Americký prezident Donald Trump má za sebou roztržitý víkendový summit s hlavnými americkými spojencami, tým že ich opakovane obviňoval z nespravodlivého zaobchádzania s obchodom.
Na tlačovej konferencii v utorok v Singapure sa opäť zameral na častý cieľ: dovoz nemeckých automobilov.
Trump poznamenal: “Európska únia nám posiela najprv automobily značky Mercedesy, následne BMW a robia to v miliónoch,” … “Je to veľmi nespravodlivé a zároveň je to veľmi nespravodlivé voči našim pracovníkom a ja to napravím.”
Súvisiace: Nemecké automobilky čelia ďalšiemu veľkému obvineniu
Jeho sťažnosti týkajúce sa zahraničných taríf a obchodných prebytkov sú už známe. Tu sú fakty o nemeckých automobiloch v Spojených štátoch:
Trump hovorí o príliš veľkom objeme nemeckých automobilov
Trump francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi počas nedávneho stretnutia vo Washingtone povedal, že v Spojených štátoch je príliš veľa nemeckých automobilov. Podobné vyjadrenia spomenul aj s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a vyhrážal sa tým, že bude zdaňovať dovoz nemeckých automobilov na úrovni 35%.
Ekonómovia tvrdia, že Trumpove vyjadrenia sú docela nepresné a jedná sa o dva kľúčové body: nemeckí výrobcovia automobilov v Spojených štátoch otvorili veľké továrne, čím dramaticky znížili svoju potrebu pre dovoz automobilov. Navyše, zacielenie na nemecké automobilky by uškodilo americkým pracovníkom ako aj americkej ekonomike.
Podľa nemeckej asociácie automobiliek, nemecké automobilky v Spojených štátoch počas roku 2017 predali 1,35 milióna vozidiel, čo predstavuje približne 8% celkových predajov automobilov v USA. Z toho iba 494 000 bolo vyvezených z Nemecka do Spojených štátov – o 25% menej ako v roku 2013.
Väčšina zvyšku sa vyrobila v Spojených štátoch a v Mexiku, ktorá má so Spojenými štátmi dohodu o voľnom obchode. GM a Ford taktiež produkujú vozidlá v Mexiku a následne ich dovážajú do Spojených štátov.
Trump by pravdepodobne najradšej chcel vystúpiť z dohody NAFTA, čo je obchodná dohoda medzi Spojenými štátmi, Mexikom a Kanadou, aby zabránil automobilkám vyrábať vozidlá v Mexiku a prevážať ich cez hranice.
Nemecké automobilové továrne zamestnávajú aj Američanov
V Spojených štátoch sú prítomné nemecké továrne na produkciu automobilov.
BMW, Volkswagen a Mercedes, ktoré vlastní skupina Daimler majú svoje veľké výrobné závody v Spojených štátoch a zamestnávajú takmer 50 000 amerických pracovníkov.
Najväčší montážny závod BMW na svete sa nachádza práve v meste Spartanburg, v štáte Južná Karolína. V minulom roku zaznamenala nový rekord v oblasti produkcie na hodnote viac ako 400 000 vozidiel – z toho 70% bolo vyvezených do iných krajín.
Volkswagen má veľkú továreň v Chattanoogue v štáte Tennessee, ktorá v minulom roku vyrobila 112 000 vozidiel. A Mercedes ročne produkuje 300 000 automobilov a SUV v meste Tuscaloosa, v štáte Alabama.
Jedná sa o prekvitajúci obchod: Podľa nemeckej asociácie automobiliek, celkový počet automobilov vyrábaných nemeckými automobilkami v Spojených štátoch od roku 2013 sa navýšil zo 180 000 vozidiel, na 804 000 automobilov. Polovica sa vyváža na trhy vrátane Európy a Ázie.
Vozidlá odoslané z Európy do Spojených štátov čelia nízkemu clu v hodnote 2,5%. Medzitým automobily vyrobené v Amerike, ktoré sú vyvážané do Európskej únie čelia 10% sadzbe.
Európa počas nedávnych rokovaní so Spojenými štátmi o tarifách z ocele a hliníka potvrdila, že je ochotná znížiť svoje tarify na automobily. Európa tvrdí, že vláda Trumpa s týchto rokovaní odstúpila.
Súvisiace: Trump sa nemeckým automobilkám vyhrážal, že ich predaje v USA zastaví
Nemeckí výrobcovia automobilov by s najväčšou pravdepodobnosťou následne znížili investície v Spojených štátoch, ak by ich výrobky boli zamerané na zvýšené tarify. Európska únia takmer určite reaguje zvýšením taríf na americké autá.
Ekonómovia tvrdia, že zamerať sa na tarify je nesprávne.
Nové obchodné bariéry by znamenali veľké problémy pre priemysel ako celok, ktorý sa opiera o dodávateľské reťazce dielov, ktoré prechádzajú cez viaceré hranice štátov.
Jacob Kirkegaard, ktorý je členom Petersonskeho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku počas minulého mesiaca poznamenal: “Jasné rozlíšenie medzi tým, čo je americký automobil a čo je nemecký automobil, je podľa môjho názoru nezmyslom.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Theguardian, CNN
Facebook komentár