Dalsie_kryptomeny_po_Bitcoine_ktore_by_ste_mali_tiez_poznat

Bitcoin síce môže byť najobľúbenejšou kryptomenou, ale má ďaleko od toho byť jedinou.

V skutočnosti sa od vzniku bitcoinu v roku 2009 vynorilo ďalších okolo 1500 kryptomien. A tie spadajú do kategórií spolu so stabilnými coinami či rôznymi tokenmi.

Je veľmi ľahké zmiasť nováčika chýbajúcimi jasnými reguláciami či dohľadom a samotnou novotou produktu a jeho priestoru. Hodnotu kryptomene dávajú investori, pretože nie je regulovaná žiadnym centrálnym aktérom. Takisto si ju investori zamieňajú pod pseudonymami, čo umožňuje prístup k vyššej miere súkromia.

Zatiaľ čo pôvodne boli využívané na nepovolené transakcie, neskôr získali širšie využitie. Dokonca aj spoločnosti ako Overstock a Starbucks začali experimentovať s tým, ako zákazníkom umožniť ich využívanie na nákupy. Investovanie do kryptomien je stále veľmi riskantné a nestále – pozrime sa na minuloročný neslávne známy nárast hodnoty bitcoinu na 20000 dolárov a jeho súčasnú cenu pod 5000 dolárov.

Kvôli tomu si váš čas zaslúži zistenie základných rozdielov v problematike.

Coin-y vs. Token-y

Po prvé, budete chcieť poznať rozdiel medzi coinami a tokenmi. Kryptomeny sú vo svojej podstate virtuálnou hotovosťou používanou na rôzne typy transakcií. Sú nakupované a predávané na množstve rôznych kryptobúrz, napríklad Coinbase, bitbuy.ca či Binance. Prvá zaznamenaná bitcoinová transakcia predstavovala platbu za dve pizze.

Kupóny tvoria aktívum alebo čokoľvek, čo má hodnotu tomu pripisovanú. Môžu napríklad predstavovať veci ako vlastníctvo určitého umeleckého diela alebo množstvo bodov, ktoré má zákazník vo vernostnom programe nejakej firmy. Oboje má hodnotu a spolieha sa na blockchainovú technológiu – digitálnu účtovnú knihu, ktorá nemôže byť vymazaná. Rozdiel je, že coin je virtuálnym peniazom a token nie.

Bitcoin vs Altcoiny

Bitcoin bol pôvodnou formou kryptomeny a ostatné meny sú s ňou porovnávané. Zakladateľ aplikácie podobnej Venmo pre kryptomeny – Metal Pay, Marshall Hayner povedal: „Bitcoin je matkou kryptomien.“
Nie je prekvapením, že jeho vznik zažal iskru vzostupu imitujúcich značiek zahrňujúcich alternatívne kryptomeny ako litecoin, XRP a ether.

Ether sa používa na poháňanie vlastnej jedinečnej blockchain technológie nazývanej Ethereum – jedného z najväčších tvorcov tzv. „smart kontraktov“. Tieto kontrakty používajú kryptografický kód na overovanie a spúšťanie transakcií, keď sú splnené určité podmienky. Jednoduchým príkladom je, keď smart kontrakt spustí vyplatenie určitého objemu kryptomeny o 13:00 v konkrétnom dni.

Ďalšou alternatívou kryptomenou je XRP, ktorý bol vybudovaný pre zjednodušenie bankových a platobných procesov v cezhraničnom platobnom styku. Je jednou z najobľúbenejších kryptomien. Existujú aj kuriózne alternatívne kryptomeny, ako napríklad dogecoin, ktorý bol vytvorený ako vtip založený na virálnom meme o Shiba Inu. Psia tvár je zobrazená na líci virtuálnej mince. Mena je vo veľkom používaná na odmeňovanie používateľov sociálnych médií, ktorí zverejňujú zaujímavé veci.

Dogecoin pomohol mnohým ľuďom naučiť sa niečo o obchodovaní s kryptomenami a začať do nich „fušovať“, pretože jeho komunita sa neberie príliš vážne a voči novým investorom je veľmi priateľská.

Stabilné kryptomeny (Stable coins)

Stabilné mince sú fixované na skutočnné meny ako napríklad americký dolár, euro alebo britskú libru. To znamená, že jeden dolár alebo libra vám dá jednu jednotku kryptomeny. Tieto meny sú vytvorené tak, aby kopírovali vývoj skutočných mien a tým pádom majú vyššiu stabilitu ako ostatné.

Tether bol prvou stabilnou kryptomenou. Hayner: „Myšlienkou za vznikom Tetheru bolo za jeden dolár vám dať jeden tether.“

Ale podľa Ryana Taylora, generálneho riaditeľa kryptomany Dash je tu určité riziko vždy. Ich hodnota môže klesať spolu s poklesom meny, na ktorú sú viazané.

Ďalšie novšie stabilné kryptomeny sú transparentnejšie. Napríklad TrueUSD spĺňa niektoré štandardné finančné regulácia a využíva podmienečné účty.

Utility Token

Utility token-y predstavujú určitý tovar alebo službu v špecifickej forme – niečo ako darčeková poukážka v určitom obchode. Nie sú skutočnou investíciou, hoci majú svoju hodnotu.

Hayner ich prirovnáva k žetónom v kasíne. Keď idete do kasína, zameníte doláre za žetóny a tie potom využívate na hranie. Tieto žetóny slúžia svojej funkcii, pretože vám umožňujú získavať služby alebo produkty a držia svoju hodnotu, ale musíte ich zameniť za skutočnú hotovosť.

Taylor povedal, že je voči väčšine použiteľných kupónov skeptický, pretože nie sú najlepšou formou interakcie s používateľmi. Vyžadujú dodatočné kroky, ktoré ich využitie komplikujú a to môže niektorých ľudí od nich odradiť. Hoci, ako poznamenal, môžu byť obchodované v malých množstvách.

Bezpečnostný token

Bezpečnostné tokeny sú stále relatívne nové. Ich hodnota sa odvodzuje od reálnych aktív, ktoré zahŕňajú komodity ako zlato či ropu, podiely v spoločnostiach alebo fondoch. Tieto tokeny sú považované za investície a pretože sa pokladajú za cenné papiere, sú objektom federálnych regulačných pravidiel pre cenné papiere.

Niektorí ich fanúšikovia argumentujú, že zabezpečia vyššiu zodpovednosť spoločností, pretože podiely budú verejné a nebude môcť dôjsť k nadmernej emisii cenných papierov.

Hayner aj Taylor, tvrdia, že tieto tokeny sa ešte stále neobjavujú v portfóliách kvôli neistote ako budú regulované. A podľa vedúceho obchodu pre online obchodovaciu tradingovú platformu Oanda pre ázijsko-pacifický región Stephena Innesa, bezpečnostné tokeny stále neposkytujú dostatočnú konzistentnú mieru, od ktorej by sa dala odvodiť základná investičná stratégia.

Bezpečnostné tokeny, ktoré by boli regulované, idú proti samotnej podstate toho, čo vlastne mali kryptomeny byť – neregulovanou menou. Na druhej strane, regulácie by mohli prilákať väčší zástup investorov.

Súvisiace: Všetko, čo ste chceli vedieť o FinTechu

Non-fungible Token

Non-fungible tokeny majú osobitú hodnotu alebo použitie. Môžu uchovávať hodnotu ale žiadne dva tokeny nie sú rovnaké.

Ako príklad môžeme uviesť videohru CryptoKitties. Jej používatelia si za ether kupujú virtuálne mačky. Tie môžu následne chovať alebo s nimi obchodovať. Každá z nich má však svoj unikátny jedinečný kupón, ktorý nemôže byť replikovaný. Niečo ako digitálny odtlačok prsta.

Budúcnosť peňazí?

Virtuálne meny sa dostávajú do hlavného prúdu, keďže veľké celosvetové spoločnosti ako Starbucks a Goldman Sachs experimentujú s tým ako ich viac angažovať.

Nie je zatiaľ jasné či kryptomeny predstavujú budúcnosť peňazí. Ich volatilita moc nepomáha širšiemu prijatiu. S tým ako hodnoty jednotlivých kryptomien pokračujú v pádoch a návratoch, investori preukazujú opatrnosť.

Innes nakonic poznamenal: „Čelia nedostatku väčšieho prijatia na Wall Street,“ … „Veľké banky, s ktorými robí obchody väčšina ľudí sú v tomto smere zdržanlivé, čo je podľa mňa taktiež dôležité.“

Preložil: Tomáš Kriško

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MSN, Yahoo

Facebook komentár