Vedúci predstaviteľ britskej obchodnej lobistickej skupiny poznamenal, že automobilový priemysel v krajine by mohol byť z dôvodu Brexitu zničený.
Paul Drechsler, ktorý je prezidentom Konfederácie britského priemyslu (CBI) varoval: “Existuje riziko, že automobilový priemysel v Británií čelí zániku, ak po Brexite nebude existovať colná únia.”
Británia by koncom marca 2019 mala opustiť Európsku úniu, ale vláda Británie ešte neoznámila, ako bude vedieť ďalej obchodovať so svojím najväčším vývozným trhom.
Jednou z najväčších nevyriešených otázok je, ako sa bude s tovarom zaobchádzať, keď prekročí hranice.
Británia je v súčasnosti členom colnej Európskej únie, ktorá umožňuje jej 28 členským štátom fungovať ako jednotná obchodná oblasť bez ciel a hraničných kontrol. To, čo príde ďalej, je nejasné.
Premiérka Veľkej Británie – Theresa Mayová vylúčila budúcu colnú úniu a zvažuje alternatívy. Hlavné návrhy však Brusel odmietol a iné alternatívy podľa kritikov zatiaľ neexistujú.
Drechsler ďalej poznamenal: “Ak Veľká Británia nebude súčasťou colnej únie, v Británií existujú výrobné sektory spoločností, ktoré riskujú vyhynutie,” … “To je skutočnosť.”
Odborníci tvrdia, že nedostatok pokroku okolo Brexitu a čoraz prísnejšie termíny sú pre investorov a manažérov podnikov naozaj znepokojujúce.
Drechsler uviedol: “Ešte stále nemáme jasnú predstavu o budúcom smerovaní Brexitu na úrovni detailov, ktorá je pre oblasť investícií naozaj dôležitá.” Áno, máme veľké prejavy, ale to, čo je dôležité v podnikaní, sú detaily.”
Drechslerove komentáre boli prvýkrát oznámené agentúrou BBC a neskôr aj potvrdené.
Automobilový priemysel v Británií zamestnáva viac ako 800 000 pracovníkov a závisí od zložitého dodávateľského reťazca pre diely a samotné automobily.
Zahraničné automobilky vrátane BMW, Toyota, Nissan a Honda majú v Británií naozaj veľké závody. Ford dokonca vyrába motory v dvoch závodoch.
Zhruba 45% automobilov vyrobených v Británii sa vyváža práve do Európskej únie.
Automobilový priemysel taktiež prišiel s varovaním.
Skupina výrobcov motorových vozidiel a obchodníkov (SMMT) vo vyhlásení uviedla: “Bezplatný a beztrestný obchod s EÚ bol základom nedávneho úspechu automobilového priemyslu Veľkej Británie.”
Súvisiace: Nemecko pokutuje Volkswagen v hodnote 1 miliardy eur
Upozornila na “závažné prerušenia u výrobcov vozidiel a ich dodávateľských reťazcov”, ak teda Británia po Brexite nedokáže s Európskou úniou zduplikovať súčasný obchodný systém.
Vo februári sa delegácia špičkových japonských vedúcich predstaviteľov stretla s Mayovou, aby upozornili, že veľké japonské spoločnosti – ako aj iní – by museli opustiť Veľkú Britániu, ak by obchodné bariéry po Brexite zasiahli ich ziskové marže.
V pondelok automobilka Jaguar Land Rover poznamenala, že presunie výrobu svojho modelu Discovery na Slovensko. Spoločnosť v apríli uviedla, že pristúpila k zníženiu počtu pracovných miest v Británií.
Jaguar Land Rover, ktorý je vo vlastníctve indickej spoločnosti Tata Motors uviedla, že investície do iných závodov v Británií ukázali, že stále tejto krajine je naklonená.
Investície do automobilového sektora v Británií sa v roku 2017 podľa SMMT znížili o 34% na 1,1 miliardy libier (1,5 miliardy dolárov).
Drechsler nakoniec poznamenal, že spomaľovanie investícií sa stáva rozšíreným problémom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheGuardian, BBC
Facebook komentár