Spoločnosť McDonald’s sa zapojila do boja proti znečisteniu plastov tým, že vo svojich reštauráciách vo Veľkej Británií a Írsku prešla na papierové slamky.
Táto zmena, ktorá sa začne uplatňovať v septembri, sa riadi potrebnými nariadeniami ktoré začali byť platné na vybraných miestach. Americký reťazec rýchleho občerstvenia poznamenal, že väčšina zákazníkov podporuje odklon od plastu.
Paul Pomroy, ktorý je generálnym riaditeľ spoločnosti McDonald’s pre Britániu a Írsko poznamenal: “Odrážajúc širšiu verejnú diskusiu, naši zákazníci nám odkomunikovali, že chcú vidieť pozitívnu stratégiu aj v oblasti slámok, ale urobiť to bez toho, aby sme ohrozili ich celkové skúsenosti pri návšteve našich reštaurácií.”
Súvisiace: Zaplatili by ste daň z papierovej šálky na kávu?
McDonald’s každý deň vo svojich 1 361 reštauráciách v Británií a Írsku využíva 1,8 milióna slamiek. Spoločnosť uviedla, že prechod na túto stratégiu bude úplný v roku 2019.
Plastové slamky sú podľa organizácie Litterati, ktorá identifikuje a mapuje odpadky v globálnom meradle šiestym najbežnejším typom odpadu. Iba 1% sa recykluje, prevažne preto, že sú vyrobené zo zmesou polypropylénu a polystyrénu.
Podľa vlády Veľkej Británie každým rokom zomiera 1 milión vtákov a viac ako 100 000 morských cicavcov, keďže do ich potravy sa zamotá práve plastový odpad. A výskum ukazuje, že vo svetových oceánoch bude do roku 2050 viac plastu ako rýb.
Britský minister životného prostredia Michael Gove vyzval ostatné spoločnosti, aby príklad spoločnosti McDonald’s nasledovali.
Vo vyhlásení uviedol: “McDonald’s vo Veľkej Británií vykonala významnú investíciu ohľadom svojej produkcie, aby vyrobila alternatívu k plastom, pričom ukazuje, že britské podniky majú v tejto oblasti celosvetové líderstvo.”
Niekoľko veľkých britských reštaurácií ako Pizza Express a Wagamama už prestali používať plastové slamky.
A skupina viac ako 40 spoločností vrátane mien ako Coca-Cola, Nestlé, Unilever a Procter & Gamble na začiatku tohto roka sľúbila, že obmedzí objem plastov, ktoré v Británií používajú a vyhadzujú.
Riešenie záväzkov prichádza v snahe okolo zintenzívnenia úsilia o odstránenie plastov na jedno použitie.
Európska únia sa počas minulého mesiaca do roku 2030 zaviazala zakázať 10 položiek – vrátane plastových príborov, slamiek a vatových tyčiniek – v snahe vyčistiť oceány. Ale kým toto opatrenie vstúpi do platnosti môže to trvať roky.
V apríli britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že Veľká Británia sa bude snažiť zakázať bavlnené tampóny, vatové tyčinky do uší, miešadlá a slamky z umelých vlákien. Vyzvala krajiny Commonwealthu, aby sa na stretnutí v Londýne zaviazali bojovať proti plastovému odpadu.
Súvisiace: Veľké podniky: “Zaväzujeme sa k obmedzeniu plastových odpadkov”
McDonald’s poznamenala, že plastové slamky budú stále k dispozícii “pre tých, ktorí to vyžadujú,” ale budú držané za pultom.
Niektorí výrobcovia už predtým argumentovali proti odstráneniu plastových slamiek, keďže ich môžu potrebovať niektorí jednotlivci so zdravotným postihnutím, detí a starších ľudí.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár