Firmy_v_Britanii_budu_musiet_vysvetlovat_platy_riaditelov

Najväčšie britské spoločnosti podľa návrhu zákona predloženého zákonodarcom budú musieť vysvetliť rozdiel medzi tým, čo platia svojim generálnym riaditeľom a ich zamestnancom.

Pravidlá by mali platiť pre spoločnosti vo Veľkej Británií s kótovaním na burze a viac ako 250 zamestnancami. Sú súčasťou balíka reforiem zameraných na to, aby veľké podniky zverejňovali platy, ktoré vyplácajú vrcholovým manažérom. Spoločnosti by mali od roku 2020 začať uverejňovať pomer platov výkonných riaditeľov k priemernej mzde ako aj jej zdôvodnenie.

Súvisiace: Mnohí riaditelia za 3 dni zarobia viac, než bežní zamestnanci

Zákon je podobný zákonu, ktorý nadobudol účinnosť v Spojených štátoch. Americké spoločnosti odvtedy zverejnili údaje, ktoré ukazujú, že vrcholovým pracovníkom sú vyplácané sto – alebo dokonca tisíc násobok – v porovnaní s priemerným pracovníkom v ich spoločnostiach.

Právne predpisy Británie zároveň sledujú požiadavky na zverejnenie rozdielov v odmeňovaní medzi ženami a mužmi, ktoré boli zavedené v minulom roku. Prvá vlna zverejnení odhalila, že približne 78% firiem mužom vyplácalo v priemere viac ako ženám.

Podľa návrhu zákona predloženého v pondelok budú všetky spoločnosti kótované na burze tiež povinné ukázať, ako budúce zvyšovanie cien akcií ovplyvní platy výkonných pracovníkov s cieľom pomôcť informovať investorov pri hlasovaní o dlhodobých motivačných plánoch.

Návrh o mzdách predstavia premiérka Theresa Mayová v roku 2016, kedy vyzvala na “zodpovedný kapitalizmus” a obmedzila nadmerné odmeňovanie riadiacich pracovníkov.

Opatrenie bolo uvítané aktivistami za rovnaké odmeňovanie, ako aj skupinami podnikateľov a investorov. Niekoľko spoločností čelilo verejnému pobúreniu ohľadom nadmerného odmeňovania riadiacich pracovníkov.

Podľa správy High Pay Center, zverejnenej v auguste 2017, vedúci predstavitelia firiem v britskom akciovom indexe FTSE 100 v priemere zarobia 129-násobok miezd svojich zamestnancov.

Hospodársky tajomník ministerstva financií Greg Clark vo vyhlásení poznamenal: “Väčšina najväčších spoločností v Británií si osvojila svoje obchodné praktiky, ale chápeme hnev pracovníkov ako aj akcionárov, kedy plat vedúcich predstaviteľov spoločností nie je v súlade s výkonom spoločnosti.”

Minulý mesiac spoločnosť AstraZeneca čelila trápnemu pokarhaniu od investorov, v súvislosti s odmenou vedúcemu zamestnancovi po tom, ako farmaceutická spoločnosť odhalila 46% pokles prevádzkových ziskov za prvý štvrťrok.

Spoločnosť Royal Dutch Shell tiež utrpela revolúciu akcionárov, keď viac ako štvrtina investorov zahlasovala proti vyplateniu väčšieho objemu ako miliónov eur, pre generálneho riaditeľa Ben van Beurdena.

Matthew Fell, ktorý je hlavným riaditeľom pre politiku CBI uviedol: “Vysoká mzda je vždy odôvodnená vynikajúcim výkonom,” … “Legislatíva môže pomôcť rozvinúť lepší dialóg medzi predstavenstvami a zamestnancami o cieľoch a ašpiraciách ohľadom ich podnikania.”

Súvisiace: Priemerný plat v spoločnostiach Amazon, Alphabet, Facebook atď.

Avšak plány boli kritizované opozičnou labouristickou stranou a odborovými zväzmi za to, že nie sú dostatočné.

Frances O’Grady, ktorá je generálnou tajomníčkou Kongresu živnostenského zväzu, toto opatrenie opísala ako “prvý krok”, ale uviedol, že vláda by mala ísť ďalej tým, že prinúti spoločnosti, aby vymenovali zástupcov pracovníkov do svojich dozorných rád.

Dodala: “To by prinieslo zdravý rozum a spravodlivosť pri prijímaní rozhodnutí, v prípadoch kedy sú schválené platobné balíčky.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár