Vyhľadávania cez službu Google môže toho veľa odhaliť či už o osobe alebo kryptomene.
Nový výskum ekonóma Joost van der Burgta, poradcu pre politiku v Centrálnej banke Holandska, porovnal pohyby ceny Bitcoinu a vyhľadávaním tejto kryptomeny v najpoužívanejšom internetovom vyhľadávači – Google. Výsledok? Takmer dokonalá korelácia až do začiatku roku 2018, kým cena Bitcoinu nezačala klesať.
Van der Burgt v rozhovore poznamenal: “Pokaždé, keď sa v správach objavila informácia, či už pozitívna alebo negatívna, cena tejto digitálne meny sa podľa toho navyšovala.”
Van der Burgt uviedol, že korelácia medzi vyhľadávaním služby kľúčového slova Bitcoin v službe Google a cenou tejto kryptomeny bola až do konca roka 2017 takmer “dokonalou”. Povedal, že to nie je náhoda a bolo tak do obdobia kde boli spustené burzové futures kontraktov so zameraním na Bitcoin.
Ďalej poznamenal: “Som toho názoru, že z dôvodu zavedenia futures kontraktov bola bublina vypustená omnoho skôr, ako sa dostala na úroveň, kde by mohla úplne prasknúť.”
Samostatný výskum zverejnený v máji výskumníkmi z Federálnej rezervnej banky v San Franciscu taktiež zistil, že pokles ceny Bitcoinu bol spojený so spustením futures kontraktov.
Van der Burgt porovnával vyhľadávania iných populárnych aktív, ako je zlato na svoje ceny a nezistil žiadnu koreláciu. Povedal, že verejné povedomie o investíciách môže pomôcť riadiť jeho ceny na vyššie úrovne.
Súvisiace:
Prečo bitcoin zatiaľ určite nenahradí zlato?
Prvé náboženstvo založené na blockchaine je tu a naozaj to nie je vtip
Poznamenal: “Ak sa všade píše o akomkoľvek aktíve, nezáleží na tom, o čo ide a či je naozaj vhodné,” … “nikto si ho nechce nechať ujsť a všetci sa snažia dostať aspoň k jednej časti.”
Klasický model vývoja bublín na finančných trhoch, za ktorým stojí ekonóm Hyman Minsky a ekonomický historik Charles Kindleberger, uvádzajú päť fáz – zmenu, boom, eufóriu, finančnú krízu a paniku. Minskyho teória sa stala všeobecne známou počas globálnej finančnej krízy, keďže bola veľa krát spomínaná.
Van der Burgt uviedol, že cenové pohyby krytomeny sa priblížili k počiatočným štádiám bubliny, ale nedosiahli fázu paniky. Kryptomena sa v súčasnosti obchoduje okolo 7 000 dolárov, čo je výrazne pod jeho maximom dosiahnutým v decembri 2017 na úrovni takmer 20 000 dolárov.
Van der Burgt nakoniec poznamenal: “Nejednalo sa o reálnu paniku, bolo to viac o strachu.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár