10_veci_ktore_s_telefonom_robite_a_by_mohli_podkopat_vas_uspech_v_praci

Je ťažké si predstaviť dobu, keď naše telefóny neboli s nami permanentne spojené. Mnohí z nás berú tieto miniatúrne počítače takmer všade a veľmi sa na ne spoliehajú v spojitosti s každodenným povinnostiam. Avšak s takouto možnosťou prehľadávať internet a zostať v kontakte so svojimi blízkymi 24 hodín denne 7 dní v týždni je ľahké sa nechať rozptyľovať, čo vedie k strate produktivity.

Psychoterapeutka z New Yorku – Jordana Jacobs poznamenala: ”Produktivita je často na svojom vrchole počas sústredeného stavu, keď je osoba úplne ponorená do činnosti.”

Podľa nej, zatiaľ čo telefóny sú skvelé kvôli technológii, ktorú poskytujú, taktiež sa vkrádajú do našej sústredenosti. Poznamenala: “Mobilné telefóny nás z nej vyvedú, čo je tak zásadné pre produktivitu,” … “V podstate neustále prerušujeme svoj vlastný myšlienkový proces.” Jednoducho povedané, naše telefóny nás odvádzajú od prítomného bytia.”

Určite sa nechcete úplne zbaviť svojho telefónu, ale stále môžete urobiť opatrenia, aby neprekážal na ceste za dosahovaním Vašich cieľov.

Prvým krokom k tomu, aby sme boli produktívnejší, je identifikácia všetkých spôsobov, ktorými nám naše telefóny zabraňujú zostať sústredení. Jacobs a Jonathan Alpert, ktorá je psychoterapeutka a autorka knihy “Be Fearless: Change Your Life in 28 Days,” prelomili návyky spojené s telefónmi, ktoré ničia našu produktivitu:

1. Čítanie, odpovedanie a triedenie e-mailov

Podľa Jacobsovej nás smartfóny odvádzajú zo sústredeného stavu, keďže neustále kontrolujeme pracovné a osobné e-maily. Jednoduchá kontrola e-mailov nás môže ľahko vyviesť zo stavu sústredenosti, ktorý produktivita vyžaduje.

2. Fotografovanie

Jednou z výhod dnešných smartfónov je, že slúžia tiež ako vysokokvalitné fotoaparáty. Aj keď je skvelé si z času na čas urobiť fotku, aby sme si uchovali určitý moment, Jacobs ová poznamenala, že správať sa ako paparazzi v našich vlastných životoch je ďalším spôsobom, ako sa nechať odviesť od prítomného bytia.

3. Kontrola sociálnych médií

Sociálne médiá môžu podnecovať našu posadnutosť životmi iných ľudí, avšak je to aj platforma pre nás, aby sme chválili o tom, čo robíme alebo sme robili pred tými, ktorí nás sledujú. Povedala, že neustálym kontrolovaním sociálnych médií, sa stávame posadnutými tým, čo robia všetci ostatní, a ukazovaním toho, čo robíme na úkor skutočných úloh, ktoré stoja pred nami.

4. Chat-ovanie

Odosielanie a zasielanie správ ostatným ľuďom viac upriamuje Vašu pozornosť na to, čo práve robia iní ľudia, čo spôsobuje rozptýlenie od čohokoľvek produktívneho, čo by ste mali robiť.

5. Nosenie telefónov stále pri sebe

Jacobsová uviedla, že si myslí, že sme stratili schopnosť byť osamote. “Nikdy sme vlastne nemali priestor na to, aby sme rozmýšľali, odrážali alebo získali vhľad do seba, takým spôsobom, akým sme boli schopní.”

Poznanie seba samého a osobný rast je jedna z najproduktívnejších vecí, akú môžeme robiť a rast našich síl je jednou z najproduktívnejších prác, ktoré môžeme urobiť, a naše telefóny sa tomu môžu zabrániť.

6. Sťahovanie aplikácií na zvýšenie produktivity

Zatiaľ čo Alpert si myslí, že existujú niektoré aplikácie na zvýšenie produktivity, ktoré môžu byť užitočné, povedal, že verí, že spoliehanie sa na ne alebo sťahovanie nesprávnych môže skutočne spôsobiť opak. Podľa neho je najlepší spôsob, ako zostať produktívny, mať správne nastavenie mysle.

Poznamenal: ”To ako niekto premýšľa, môže významne ovplyvniť jeho správanie, úsilie a nakoniec aj výkon,” … “Ľudia by sa mali cítiť povzbudení, že je možné rozvíjať kariérovo-orientované nastavenie mysle.”

7. Notifikácie nás dobiehajú

Už ste sa niekedy cítili vykoľajení v momente, keď Váš mobil vibroval. Alpert povedal, že mnohí ľudia sa tak cítia a tieto upozornenia, či už ide o textovú správu alebo notifikáciu, Vás môžu odvrátiť od ukončenia práce, ktorú ste začali. Navrhol úplne vypnúť oznámenia od sociálnych médií. “Tieto slúžia len ako rozptýlenie a pravdepodobne neobsahujú nič naliehavé.

Súvisiace: 6 mýtov o tom ako nás technológie ovplyvňujú

8. Pasca rozptýlenia

S aplikáciami, internetom a ďalšími funkciami smartfónov môžete ľahko zistiť, že sa dostávate do hlbokej pasce rozptýlenia. K tomuto poznamenal: ”Zriedka idú ľudia na internet alebo na svoje telefóny len s tým, že sa držia zamýšľaného dôvodu kontrolovania ich telefónov,” … “Ak kontrolujú počasie, môže to viesť ku kontrole e-mailov, správ alebo noviniek – to všetko slúži ako silné rozptýlenie a má vplyv na produktivitu.”

9. Modré svetlo

Podľa Alperta môže modré svetlo, vyžarované zo zariadení ovplyvniť naše spánkové vzorce. Predpokladá sa, že modré svetlo vstupuje do mozgu cez oči a pôsobí na epifýzu. Táto žľaza zohráva úlohu v produkcii melatonínu, hormónu pomáhajúceho regulovať cykly spánku a bdenia. Použitie zariadenia v blízkosti postele by mohlo mať vplyv na schopnosť oddychovať. To bude mať hlboký vplyv na náladu, energiu a schopnosť sústrediť sa a dokončiť úlohy.

10. Máme všetky odpovede

Toto sa nemusí vyslovene týkať produktivity, ale stále to s tým súvisí. Jacobsová poznamenala, že sme stratili našu schopnosť rozmýšľať, pretože môžeme veľmi veľa vecí vyhľadať, kedykoľvek potrebujeme; odpovede na každú pálčivú otázku, ktorú môžeme mať, sú vždy na dosah ruky. Nakoniec uviedla: ”Myslím si, že to skracuje proces tvorivosti a zabraňuje to našej predstavivosti.”

Preložil: Alexander Čemez

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, Fortune

Facebook komentár