EU_poskytla_Taliansku_ultimatum_Banky_v_ohrozeni

Európska komisia v utorok odmietla taliansku vládu v súvislosti s návrhom rozpočtu, kde požadujú prudké zvýšenie výdavkov v rozpore s pravidlami EÚ. Taliansko ho bude musieť prepracovať alebo bude čeliť pokutám.

Eskalácia napätia dnes spôsobila pokles cien talianskych akcií a zvýšenie výnosov štátnych dlhopisov, čím sa zvýšili náklady na prijaté úvery. Euro voči americkému doláru pokleslo.

Talianske banky vlastnia rozsiahle objemy štátneho dlhu vo výške 2,6 bilióna dolárov a investori v priebehu tohto roka sektor zneistili, pretože hodnota týchto dlhopisov poklesla.

Rozsiahle rozpočtové boje medzi vládou krajiny a Európskou úniou by mohla spôsobiť ďalšie zníženie cien dlhopisov, čo by narušilo finančnú pozíciu bánk.

Ratingová agentúra Fitch Ratings v priebehu minulého týždňa prišla s upozornením: “Talianske banky sú priamo vystavené … prostredníctvom držby talianskeho vládneho dlhu,” … “Mnohé banky v krajine na súvahe v pomere k ich kapitalizácii držia veľké sumy talianskeho štátneho dlhu.”

Talianske banky už dlhší čas bojujú s vysokými nákladmi, nízkymi výnosmi a problémovými pôžičkami vo výške viac ako 200 miliárd eur (229 miliárd dolárov). Analytici spoločnosti Fitch uviedli, že sektor sa lepšie začal vyrovnávať s problémovým dlhom, ale varovali, že pokrok by sa mohol zastaviť, ak by investori začali prejavovať väčšie obavy z dôvodu ekonomických plánov vlády.

Federico Santi, ktorý je analytikom v spoločnosti Eurasia Group poznamenal: “Môžeme sa dostať do situácie, v ktorej sa situácia začne pomaly zlepšovať alebo do situácie, v ktorej banky budú opäť pod tlakom.”

Akcie banky Monte dei Paschi di Siena, ktorá je najstarším veriteľom na svete, sa od januára nachádzajú v neuveriteľnej strate 62%. Intesa Sanpaolo v rovnakom období stratila 29%, zatiaľ čo UniCredit klesla takmer o 28%.

Pokles akcií odráža obavy investorov ohľadom pozície bánk a voľbou vlády, ktorú tvoria populistické strany, ktoré v minulosti čelili otázke, či ich krajina bude aj naďalej používať euro.

Taliansko na podporu bánk v posledných rokoch minulo desiatky miliárd eur, čo zase vyvolalo väčší tlak na vládne financie.

Pokles cien dlhopisov oslabuje bilancie bánk, ktoré držia štátny dlh. Banky, ktoré sa dostanú do problémov, môžu potom vyžadovať záchranné opatrenia, ktoré ďalej zasahujú štátne financie.

Santi ďalej poznamenal: “Jedná sa o neslávne spojenie medzi vládou a bankami.”

Investori sa tiež obávajú rizika nákazy, pretože zhruba pätina talianskych štátnych dlhopisov je držaná v ďalších krajinách eurozóny.

Súvisiace:
Taliansko nie je ako Grécko. Situácia je lepšia ale aj horšia
Odchod Talianska z EÚ “by mohol vyžadovať najväčšiu rekapitalizáciu bánk”

Holger Schmieding, ktorý je hlavným ekonómom banky Berenberg, poznamenal: “Väzby cez bankový systém voči svojim európskym partnerom robia z Talianska bremeno.”

Investori budú pozorne sledovať, ako Taliansko bude reagovať na ultimátum EÚ. Zatiaľ čo krajina má tri týždne na úpravu svojho rozpočtu, ratingová agentúra Standard & Poor’s príde z prehodnotením svojho hodnotenia štátneho dlhu už v piatok.

Valdis Dombrovskis, ktorý je viceprezidentom Európskej Komisie na dnešnej tlačovej konferencii uviedol: “Je lákavé pokúsiť sa vyliečiť dlh ešte väčším dlhom, ale v určitom okamihu sa dlh stáva príliš náročným a nakoniec nemáte žiadnu slobodu.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár