- S rastúcimi nákladmi na pôžičky bude omnoho viac dôležité sledovať úroveň dlhov a schopnosť ľudí splácať.
- Investori na akciovom trhu si na nákupy požičiavajú rekordné sumy a pritom ručia svojimi portfóliami za iné záväzky.
- Pokles trhu ktorý prinúti investorov vyrovnať dlhy odpredajom akcii môže vyvolať lavínový efekt, ktorý medvedí (klesajúci) trh ešte zhorší.
Obdobie niekoľkých rokov s veľmi nízkymi úrokovými sadzbami dosiahlo želaný efekt – obyvatelia USA začali míňať, požičiavať si a posilňovať ekonomiku.
Avšak s rastúcimi nákladmi na úvery bude nesmierne dôležité sledovať úroveň dlhov a schopnosť ľudí splácať. Medzi tými ktorým ide o veľa je tzv. top 1%, ktorí si požičali na nákup akcií a svoje portfólia používajú na ručenie za iné záväzky.
Portfólio manažér Brad Lamensdorf poznamenal: „Nečinnosť pri varovných signáloch môže znamenať rozdiel medzi pohodlným dôchodkom a otročením v práci.“
Jedným z kľúčových signálov je, že nakupovanie akcií na maržu dosahuje historické maximá. Lamensdorf poznamenal: „Investori sa napchávajú ako prasce pri koryte.“ Je to trend na ktorý upozorňuje aj známy investor Warren Buffet pri svojom najnovšom liste akcionárom Berkshire Hathaway.
Podľa údajov z Financial Industry Regulatory Authority, negatívna kreditná bilancia na maržových účtoch ponúkaných maklérmi dosahuje v súčasnosti svoje maximá z 80. rokov 19. storočia.
Pôžičky s označením „security-based“ umožňujú investorom použiť svoje portfóliá ako ručenie za iné úvery použité na takmer hocičo s výnimkou ďalšieho nákupu akcií. Úrokové sadzby na tieto pôžičky sú väčšinou porovnávane so sadzbou LIBOR (London Interbank Offered Rate) t. j. sadzba za ktorú si banky požičiavajú medzi sebou. Táto sadzba by mala byť nahradená po prevalení škandálu s jej manipuláciu, ale až v roku 2021.
Medzičasom, sadzba stúpa. Na trojmesačnej báze v amerických dolároch podľa údajov agentúry Bloomberg dosiahla minulý piatok hodnotu 2,32%, čo je najvyššia úroveň od roku 2008
Zo dňa na deň je drahšie a drahšie udržať pôžičky na úrovni ktorú majetní investori potrebujú.
So stúpajúcimi úrokovými sadzbami a s veľkým počtom portfólií ktorými investori ručia – aj mierny pokles na akciovom a dlhopisovom trhu môže spôsobiť obrovské problémy.
Súvisiace: Stroje nahradili ľudí a ich dopad na ďalšiu finančnú krízu môže byť devastujúci
Ak hodnota akcií poklesne, makléri môžu žiadať investorov aby vyrovnali časť svojho dlhu hotovosťou, alebo vykonali odpredaj akcií. Niektorí označujú práve tieto výzvy na vyrovnanie ako jeden z dôvodov 10% korekcie na akciovom trhu, ktorá prebehla vo februári tohto roku.
To čo by pri normálnom trhu bol pokles o 10% môže pri “prepákovanom“ trhu dosiahnuť aj pokles 30%. Je ťažko určiť bod zlomu, úrokové sadzby však posledné 2 roky výrazne stúpli, čo predstavuje veľké riziko.
Znepokojujúce je taktiež, že požičiavanie je sprevádzané poklesom v úsporách. Čisté národné úspory USA ako percentuálna hodnota hrubého domáceho produktu, zahŕňajúce úspory domácností, spoločností a americkej vlády sa zotavili z recesie a maximum dosiahli v roku 2014, avšak v súčasnosti sú opäť v poklese.
Investori s mohutnými portfóliami môžu stratiť najviac, taktiež však môžu aj najviac získať, ak sa dokážu na trhu pohybovať bez emócií.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Lamensdorf Market Timing Report
Facebook komentár