Odpredaj_technologickych_firiem_Morgan_Stanley_varuje_investorov

Technologický sektor bol od búrlivého finančného počasia v roku 2018 väčšinou ušetrený. Ale prehlbovanie obchodného napätia by čoskoro mohlo priniesť turbulencie aj do Silicon Valley.

Napriek volatilite na svetových trhoch sa technologický akciový index Nasdaq takmer nachádza na rekordných maximách, čím investorom dosahuje ročné výnosy na výraznej hodnote 12%. Akcie spoločnosti Netflix sa viac ako zdvojnásobili a ďalší technologickí “obľúbenci” ako Adobe a Amazon sú na vzostupe.

Morgan Stanley však prišla s varovaním, že rozvíjajúca sa obchodná vojna pravdepodobne rozprúdi aj pokojné vody v oblasti technológií. Investičná banka naliehala na klientov v správe uverejnenej v nedeľu, aby technologický sektor predávali a znížili tak objem svojho vystavenia voči nemu”.

Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”

Michael Wilson, ktorý je hlavným analytikom banky Morgan Stanley so zameraním na americké akcie poznamenal: “Tieto akcie sa zriedka, ak vôbec niekedy, stali tak nadmerne milujúcimi a nadmerne vlastnenými.”

“Riziko náhlej negatívnej búrky sa v tomto sektore výrazne zvyšuje”, keďže prechádzame cez obdobie rastúceho obchodného napätia, ktoré by mohlo firemné zisky narušiť.

Morgan Stanley prišla s jednoznačnými vyjadreniami kvôli nebezpečenstvám, ktoré je okolo Wall Street vidno. Wilson zopakoval svoju výzvu na izolované finančné búrky, ktoré zasiahli rôzne časti trhu.”

Tieto výzvy sú zväčša správne. Zatiaľ čo americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 sa v tomto roku zmenili len minimálne, smerovanie za posledných šesť mesiacov bolo naozaj hrboľaté.

Index Dow Jones klesol o 1000 bodov až dvakrát. Obavy z inflácie poslali výnosy štátnych dlhopisov na vyššie úrovne. Ceny surovej ropy vzrástli. A opakované zákroky amerického prezidenta Donalda Trumpa vo forme obchodných a odvetných taríf voči obchodným partnerom, investorov opakovane vystrašili. Dokonca krátka politická kríza v Taliansku, v Európe spôsobila finančný chaos.

Rozvíjajúce sa trhy taktiež čelia turbulenciám. Čínske akcie sa presunuli do medvedieho trhu. Argentínske peso voči americkému doláru narazilo na rekordne nízke hodnoty, čo viedlo krajinu k žiadosti o záchranu od MMF v hodnote 50 miliárd dolárov.

Hoci technologické akcie po dátovom škandále Facebooku klesli, technologický priemysel – ako aj akcie Facebooku sa rýchlo zotavili. V skutočnosti sa Mark Zuckerberg v pondelok vďaka rastu akcií spoločnosti Facebook stal tretím najbohatším jednotlivcom planéty. Medzitým sa technologický akciový index Nasdaq nachádzal menej ako 1% od prelomenia vlastnej rekordnej hodnoty.

Ale Wilson poznamenal, že “klesajúci trh nie je u konca, kým sa nedotkne každého kúta, ako aj u najkvalitnejších oblastí.” Poznamenal, že finančné búrky v rokoch 2014 – 2016 neskončili, kým na začiatku roku 2016 konečne nezasiahli aj pozitívny priestor technologických spoločností.

Ďalej napísal: “Myslíme si, že riziko rastie a akcie amerických technologických a rastových spoločnosti tým budú ovplyvnené.”

GRAF

Samozrejme, Wall Street sa nezdá byť príliš znepokojený.

Tzv. index strachu a nadšenia sa nachádza v “neutrálnom” území a zotavuje sa z ponorenia do “strachu” v priebehu minulého týždňa. Nasdaq minulý týždeň vzrástol o 2,4%, čo je najlepší výkon za takmer dva mesiace.

Jedným z dôvodov optimistickej nálady je fakt, kedy obchodné obavy zatlačili výnos dlhopisov na nižšie úrovne, ktoré sú jednými z najväčších ovplyvňovateľov nálad na Wall Street. Desaťročný výnos štátnych dlhopisov USA klesol len na 2,85% a od polovice mája nedosiahol obávanú úroveň 3%.

Nicholas Colas, ktorý je spoluzakladateľom spoločnosti DataTrek Research v pondelkovej správe poznamenal: Pokojnejšia činnosť na trhu s dlhopismi “vyrovnáva neistotu z cien akcií” s ohľadom na to, ako by tarify mohli poškodiť firemné zisky.

Ďalšou veľkým pozitívom je stav americkej ekonomiky. Wall Street si myslí, že ekonomika počas druhého štvrťroka rástla veľmi silným tempom – 4%. Obavy z nepríjemnej inflácie sa zmiernili. Správa ohľadom pracovných miest za mesiac jún, ktorá vyšla v piatok, ukázala, že mzdy rastú, ale nie razantným tempom.

Niektorí si však myslia, že investori vplyv ekonomických rizík zľahčujú.

Súvisiace: Kríza svetovej ekonomiky môže nastať skôr, ako sme čakali

Jeff Gundlach, takzvaný kráľ dlhopisového trhu, v piatok poukázal, že výnosová krivka je takmer plochá, federálny rozpočtový deficit “exploduje”, Federálny rezervný systém svoju súvahu znižuje a na obzore je vidno ďalšie tarify.

Obchod zostáva prekážkou č 1.

Spojené štáty v piatok zintenzívnili napätie s Čínou, zavedením ciel na čínske tovary v hodnote 34 miliárd dolárov. Peking rýchlo voči týmto sadzbám zakročil.

Ed Yardeni, prezident investičnej poradenskej spoločnosti Yardeni Research, v pondelok klientom uviedol: “Investori by mali byť ostražití, pretože riziko recesie spôsobenej rozširujúcou sa obchodnou vojnou sa výrazne zvýšilo.“

Ani akcie technologický spoločností nie sú voči obchodnej vojne imúnne.

 

Zdroj: Yahoo, MarketWatch

Facebook komentár