Marriott_Databaza_Starwood_bola_napadnuta_500_milionov_hosti

Marriott International na konci tohto týždňa uviedla, že od roku 2014 hackeri nelegálne získali prístup k databáze rezervácii značky Starwood Hotels, čo potenciálne vystavuje ohrozeniu osobné informácie pre 500 miliónov hostí.

Akcie spoločnosti po vyhlásení klesli takmer o 6 percent na približne 115 dolárov.

Spoločnosť uviedla, že u 327 miliónov hostí sa jedná o osobné informácie, ktoré môžu obsahovať údaje o pasoch, telefónnych číslach a e-mailových adries. U ďalších klientov by sa mohlo jednať o informácie aj ku kreditnej karte.

Spoločnosť oznámila, že sa dozvedela o narušení, keď nástroje vnútornej bezpečnosti odoslali upozornenie 8. septembra. Pri ďalšom vyšetrovaní sa zistilo, že údaje hostí tohto hotelového reťazca boli odcudzené v minulosti.

Spoločnosť, ktorá kúpila spoločnosť Starwood v roku 2016, uviedla, že incident oznámila orgánom presadzovaniu práva a ihneď informovala aj regulačné orgány.

Takže ak ste v posledných rokoch navštívili niektorý z hotelov W Hotels, Sheraton, Westin, Element, Aloft, The Luxury Collection, Le Méridien alebo Four Points by Sheraton, pravdepodobne majú hackeri v rukách aj vaše osobné údaje. Útočníci mali k databáze prístup až od roku 2014, pričom sa údaje pokúsili zo servera skopírovať a následne vymazať.

BBC upozornila, že hotely značky Marriott využívajú samostatný rezervačný systém.

Firma Marriott uviedla, že od piatku rozposiela e-maily všetkým postihnutým hosťom.

Hovorca spoločnosti Marriott – Jeff Flaherty pre agentúru Reuters poznamenal: “Situáciu však stále prešetrujeme, takže zoznam konkrétnych hotelov zatiaľ nemáme. To, čo vieme, je, že to ovplyvnilo iba značku Starwood.“

Marriott uviedla, že je príliš skoro odhadnúť finančný vplyv porušenia a že to nebude mať vplyv na jej dlhodobé finančné zdravie. Tiež uviedla, že ohľadom posúdenie pokrytia komunikuje aj so svojimi poisťovacími spoločnosťami.

Hotelové skupiny v posledných rokoch čelili terčom hackerov a snažili sa ukradnúť informácie, ako sú práve údaje o kreditných kartách.

V minulom roku podobným nepríjemným situáciám čelil dve spoločnosti – InterContinental Hotels a Hyatt Hotels, ktoré sa stali obeťami kybernetických útokov.

Firma Hyatt uviedla, že v niektorých svojich pobočkách zistila neoprávnený prístup k informáciám o platobných kartách, čo ovplyvnilo 41 nehnuteľností v 11 krajinách.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár