Akcie_svajciarskych_bank_rastli_ked_volici_odmietli_nove_pravidla

Švajčiarsky voliči vo väčšine zamietli navrhovanú reformu bankového systému krajiny, ktorú kritici označili za “nebezpečnú”.

Viac ako 75% voličov odmietlo návrh “suverénnych peňazí” v nedeľnom referende.

Iniciatíva by komerčným bankám zakázala požičiavať si viac peňazí, ako ich objem vkladov, takže centrálna banka krajiny by bola ich jediným zdrojom nových peňazí.

To by znamenalo prudkú odchýlku od štandardných bankových systémov, podľa ktorých banky “vytvárajú” peniaze vydávaním nových dlhopisov.

Investori ocenili výsledok tohto referenda. Švajčiarsky akciový index dnes získal 1%, akcie banky UBS a Credit Suisse dosiahli zisk na úrovni viac ako 2%.

Podporovatelia tvrdili, že návrh by posilnil integritu švajčiarskych finančných trhov a chránil by malú krajinu pred boomom a prehnane rastúcimi cyklami. Odporcovia varovali pred hlbokými ekonomickými dôsledkami.

Iniciatíva bola koncipovaná ako reakcia na celosvetovú finančnú krízu z pred desiatich rokov, ktorá mala svoje korene v nezodpovednom poskytovaní úverov v rámci komerčných bánk.

Malá skupina ekonómov a ďalších podporovateľov presadzovala hlasovanie o “suverénnych peniazoch” a keďže sa jej podarilo zhromaždiť 100 000 podpisov potrebných na to, aby sa návrh dostal k celoštátnemu hlasovaniu.

Podľa Švajčiarskej národnej banky by zavedenie “suverénnych peňazí” neviedlo k uloženiu obmedzeniam okolo bublín v oblasti poskytovania úverov a prehnaného rastu v oblasti nehnuteľností, keďže banky mohli stále podceňovať riziko a byť tak vystavené budúcim krízam.

Súvisiace:
Európske banky medzi sebou “flirtujú”. Tu je dôvod
Mersch varuje Nemecko pred akýmkoľvek zasahovaním do ECB

Thomas Jordan, ktorý je predsedom centrálnej banky, varoval, že iniciatíva “suverénne peniaze” bola “nepotrebným a nebezpečným experimentom, ktorý by našej ekonomike spôsobil veľké škody.”

Obchodné banky v krajine taktiež prišli s varovaním pred dramatickými dôsledkami.

Generálny riaditeľ banky UBS – Sergio Ermotti nedávno povedal: “Nebudem rozoberať detaily, ale mrzí ma že veľké banky v tejto krajine sa používajú ako zdôvodnenie iniciatívy, no neočakávam, že švajčiarsky ľud bude samovražedný a jej schválenie podporí.”

Ratingová agentúra S&P Global Ratings uviedla, že hlasovanie “Za” by malo vplyv na “bonitu švajčiarskych bánk”.

Nie je to prvýkrát, čo bolo švajčiarskemu voličovi predložené radikálne referendum. Pred dvoma rokmi krajina hlasovala za návrh, ktorý požadoval veľkorysý univerzálny príjem.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, BBC

Facebook komentár