 a predstavuje rozsiahly prepad od začiatku roka, kedy investori dosiahly rekordné bohatstvo na úrovni 5,6 bilióna dolárov.

Katie Nixonová, ktorá je vedúcou investičnej spoločnosti Northern Trust Wealth Management, poznamenala: “Úzkosť investorov nakoniec vyšla na vysoké úrovne,” … “Všetci neočakávajú recesiu, ale uvedomujú si riziká, ktoré zhoršujú celosvetový rast.”

Najbohatsi_ludia_sveta_v_roku_2018_prisli_o_511_miliard_graf

Dokonca aj Jeff Bezos, ktorý zaznamenal najväčší nárast majetku v roku 2018, pred volatilitou nebol ušetrený. Jeho majetok v septembri dosiahol úroveň 168 miliárd dolárov, čo predstavuje rast o 69 miliárd dolárov. Neskôr prišiel o 53 miliárd dolárov – čo je viac ako trhová kapitalizácia spoločností Delta Air Lines alebo Ford Motor – a tým na konci roka 2018 jeho majetok dosiahol hodnotu 115 miliárd dolárov.

Zakladateľ spoločnosti Amazon.com mal lepší rok ako Mark Zuckerberg, ktorý zaznamenal najväčšie straty od januára, keďže prišiel o 23 miliárd dolárov, ako jeho firma Facebook prechádzala od krízy ku kríze. Celkovo tak 173 amerických miliardárov v zozname – na top úrovniach – prišli z ich bohatstva o 5,9 percenta a zostalo im tak len 1,9 bilióna dolárov.

Vplyv na miliardárov Ázie

Dokonca aj legendárny stroj na vytváranie bohatstva v Ázii čelil problémom, keď 128 miliardárov v regióne za rok 2018 dohromady prišli o 144 miliárd dolárov. Tí najväčší porazení Ázie pochádzajú z Číny, s vedením Wanga Jianlina z konglomerátu Wanda Group, ktorého majetok kleslo o 11,1 miliardy dolárov.

Aj napriek nepokojom Ázia pokračovala v získavaní nových členov do klubu miliardárov. Zoznam miliardárov od agentúry Bloomberg v roku 2018 odhalil 39 nových členov z regiónu, hoci tento stav sa pre niektorých ukázal ako krátkodobý. Približne 40 percent z nich tento status od 7. decembra stratilo.

Blízky východ má za sebou oveľa turbulentnejší rok. Zatiaľ čo mnoho z miliardárov ktorých zatkli v korupčnom zákroku Saudského korunného princa Mohammeda bin Salmana, nakoniec prepustili, strach a pochybnosti u mocných tohto kráľovstva mal rozsiahly vplyv aj na saudskú ekonomiku.

Najbohatší jednotlivec Kráľovstva – princ Alwaleed, ktorý bol prepustený v marci po 83 dňoch väzenia, prišiel o 3,4 miliardy dolárov. Jeho čistá hodnota majetku klesla o 60%, z jeho vrcholu dosiahnutom v priebehu roka 2014. Ďalšiemu zo zajatých saudských miliardárov – Mohammedovi Al Amoudiho sa dokonca podarilo stať sa počas tohto roka bohatším, keďže jeho švédske aktíva z oblasti energií a nehnuteľností vzrástli, avšak je aj naďalej väzneným. Saudská vláda v priebehu tohto mesiaca potvrdila, že čelí obvineniam z korupcie a čaká na súd. Medzitým bohatstvo najbohatších jednotlivcov Afrike sa zmenšilo o 14 percent, keďže aktíva rozvíjajúcich sa trhov klesali.

Majetok miliardárov z Európy

Od zakladateľa spoločnosti Zara – Amancia Ortega k bývalému talianskemu premiérovi Silviu Berlusconimu, väčšina európskych miliardárov čelila prepadu majetku. Nemecká rodina Schaefflerovcov, ktorá je väčšinovým akcionárom výrobcov dielov pre automobily – Continental prišla o najväčší podiel, pretože dodatočné náklady a ťažké obchodné podmienky v Európe a Ázii bránili výkonnosti spoločnosti.

Georg Schaeffler a jeho matka Maria-Elisabeth Schaeffler-Thumann majú o 17 miliárd dolárov menší majetok ako na začiatku roka. Táto suma by ich zaradila medzi 100 najbohatších ľudí sveta.

Mexický Carlos Slim, ktorý je väčšinovým akcionárom najväčšieho mobilného operátora v Latinskej Amerike, taktiež utrpel veľké straty. Tento jednotlivec z najbohatších ľudí sveta – Slim sa v súčasnosti umiestnil na šiestom mieste s majetkom na úrovni 54 miliárd dolárov. Spoluzakladateľ spoločnosti 3G Capital, Jorge Paulo Lemann, zaznamenal najväčší pokles bohatstva spomedzi latinskoamerických miliardárov, keďže prišiel o 9,8 miliardy dolárov. Ale aj s týmto poklesom zostáva najbohatším brazílskym jednotlivcom.

Situácia ruských miliardárov sa v priemere zlepšila. Volatilita spôsobená kolapsom cien ropy, vzplanutie napätia s Ukrajinou a sprísnenie sankcií bolo čiastočne kompenzované pravidelnými výnosmi. Kombinovaná čistá hodnota 25 najbohatších ľudí v krajine bola podľa agentúry Bloomberg znížená len mierne a skončila na úrovni 255 miliárd dolárov.

Najbohatsi_ludia_sveta_v_roku_2018_prisli_o_511_miliard_graf_2

Napriek tomu 16 z 25 ruských miliardárov v indexe agentúry Bloomberg v priebehu roka 2018 zaznamenali pokles ich čistého majetku. Magnát z oblasti hliníka – Oleg Deripaska, ktorý aj naďalej čelí americkým sankciám stratil najviac – 5,7 miliardy dolárov – a prišiel o status spomedzi 500 najbohatších ľudí sveta od agentúry Bloombergovej.

Naproti tomu energetickí magnáti – Leonid Mikhelson, Gennady Timchenko a Vagit Alekperov navýšili majetok o celkových 9 miliárd dolárov. Timchenko, sankcionovaný v roku 2014 navýšil svoj majetok o 27 percent, keďže akcie výrobcu plynu -Novatek vzrástli o 40 percent.

Zisky sektorov

Zisky týchto sektorov boli hlavným dôvodom, prečo energetickí miliardári patrili do skupiny, ktorá zažila najlepšie výsledky roka, vďaka čomu za rok kolektívne navýšili majetok 6 miliárd dolárov. Technologické aktíva, ktoré dosiahli najlepší výkon v roku 2017 po raste o 262 miliárd dolárov – čelil v roku 2018 prepadu o celkových 55 miliárd dolárov a to aj dokonca vrátane Bezosových ziskov. Všetky ostatné odvetvia poklesli, vrátane poklesu o 75 miliárd dolárov pre maloobchodných magnátom a pokles miliardárov z oblasti priemyslu o 79 miliárd dolárov.

Počet žien na zozname sa navýšil len o jednu na 66, keď sa Denne Coatesová, ktorá je britskou zakladateľkou a generálnou riaditeľkou on-line stávkovej kancelárie Bet365 Group, zaradila do zoznamu po prvýkrát. V minulom roku bola odmenená 220 miliónmi libier (282 miliónov dolárov), čo je jeden z najvyšších zverejnených balíkov vo forme platu, po tom, ako spoločnosť zaznamenala rekordné výsledky.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg

Facebook komentár