Saudská Arábia tvrdí, že OPEC a Rusko by mohli v blízkej budúcnosti dodať na svetové trhy viac ropy, aby vykompenzovali kolaps venezuelskej produkcie a dopad sankcií USA na Irán.
Počas rozhovorov vrámci panelovej diskusie ktorú organizoval editor CNN so zameraním na rozvíjajúce sa trhy – John Defterios, saudský minister pre energetiku Khalid Al-Falih povedal, že s Ruskom a ďalšími predstaviteľmi OPEC-u sa angažoval v intenzívnych diskusiách o tom, ako vyrovnať situáciu na ropnom trhu.
Al-Falih poznamenal: “Je zámerom všetkých producentov zabezpečiť, aby trh s ropou zostal zdravý a ak to znamená, že v júni vykonáme úpravu našej politiky, sme určite na to pripravení.”
Producenti ropy z krajín OPEC a Rusko sa majú stretnúť vo Viedni 22. júna, aby diskutovali o zmiernení obmedzení dodávok, ktoré pomohli viesť svetové ceny ropy na 80 dolárov za barel, čím navýšili ceny benzínu a ublížili veľkým dovozcom energie, ako je India.
Al-Falih poznamenal: “Pred dvoma rokmi sme ponuku obmedzili. Myslím si, že v blízkej budúcnosti bude čas pre navýšenie produkcie,” … “Je pravdepodobné, že sa to stane v druhej polovici tohto roka, intenzívne sme diskutovali (s ruským ministrom energetiky Alexanderom Novakom) a myslím si, že sme podobných názorov.”
“Či už to bude milión barelov (alebo viac), myslíme si, že predtým než to zrealizujeme budeme musieť čakať až do júna.”
Al-Falih dodal: „Zvýšenie produkcie by bolo postupné, aby sa zabránilo tomu, že trh bude čeliť šoku.“
Americké futures na cenu ropy poklesli o 4%, čo zaznamenali najvyšší nárast za takmer rok a uzavreli sa pod 68 dolárov za barel. Ropa Brent klesla takmer na 76,11 dolárov za barel.
Po páde cien na 26 dolárov za barel v roku 2016 sa OPEC a skupina krajín, ktoré nie sú členmi OPEC-u sa dohodli na znížení produkcie ropy o približne 1,8 milióna barelov denne, od začiatku roka 2017.
Súvisiace: Z Ruska a Saudskej Arábie sa stávajú nečakaní spojenci
Obmedzenia dodávok mali pokračovať až do konca roka 2018 , no Novak vo štvrtok poznamenal, že Rusko je pripravené zvýšiť produkciu skôr, ale iba v prípade potreby po dôkladnom preskúmaní situácie na trhu, vrátane dlhodobého vplyvu sankcií na Irán.
“Ale toto by malo byť jednomyseľným rozhodnutím všetkých zainteresovaných strán a verím, že o tom všetko sa bude diskutovať v júni … keď sa stretneme a až potom budeme môcť prijať akékoľvek rozhodnutia.”
Celosvetové dodávky ropy už čelili obmedzeniu tesne pred tým, ako prezident Donald Trump sľúbil, že počas tohto mesiaca ukončí jadrovú dohodu s Iránom a zavedie “silné” sankcie na krajinu OPEC-u.
Irán zvýšil svoju produkciu ropy o 1 milión barelov denne po zrušení sankcií začiatkom roka 2016. Aspoň časť tejto ropy bude nateraz z trhu odstránená.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, Yahoo
Facebook komentár