Toto_su_najvacsie_bubliny_v_oblasti_nehnutelnosti_na_svete

Ceny bytov v Hongkongu patria medzi najviac nadhodnotené nehnuteľností a predstavujú najväčšie riziko kolapsu. S týmito výsledkami prišla správa zameraná na 20 hlavných miest.

UBS Global Real Estate Bubble Index umiestnili mestá Mníchov, Toronto, Vancouver, Londýn a Amsterdam spolu s Hong Kongom ako mestá ktoré v súčasnosti z pohľadu na oblasť cien nehnuteľností patria do teritória bublín.

“Veľké nerovnováhy” je vidno aj v Štokholme, Paríži, San Franciscu, Frankfurte a Sydney.

Toto_su_najvacsie_bubliny_v_oblasti_nehnutelnosti_na_svete_2

 

Los Angeles, Zürich, Tokio, Ženeva a New York sú považované za nadhodnotené, zatiaľ čo Chicago je jediné mesto zaradené do zoznamu, ktoré je považované za podhodnotené.

Výskumníci spoločnosti UBS zistili aj rozšírený rast cien nehnuteľností v hlavných mestách s priemernými cenami o 35 percent za posledných päť rokov.

Súvisiace: Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

Identifikovali cenové bubliny ako pravidelne sa opakujúce javy v oblasti nehnuteľností, definované ako “podstatné a trvalé nesprávne oceňovanie majetku”. Správa uviedla, že typické znaky zahŕňajú oddelenie cien od miestnych príjmov a nájomného, ako aj nadmerné stavebné alebo bankové úvery.

Mark Haefele, ktorý je hlavným analytikom spoločnosti UBS Global Wealth Management, poznamenal: “Hoci mnohé finančné centrá sú naďalej vystavené riziku bubliny v oblasti bývania, nemali by sme porovnávať dnešnú situáciu s pred-krízovými podmienkami.”

Hongkong je označený za najviac extrémne mesto v oblasti bublín. Bolo vidieť, že ceny nehnuteľností od roku 2012 stúpajú ročným tempom takmer o 10 percent. Súčasným opatreniam na ochladenie cien realít sa nepodarilo zdržať rast cien v bývalej britskej kolónii a existuje ďalší návrh, že prísnejšie obmedzenie by mohlo byť zamerané na zahraničných kupcov domov a bytov.

Toronto a Vancouver považuje UBS za oblasť s bublinami. Banka poznamenala, že vyššie poplatky pre zahraničných kupcov mali za následok len slabé obmedzenia pre rast cien vo Vancouveri, ale vyzerá to tak, že skontrolovali apetít po nehnuteľnostiach v Toronte spomalil.

Toto_su_najvacsie_bubliny_v_oblasti_nehnutelnosti_na_svete_3

Pre mestá v Spojených štátoch sú skóre rizika bubliny UBS pod vrcholom charakteristickým pre rok 2006.

Ocenenia v Bostone a Chicagu zostali nízke v pomerne oceňovanom a podhodnotenom území, zatiaľ čo New York, Los Angeles a San Francisco sa nachádzali v nadhodnotených úrovniach. Skóre v New York z dôvodu statických cien za posledný rok kleslo.

Toto_su_najvacsie_bubliny_v_oblasti_nehnutelnosti_na_svete_4

V Európe, index pre Londýn klesol druhým rokom za sebou. Roztrúsená cenová dostupnosť, politická neistota z dôvodu Brexitu a zvýšené dane pre kupujúcich v zámorí mali vplyv na investorov, ktorý nakupujú bez akéhokoľvek využitia nehnuteľnosti, čím sa tomuto trhu vyhli.

Banka UBS nakoniec uviedla, že prísnejšie predpisy vo Švajčiarsku na hypotekárnom trhu a vyššie miery neobsadenosti nájomných bytov mali vplyv na obmedzenie cien nehnuteľností v Zürichu a Ženeve.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: UBS, Yahoo

Facebook komentár