Spoločnosť Microsoft pomohla inovovať softvér na rozpoznávanie tváre. Aktuálne nalieha na vládu USA, aby prijala nariadenie pre kontrolu využívania tejto technológie.
Na blogovom príspevku spoločnosti Microsoft, prezident Brad Smith poznamenal, že nové zákony sú nutné vzhľadom k tomu, že táto technológia je so “širokými spoločenskými následkami a potenciálom pre zneužívanie.”
Vyzval zákonodarcov, aby vytvorili “vládnu iniciatívu zameranú na reguláciu správneho používania technológie okolo rozpoznávania tváre, ktorú najskôr bude informovať dvojstranná a odborná komisia.”
Rozpoznanie tváre – schopnosť počítača identifikovať alebo overiť tváre ľudí z fotografie alebo pomocou kamery – sa rýchlo rozvíja. Apple, Google, Amazon a Microsoft patria medzi veľké spoločnosti, ktoré takéto systémy vyvíjajú a predávajú. Táto technológia sa používa v rôznych odvetviach, od súkromných firiem, ako sú hotely a kasína až po sociálne médiá a spoločnosti okolo presadzovanie práva.
Súvisiace: Prečo je Amazon „tichým zabijakom“ ktorý môže ohroziť Facebook?
Podporovatelia tvrdia, že softvér na rozpoznávanie tváre zvyšuje bezpečnosť pre firmy a zákazníkov a môže pomôcť polícii sledovať zločincov v rôznych krajinách alebo dokonca vie pomôcť nájsť nezvestné deti. Skupiny občianskych práv varujú, že môžu porušovať súkromie a umožňujú nezákonné sledovanie a monitorovanie. Uviedol však, že existuje priestor na chyby, pretože sa objavujú nedostatky v technológií, čo môže mať za následok falošné identifikácie.
Podľa výskumu Univerzity MIT, presnosť technológií rozpoznávania tváre sa líši, pričom ženy a osoby s farbou sú označované s menšou presnosťou.
Smith napísal: “Rozpoznanie tváre vyvoláva kritickú otázku: Akú úlohu chceme, aby tento typ technológie zohrával v každodennej spoločnosti?”
Výzva Smitha na vytvorenie regulačného rámca ohľadom kontroly tejto technológie prichádza v čase, kedy technologický podnikatelia čelia kritike, ako s nimi zaobchádzali a zdieľali údaje o zákazníkoch, ako aj ich spolupráci s vládnymi agentúrami.
Minulý mesiac spoločnosť Microsoft bola podrobená kontrole za svoj pracovný vzťah s americkou imigráciou a vymáhaním ciel. ICE presadzovala prisťahovaleckú politiku nulovej tolerancie vlády Trumpa, ktorá pri nelegálnom prekročení americkej hranice oddeľovala deti od svojich rodičov. Administratíva však od tejto politiky upustila. Firma Microsoft ihneď reagovala aby od tejto politiky upustili.
Spoločnosť Microsoft na blogovom príspevku v januári písala aj o tom, že ICE používa technológiu cloud Azure a povedala, že môže pomôcť pri “urýchleniach okolo rozpoznávanie a identifikácií tváre”.
Potom, čo vznikli otázky ohľadom toho, či ICE používala technológiu spoločnosti Microsoft na zabezpečovanie kontroverzných hraníc, spoločnosť vydala vyhlásenie, v ktorom označila ich politiku za “krutú” a “zneužiteľnú”.
Vo svojom príspevku Smith zopakoval, že spoločnosť Microsoft nesúhlasí s politikou a uviedol, že prišlo k potvrdeniu, že ich zmluva s ICE nezahŕňa technológiu rozpoznávania tváre.
Spoločnosť Amazon sa tiež dostala pod paľbu kritiky od svojich vlastných akcionárov a skupín občianskych práv, z dôvodu kedy miestne policajné sily využívali identifikačný softvér Rekognition, ktorý na jednej fotografii dokáže identifikovať až 100 ľudí.
Niektorí akcionári spoločnosti Amazon spoločne vydali list, v ktorom tlačili na Amazon, aby zastavil predaj technológie vláde a ďalej poznamenali, že pomáhajú masovej kontrole a predstavuje hrozbu pre práva na súkromie.
Dokonca spoločnosť Facebook je zapletenou do tzv. tribunálovej žaloby, ktorá uvádza, že gigant sociálnych médií používal rozpoznávanie tvárí na fotografiách bez povolenia používateľov. Nástroj pre rozpoznávanie tváre skenuje vaše fotky a navrhuje, aby ste označili priateľov.
Súvisiace: V obchodoch sú cez rozpoznanie tváre sledovaní zákazníci pri predaji
Ani Amazon, ani Facebook okamžite neodpovedali na žiadosť o pripomienku k výzve Smitha pre nové predpisy týkajúce sa technológie na rozpoznávania tváre.
Smith uviedol, že spoločnosti majú zodpovednosť za inováciu polície, kontrolujú spôsob ich nasadenia a zabezpečujú ich používanie “spôsobom, ktorý je v súlade so všeobecne uznávanými spoločenskými hodnotami”.
Nakoniec poznamenal: “Môže sa zdať nezvyčajné, že spoločnosť požaduje vládnu reguláciu svojich produktov, ale existuje veľký počet oblastí, v ktorých dômyselná regulácia prispieva k zdravšiemu vývoju či už pre spotrebiteľov ako aj výrobcov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, TheGuardian
Facebook komentár