Uhlie bolo naozaj zrazené nižšie. Ale nie však úplne k zemi.
Napriek tomu, že uhlie je v prudkom poklese, podľa vládnych štatistík zverejnených tento týždeň, stále sa jedná o najpoužívanejší zdroj elektrickej energie v 18 štátoch USA.
Dokonca ani zemný plyn, ktorý rýchlo rastie a je čistejším horiacim zdrojom energie, v mnohých štátoch sa mu ho nepodarilo zosadiť. Čísla však poukazujú na to, ako sa veľké vrecká v Amerike aj naďalej vo veľkom spoliehajú na uhlie pre oblasť energií a pracovnej sily.
Matt Hoza, ktorý má na starosti analýzy pre oblasť energií v poradenskej spoločnosti BTU Analytics, poznamenal: “Je ťažké zbaviť sa bývalého šampióna a naozaj sa to nedá vykonať zo dňa na deň.”
Uhlie je stále najčastejším palivom pre elektrickú energiu v oblasti východných Spojených štátov (Appalachia), vrátane Ohia, Kentucky a Západnej Virgínie. Je taktiež lídrom v iných hlavných štátoch produkujúcich uhlie, ako sú Colorado, Wyoming a Montana.
Súvisiace: Jedna rozvinutá krajina sa prekvapivo vracia k uhliu
Avšak úloha uhlia v elektrickej sieti sa zmenšuje z dôvodu hojnosti zemného plynu a poklesu cien v oblasti obnoviteľnej energie. Spoločnosti vytiahli zástrčky z nespočtu uhoľných elektrární v reakcii na environmentálne predpisy a požiadavky zákazníkov na čistejšie palivo.
“Rýchla zmena”
Pred desiatimi rokmi, teda predtým ako sa dostavil búrlivý boom v oblasti zemného plynu, bolo uhlie hlavným zdrojom energie v 28 štátoch. Odvtedy sa bývalé uhoľné štáty ako Tennessee, Georgia, Severná Karolína a Virgínia zamerali najmä na zemný plyn a jadrovú energiu.
V roku 2016 zemný plyn predbehol uhlie prvýkrát v histórií, ako vedúci zdroj výroby elektrickej energie. Trhový podiel uhlia sa minulý rok v porovnaní s predchádzajúcim rokom znížil na 30%, čo je pokles z takmer 60% pred tromi desaťročiami.
Hoza ďalej poznamenal: “Videli sme pomerne rýchly posun od uhlia k zemnému plynu.”
Hoci uhlie aj naďalej zohráva významnú úlohu, je populárnym najmä v štátoch ako Utah, ktoré majú menšie počty obyvateľov. Zemný plyn je hlavným zdrojom energie v štyroch najľudnatejších štátoch: Kalifornia, Texas, Florida a New York. Pennsylvánia, ktorá je na 5. pozícií podľa počtu obyvateľov, od uhlia odstúpila v prospech jadrovej energie.
Vietor na vzostupe
Uhlie taktiež čelí konkurencii z obnoviteľných zdrojov energie, kde sa v posledných rokoch náklady znížili. Produkcia energií z vodných zdrojov je najpoužívanejším zdrojom výroby elektrickej energie v šiestich štátoch, vrátane Washingtonu a Oregonu.
Vietor nie je najvyšším zdrojom energie v žiadnom štáte USA – ale EIA uviedla, že “sa to môže čoskoro zmeniť.” Je to preto, že Kansas a Iowa – dva uhoľné štáty – zintenzívnili využívanie veterných turbín.
Analytici neočakávajú, že by úsilie prezidenta Donalda Trumpa ohľadom uvolnenia environmentálnych predpisov viedlo k zmysluplnému oživeniu uhoľného priemyslu.
Hoza ďalej poznamenal: “Uhlie bude naďalej odchádzať do dôchodku – z dôvodu rôznych obmedzení na rôznych miestach, na základe nákladov na ponuku.”
Vrchol fosílnych palív do roku 2027?
Uhlie sa na niektorých rýchlo sa rozvíjajúcich trhov tiež dostalo pod tlak, keďže sa pokúšajú zmierniť svoje znečistenie.
Londýnska agentúra Carbon Tracker poznamenala: “Napríklad Čína v uplynulom roku zastavila výstavbu uholných elektrární o objeme 100 gigawattov. V Indii sa náklady na solárnu energiu znížili pod cenu novej uhoľnej elektrárne.
Súvisiace: Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie
Obnoviteľné zdroje energie budú podľa Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu do roku 2020 lacnejšie ako fosílne palivá v každom hlavnom regióne sveta.
Carbon Tracker v správe uverejnenej v utorok predpovedala, že celosvetový dopyt po fosílnych palivách dosiahne vrchol medzi rokmi 2020 a 2027.
Autor Kingsmill Bond napísal: “Roky 2020-2029 budú desaťročím vrcholov dopytu po fosílnych palivách,” … “keďže jedna oblasť je napádaná ďalšiu a je ohromená aj rastúcim prílivom
z oblasti obnoviteľných zdrojov.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár