Zdá sa, že každá bublina aktív má slávne spojenie so zábavnou príhodou o tom, že niekto tvrdí, že hneď na vrchole je prepad nemožný. V bubline na burze, ktorá viedla do Veľkej hospodárskej krízy, to bol ekonóm Irving Fisher, ktorý v New York Times vyhlásil, že akcie “dosiahli to, čo vyzerá ako trvalo vysoká planina” niekoľko dní pred kolapsom, čo vymazalo 89 percent ich hodnoty. V rokoch 2007 a 2008 sa mnohé optimistické vyhlásenia súčasného Riaditeľa národnej hospodárskej rady USA – Larryho Kudlowa ukázali by absolútne nesprávnymi.
Vo veľkej Bitcoinovej bubline koncom roka 2017 mal tú česť John McAfee, zakladateľ firmy z oblasti počítačovej bezpečnosti – McAfee LLC a vášnivý kazateľ kryptomien, 7. decembra 2017 napísal:
“Cena Bitcoinu v súčasnosti dosahuje 16 600 dolárov. Tí z vás, zo starej školy, ktorí veria, že to je bublina, jednoducho nepochopili novú matematiku Blockchainu, alebo ste sa ju dostatočne, nesnažili osobne vyskúšať. Bubliny sú v tejto novej paradigme matematicky nemožné. Takže sa jedná len o korekcie a nič viac.“
O niekoľko dní neskôr cena krytomeny Bitcoin nakrátko dosiahla maximum na hodnote 19 511 dolárov, predtým ako začal impozantný prepad, ktorý sme všetci videli, na základe čoho pôvodná cena tejto virtuálnej meny od jeho vyjadrení stratila približne 82 percent z hodnoty.
Graf: 2017-2018 Vývoj ceny vnútrodenných maxím kryptomeny Bitcoin
Znamená to, že Bitcoin je mŕtvy? Nie nevyhnutne – kryptomeny sa zotavili už z niekoľkých predchádzajúcich bublín a pádov, vrátane jedného v roku 2011, ktorý bol takmer ničivý:
Graf: 2017-2018 Vývoj zatváracej ceny kryptomeny Bitcoin
Treba tiež poznamenať, že dokonca aj vtedy, keď boli držané takmer všetky mince Bitcoin (alebo HODL-ermi, ako ich mnohí nazývajú), skorí investori ešte stále aj po splasnutí najnovšej bubliny ďalej zarábajú – súčasná cena, aj keď z veľkej časti, je ešte viac ako trojnásobná, ak ju porovnáme so začiatkom roka 2017. A ak predali niektoré z ich podielov na vrchole alebo v blízkosti vrcholu, ako mnohí tak údajne vykonali, majú dokonca lepší finančný výsledok.
Ale pre obyčajných investorov, ktorí nemajú tendenciu dostať sa na začiatok potenciálne revolučných nových technológií alebo nemajú vedomosti alebo šťastie, aby sa dostali na trh včas, bublina okolo Bitcoinu by mala slúžiť ako vzdelávacia skúsenosť. Najdôležitejšia lekcia je: Finančné bubliny sú skutočné a zničia vám životné úspory, ak nie ste opatrní.
Formálne sa za bublinu aktív považuje rýchly nárast a náhly prepad cien. Obhajcovia teórie efektívnych trhov tvrdia, že tieto cenové pohyby sú založené na zmenách v presvedčení investorov, ohľadom skutočnej hodnoty majetku. Je však ťažké určiť dôvod, prečo by iný racionálny investor mohol náhle zrevidovať svoje hodnotenie dlhodobej výkonnosti spoločností v roku 1929 alebo dlhodobú životaschopnosť začínajúcich podnikov v roku 2000 alebo dlhodobú hodnotu aktív z oblasti bývania v roku 2007.
Podobne neexistoval žiadny zjavný dôvod, prečo by si svet koncom decembra 2017 mal náhle uvedomiť, že Bitcoin nie je menou budúcnosti, ale v súčasnosti si to podľa našich odhadov myslí len menej ako pätina z nich. Bitcoin nebol zatienený konkurentmi – hlavnými alternatívnymi kryptomenami, pretože tie zažili ešte väčšie poklesy cien. Bitcoin nepoškodili ani regulačné orgány – v skutočnosti regulačná štruktúra vo všeobecnosti tejto technológii vyhovovala. Ani sa nevyskytli kritické technologické chyby – áno, sieť Bitcoin sa stala preťaženou , ale tento problém sa pred pádom predpokladal.
Namiesto toho sa zdalo byť ohromne pravdepodobné, že veľkolepý nárast a pokles Bitcoinu nebol spôsobený racionálnym optimizmom, nasledovaný rozumným pesimizmom, ale určitým druhom agresívnej iracionality na trhu – kombináciou správania stáda, cynickými špekuláciami a vstupom na trh od veľkého počtu nových, nedostatočne informovaných investorov.
Práve tento posledný typ investorov kryptomeny opustili. Existuje dostatok hororových príbehov o ľuďoch po celom svete, ktorí prišli o svoje skromné životné úspory na to, čo vyzeralo ako istá stávka, len aby časť z nich prešla do rúk iných, skorých investorov do Bitcoinu a ďalšia časť sa len tak vyparila.
Ako sa môžu obyčajní investori vyhýbať tomuto osudu? Bubliny sú mimoriadne náročné – ak by boli jednoduché, neexistovali by. Existujú však dve dôležité stratégie, ktoré môžu investori použiť na obmedzenie rizika.
Súvisiace:
Ceny kryptomien sa neustále znižujú. Kedy dosiahnu dno?
Cena Bitcoinu z maxím v strate už viac ako 80%
Po prvé, uvedomte si, že neexistuje taká vec ako istá stávka. Optimistický príbeh Bitcoin, ktorý sa neustále opakuje v zástupe špekulantov alebo vášnivých on-line kazateľov, spočíva v tom, že Bitcoin nahradia štandardné fiat peniaze, ako hlavná globálna mena. Ale tento príbeh mal vždy veľké medzery. Aktíva s vysokou volatilitou a vysokými dlhodobými očakávanými výnosmi vedú k nevhodnej mene, pretože krátkodobá volatilita ich robí menej užitočnými na uskutočňovanie platieb – zistíte, že nikto nekupuje pizzu so zlatom alebo akciami spoločnosti Apple. Po druhé, kryptomeny sú pôsobivou novou technológiou, ale existujú hlavné technologické obmedzenia súvisiace s bezpečnosťou a použiteľnosťou, ktoré ešte treba prekonať.
Keďže nič nie je istou stávkou, bežní investori musia zostať diverzifikovaní. Je to v poriadku, ak malú časť svojich úspor umiestnite do niečoho ako Bitcoin, avšak nerobte to len z toho dôvodu, že cena aktíva smeruje nahor. Potenciálna bolesť z prepadu by nemala prevážiť nad strachom zo straty. Veľa investorov stratilo peniaze v Bitcoine (avšak stále držia svoje Bitcoiny a nepredali ich). Časť z nich o veľa neprišla, pretože investovali len veľmi malú časť svojho majetku.
Nakoniec Bitcoinová bublina by mohla byť pre spoločnosť celkom pozitívnou. Celková suma zainteresovaného bohatstva – niekoľko stoviek miliárd dolárov, rozložených po celom svete – bola malá v porovnaní s bublinou v oblasti bývania v roku 2000 alebo technologickou bublinou na konci 90. rokov, čo znamená, že bolesť bude obmedzená. Skúsenosť s takouto klasickou dokonalou finančnou bublinou môže byť postačujúca na to, aby naučila generáciu Milénia, čo sa jej predkovia učili oveľa bolestnejšie – ak niečo vyzerá príliš dobre, aby to bola pravda, zvyčajne to je.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Blooomberg
Facebook komentár