Jamie_Dimon_Kyberneticka_vojna_je_najvacsim_rizikom_pre_financny_system%22

Banky sa už môžu nachádzať v dobrom stave po krachu banky Lehman Brothers, ale finančný systém by opäť mohol čeliť rozsiahlym problémom, ak by bol zasiahnutý zničujúcim počítačovým útokom. S týmto varovaním prišiel generálny riaditeľ banky JP Morgan – Jamie Dimon.

Významným bankár poznamenal: “Myslím, že najväčšou zraniteľnosťou pre všetkých predstavuje práve kyber-priestor,” … “Myslím, že práve na to sa musíme sústrediť, najmä by sa na to mala zamerať aj vláda Spojených štátov.”

Dimon ďalej poznamenal: “Musíme sa uistiť, pretože počítačové teroristické a kybernetické krajiny by mohli spôsobiť reálne škody. Už v súčasnosti na túto oblasť míňame rozsiahle finančné prostriedky a JP Morgan je vďaka tomu v bezpečí, ale naozaj by sme sa mali toho vážne obávať.”

Súvisiace: Startupy z kybernetickej bezpečnosti získali 2-násobok investícií

Dimon na druhé miesto jeho najväčších obáv umiestnil infláciu, varujúc, že reakčné navýšenie úrokových sadzieb od amerického Federálneho rezervného systému môže byť príčinou “tradičnej” recesie.

Odborníci z priemyslu kladú čoraz väčší význam na hrozbu počítačovej vojny, keďže útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšími.

Západní politickí predstavitelia už v minulosti varovali pred nárastom podozrivej kybernetickej aktivity pochádzajúcej od nebezpečných krajín, vrátane Ruska, Iránu a Severnej Kórey.

Začiatkom tohto roka americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť a Federálny úrad vyšetrovania, spoločne s britským Národným centrom pre kybernetickú bezpečnosť vydali spoločnú technickú výstrahu, ktorá varuje pred hrozbou zlomyseľnej digitálnej aktivity, ktorú realizuje práve Kremeľ.

Medzitým sa úrady obávajú zvýšenej hrozby kybernetickej záťaže z Iránu voči USA a Európy, najmä vtedy, keď sa krajina stáva čoraz viac bojkotovanou zo strany USA, ktorá opätovne zaviedla sankcie na Teherán.

 

Zdroj: Reuters

Facebook komentár