Pokračujúci kolaps cien ropy signalizuje, že investori majú obavy z recesie v roku 2019. S týmto vyjadrením prišla Helima Croftová, ktorá má na starosti globálne komoditné stratégie v RBC Capital Markets.
Ceny ropy sa od začiatku októbra znížili o približne 40 percent z 52 týždňových maxím. Len v priebehu posledného týždňa americká ropa s označení WTI klesla o 11 percent, pričom sa jedná o jej najhorší týždenný výkon za takmer tri roky.
V pondelok WTI prvýkrát od júla 2017 klesla pod 45 dolárov za barel.
Croftová ďalej poznamenala: “Myslím, že to, čo vidíme na trhu s ropou, je veľká, naozaj veľká obava z recesie v roku 2019. Je vidno, že tento trh obavy jednoznačne odráža.“
Graf: Cena ropy za posledný rok (kontrakt pre február 2018)
Komentár Croftovej odzrkadľuje aj vznikajúci pohľad Wall Streetu, kde spomalenie hospodárskeho rastu a slabší ako očakávaný dopyt zasahuje trh ropy hlbšie do medvedieho trhu (pokles o 20 a viac percent).
Pokles pokračoval aj napriek tomu, že OPEC, Rusko a niekoľko ďalších producentov ropy prisľúbili zníženie produkcie ropy, na začiatku tohto mesiaca o 1,2 milióna barelov ropy za deň.
Nadmerná produkcia ropy zo Spojených štátov, Saudskej Arábie a Ruska je jedným z faktorov, ktorý stojí za posledným odpredajom. Ale Croftová uviedla, že hĺbka prepadov naznačuje, že očakávania pomalšieho hospodárskeho rastu a slabého dopytu po rope sú to, čo odzrkadľuje skutočný smer.
Croftová poznamenala: “Myslím si, že sa jedná o rozsiahly strach z toho, kde sa bude nachádzať dopyt po rope v budúcom roku, najmä s ohľadom na dopyt z Číny.”
Nepochybne, Croftová však neprišla s jednoznačnou predpoveďou recesie a existuje niekoľko jasných signálov, že obdobie hospodárskej kontrakcie je na obzore. Napriek tomu prieskumy naznačujú, že vedúci pracovníci sa viac pripravujú na túto perspektívu.
Takmer polovica finančných riaditeľov spoločností USA, podľa CNBC vidí šancu, že recesia zasiahne USA do konca roka 2019. Prieskum spoločnosti Deloitte však medzitým ukázal, že obchodné napätie medzi USA a Čínou spôsobuje, že finanční riaditelia strácajú dôveru v ekonomický rast Číny.
Croftová nie je jedinou analytičkou, ktorá sa v súčasnosti zameriava na stranu dopytu ropných trhov.
V priebehu minulého týždňa Paul Sankey, ktorý je analytikom so zameraním na ropu v spoločnosti Mizuho Securities, tvrdí, že titulky, ktoré sa týkajú prepadu na rastúce dodávky, sú naozaj negatívnymi.
Sankey ďalej napísal: “Situácia na trhu s ropou je slabá, pretože mnohé signály okolo dopytu blikajú na červeno a zníženie produkcie na trh ropy má v súčasnosti veľmi malý vplyv.”
“Pokračujú revízie celosvetového rastu HDP smerom nadol, rastúce riziko recesie a pokles akciových trhov odzrkadľuje, že investori smerujú do bezpečia čo tlačí americký dolár na vyššie úrovni a tieto faktory vedú k nižšej spotrebe ropy na strane dopytu.”
Medzinárodná energetická agentúra so sídlom v Paríži predpovedá, že dopyt po rope sa v roku 2019 zvýši o 1,4 milióna barelov denne, zatiaľ čo Americká energetická informačná agentúra verí, že svet v budúcom roku denne spotrebuje navyše 1,5 milióna barelov ropy.
Súvisiace:
Od Šanghaja po Frankfurt – 8 akciových indexov v strate 20%
Takmer polovica finančných riaditeľov sa obáva recesie v roku 2019
Sankey uvádza, že prognóza organizácie OPEC na 1,3 milióna barelov ropy za deň v raste dopytu v budúcom roku je realistickejšia, ale možno ešte príliš optimistická.
V JP Morgan je výhľad ešte negatívnejší. Investičná banka v budúcom roku očakáva rast celosvetového dopytu po rope o 1,1 milióna barelov ropy za deň.
Abhishek Deshpande, ktorý je vedúcim výskumu a stratégií trhu s ropou v banke JP Morgan poznamenal: “Vrchol rastu cien ropy, ktorý bol zrealizovaný v roku 2010 v oblasti pohonných hmôt, by mal klesať a celosvetový nárast dopytu po rope taktiež klesol. Očakáva sa, že rast dopytu v roku 2020 opäť oslabí.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, Yahoo
Facebook komentár