Riaditel_banky_Europsky_financny_system_este_nie_je_v_dobrom_stave

Európske banky, ktoré sú zamerané na jeden konkrétny trh alebo majú obmedzené cezhraničné aktivity, budú pravdepodobne lepšie na tom než tie, ktorí tak nekonajú. S týmto vyjadrením počas dnešného dňa prišiel generálny riaditeľ rakúskej bankovej skupiny Erste.

Od globálnej finančnej krízy v roku 2008 a krízy štátnych dlhopisov eurozóny v roku 2011 sa európske banky snažili zlepšiť situáciu svojich súvah. Podľa Andreasa Treichla, ktorý je generálnym riaditeľom banky Erste, poznamenal, že ešte majú dlhú cestu pred tým, než budú v “dobrom stave”.

Treichl ďalej poznamenal: “Problémom je, že európsky finančný systém ešte nie je v skutočne dobrej kondícii.”

Poznamenal, že škandinávske banky a iné, ktoré majú obmedzené aktivity v celej Európe, sú v silnejšej pozícii. “Ak sa pozriete na niektoré banky, v niektorých krajinách sa im darí mimoriadne pozitívne.”

Súvisiace:
Ako technológie menia Wall Street
Deutsche Bank po Brexite presťahuje aktíva z Londýna do Frankfurtu

Treichl ďalej uviedol: “Väčšina z týchto bánk v skutočnosti nepodniká za hranicami, najmä ak sa pozrieme na škandinávske banky alebo banky, ktoré sa nachádzajú v Španielsku, ale majú len zahraničné divízie mimo Európy, zarábajú oveľa lepšie ako tie banky, ktoré sa snažia mať svoje ďalšie európske aktivity.”

Európski zákonodarcovia sa od rozsiahlej finančnej krízy snažili posilniť pravidlá a ďalej integrovať európske banky. Napriek tomu, že sa v posledných niekoľkých rokoch vyvinula tzv. Banková únia, ešte nie je úplná. Niektoré členské štáty sú pri integrácii svojich bankových systémov s inými v Európe opatrné, vzhľadom na rôzne rozdiely ktoré je vidno v celej eurozóne.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian

Facebook komentár