Manazerka_firmy_Huawei_v_Kanade_zatknuta

Akcie celosvetových spoločností z oblasti čipov dnes prepadli, keď zatknutie vrcholovej manažérky čínskeho technologického gigantu Huawei obnovilo obavy z eskalácie obchodného napätia medzi USA a Čínou.

Akcie rakúskeho výrobcu čipov AMS prepadli o 7 percent. STMicroelectronics so sídlom vo Švajčiarsku klesli o 4 percentá, zatiaľ čo britská spoločnosti Dialog Semiconductor odpísala približne 3 percentá.

Tieto poklesy v európskych akciových spoločnostiach nastali po stratách v Ázii, keďže akcie japonských producentov čipov Sumco, Tokyo Electron a Advantest odpísali zhruba 5 percent.

Zatknutie manažérky spoločnosti Huawei

Podľa kanadského ministerstva spravodlivosti, kanadské úrady v stredu vo Vancouveri zatkli finančnú riaditeľku spoločnosti Huawei – Meng Wanzhou, kde čelí vydaniu do USA. Zatknutie údajne súvisí s porušovaním amerických sankcií voči Iránu, spoločnosťou Huawei.

Mengová pôsobí aj ako podpredsedníčka predstavenstva spoločnosti Huawei. Je dcérou zakladateľa spoločnosti Huawei – Ren Zhengfei.

Hovorca spoločnosti Huawei poznamenal, že Mengová bola kanadskými orgánmi zadržaná v mene Spojených štátov. Spoločnosť Huawei ďalej uviedla, že čelí nešpecifikovaným obvineniam. Wall Street Journal v apríli uviedol, že americký minister spravodlivosti vyšetruje, či firma Huawei neporušila americké sankcie voči Iránu.

Hovorca ďalej uviedol: “Spoločnosti bolo poskytnutých len veľmi málo informácií, pokiaľ ide o zatknutie a nie je si vedomá žiadneho pochybenia pani Mengovej,” … “Spoločnosť verí, že kanadské a americké právne systémy bude nakoniec dosiahnu iných záverov. Podnikanie spoločnosti Huawei je v súlade so všetkými platnými zákonmi a nariadeniami, kde pôsobí, vrátane kontroli vývozu a sankčných právnych predpisov OSN, Spojených štátov a Európskej únie.”

Americké ministerstvo spravodlivosti to v stredu odmietlo komentovať.

Ministerstvo zahraničných vecí Číny vo štvrtok požiadalo o prepustenie Mengovej a vyzvalo Spojené štáty a Kanadu, aby vysvetlili, prečo bola zadržaná.

Čínska spoločnosť, ktorá predáva smartfóny a telekomunikačné zariadenia po celom svete, čelí zvýšenej kontrole v Spojených štátoch a v iných krajinách, kde úradníci varovali pred možnými rizikami národnej bezpečnosti z používania produktov spoločnosti Huawei. Spojené štáty sú znepokojené tým, že čínska vláda môže využívať sieťovú technológiu spoločnosti Huawei na sledovanie Američanov.

Senátor Ben Sasse, republikán z Nebrasky, poznamenal, že Američania sú kanadským orgánom za zatknutie Mengovej “vďační”.

Ďalej uviedol: “Niekedy je čínska agresia výslovne sponzorovaná štátom a niekedy je popreplietaná mnohými takzvanými” súkromnými “subjektmi z Pekingu, ktoré sú ruka v ruke s komunistickou stranou Xi”

Senátor Chris Van Hollen – demokrat z Marylandu – povedal, že čínske telekomunikačné spoločnosti “predstavujú základné riziko pre americkú národnú bezpečnosť”.

Ďalej uviedol: “Potrebujeme komplexný plán na to, aby čínske a ich štátom podporované subjekty boli zodpovedné za hrubé porušenia zákona a hrozieb okolo našej bezpečnosti.”

Pentagon v máji nariadil aby obchody na americkým vojenským základniach prestali predávať smartfóny vyrobené spoločnosťou Huawei a čínskym rivalom ZTE. A vo februári vrchní predstavitelia CIA, NSA, FBI a Agentúry pre spravodajstvo senátnemu výboru oznámili, že smartfóny týchto firiem predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre amerických zákazníkov.

Podľa denníka The Wall Street Journal, Trumpova administratíva začala mimoriadnu kampaň, kde nútila amerických spojencov, aby prestali používať telekomunikačné zariadenia spoločnosti Huawei, pretože čínska spoločnosť predstavuje bezpečnostnú hrozbu. Počas posledných niekoľkých týždňov Nový Zéland a Austrália telekomunikačným spoločnostiam zabránila, aby používali zariadenia Huawei pre svoje mobilné 5G siete.

Britská telekomunikačná spoločnosť BT v stredu poznamenala, že nebude kupovať zariadenia od čínskej technickej spoločnosti pre svoju novú generáciu bezdrôtovej siete. Spoločnosť tiež uviedla, že do dvoch rokov odstráni existujúcu technológiu Huawei zo srdca svojej 4G siete.

Huawei v priebehu minulého mesiaca poznamenala, že jej vybaveniu dôverujú zákazníci v 170 krajinách a 46 najväčších svetových telekomunikačných spoločností.

Analytici tvrdia, že neistota nad spoločnosťou Huawei a širší obchodný vzťah medzi USA a Čínou mali v sektore čipov vplyv na akciový sentiment. Spoločnosť Huawei je na základe podielu na trhu druhým najväčším výrobcom inteligentných telefónov na svete (podľa výskumnej firmy International Data Corporation – IDC).

Peter Jarich, vedúci výskumnej firmy GSMA Intelligence poznamenal: “Nie je preto žiadnym prekvapením, že prípadné narušenie obchodných a dodávateľských vzťahov by malo dopad na výhľad širokej skupiny dodávateľov týchto produktov.”

Výrobcovia čipov, ktorí sa spoliehajú na globálne dodávateľské reťazce, sa nachádzajú uprostred obchodnej vojny medzi USA a Čínou.

Obavy z spomalenia hospodárskeho rastu, vyšších úrokových sadzieb a znižujúceho sa dopytu po smartfónoch sú tiež faktormi vážiacimi na vyhliadky trhu s čipmi. Analytici nedávno znížili svoje predpovede pre dodávateľov čipov Apple, v súvislosti s obavami z slabšieho než očakávaného predaja zariadenia iPhone XR.

Technologickí giganti ako Samsung a Huawei čoraz vo väčšej miere vyvíjajú vlastnú technológiu čipov, čím sa čiastočne snažia izolovať od napätia globálneho dodávateľského reťazca. Samsung však voči aktuálnemu negatívnemu sentimentu nemali imunitu, pričom vo štvrtok jej akcie klesli o viac ako 2 percentá.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Bloomberg

Facebook komentár