Obchodna_vojna_prehlbuje_temnotu_v_cinskych_tovarnach

Čínske továrne prichádzajú o vývozné objednávky a prepúšťajú pracovníkov, keďže obchodná vojna so Spojenými štátmi zhoršuje hospodárske spomalenie, ktoré bolo spustené na začiatku tohto roka.

Rast produkcie z obrovského výrobného sektora v Číne v priebehu minulého mesiaca kleslo na najnižšiu úroveň za viac ako rok. S týmto výsledkom prišiel dnes zverejnený prieskum od stoviek spoločností.

Najnovší prieskum indexu nákupných manažérov (PMI), realizovaný mediálnou skupinou Caixin a výskumnou firmou Markit sa v auguste znížil na 50,6 z 50,8 v júli. Akýkoľvek výsledok nad 50 znamená rast, ale august zaznamenal najnižšie tempo zrýchlenia za 14 mesiacov.

Súvisiace: Stručná história obchodných vojen USA

Čína je jednou z najrýchlejšie rastúcich veľkých ekonomík na svete, ale tento rok začala spomaľovať a rozširujú sa ďalšie známky slabosti.

V komentároch, ktoré sprevádzali zverejnenie výsledkov prieskumu, Zhengsheng Zhong, ktorý je vedúcim analytikom výskumnej firmy CEBM Group, poznamenal: “Čínska ekonomika je v súčasnosti vystavená relatívne zjavnému tlaku smerom nadol.”

Exportné objednávky čínskych tovární podľa údajov čelia kontrakcií už piatym mesiacom za sebou. Pokles objednávok sa zhodoval s eskaláciou obchodných nepokojov so Spojenými štátmi, ktoré sa začali reálne zhoršovať už koncom marca.

Podľa augustového prieskumu Caixin-Markit, ktorý bol vykonaný spomedzi viac ako 500 spoločností, obchodná vojna má jednoznačný vplyv na “celkový sentiment.”

Spojené štáty a Čína vzájomne uložili sadzby na tovary v hodnote viac ako 50 miliárd dolárov a hrozia s opätovným navýšením.

Trumpova administratíva by mohla pokračovať s 25% sadzbami na ďalšie čínske exporty v hodnote 200 miliárd dolárov už v priebehu tohto týždňa, kedy príde k ukončeniu verejných konzultácií. Čína prisľúbila odplatu za sadzby na americký vývoz vo výške 60 miliárd dolárov.

Čínska vláda má čelí ďalším ekonomickým úlohám, ktoré treba riešiť. Podľa analytikov, dokonca aj výrobný sektor trpí spomaľovaním investícií do infraštruktúry a znižovaním objemov v oblasti úverov.

Peking sa po opakovaných varovaniach o nezvyčajne vysokej úrovni dlhu čínskych spoločností snaží rizikové úvery odstraňovať.

Čínske akciové trhy a jej mena čelia rozsiahlym poklesom, keďže investori sa obávajú o zdravie ekonomiky krajiny.

Čínski úradníci hľadali spôsoby na podporu rastu vrátane zníženia daní, výdavkov na infraštruktúru a voľnejšej menovej politiky. Tieto opatrenia by podľa analytikov mohli pomôcť zmierniť spomalenie, ale bezprostredný obrat v ekonomike je nepravdepodobný.

Súvisiace: Čínsky jüan opäť padá. Prichádza menová vojna?

Julian Evans-Pritchard, ktorý je vedúcim analytikom pre oblasť Číny vo výskumnej firme Capital Economics uviedol: “Rast bude pravdepodobne do budúceho roka naďalej pokračovať v zostupnej trajektórii.”

Čínska vláda oficiálne spracováva výsledky PMI, ktoré bolo uverejnené v piatok a za mesiac august zaznamenal mierne zlepšenie. Evans-Pritchard nakoniec poznamenal: “Index Caixin-Markit, ktorý sa zameriava na menšie firmy, je všeobecne lepším sprievodcom cyklických trendov v ekonomike.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, WSJ

Facebook komentár