Nadvlada_masivnych_cinskych_technologickych_IPO_zacala_2018

Investori sa pripravujú na prelomový rok čínskych technologických IPO (verejná počiatočná ponuka akcií).

Výrobca inteligentných telefónov Xiaomi počas minulého týždňa v Hongkongu podal žiadosť o IPO, o ktorom sa už koncom roka 2014 hovorilo ako o najväčšej verejnej ponuke akcií na svete. Jedná sa o jednu z niekoľkých významných čínskych technologických spoločností, ktoré by v tomto roku mohli vykonal debut na burze.

Patrí k nim aj najväčšia čínska spoločnosť – Didi Chuxing; najvyššia spoločnosť v oblasti mobilných platieb v krajine – Ant Financial; a najobľúbenejšie čínska služba stremovania hudby, ktorú vlastní skupina Tencent.

Hans Tung, ktorý je riadiacim partnerom vo firme rizikového kapitálu – GGV Capital, ktorá je investorom v skupinách Didi a Xiaomi, poznamenal, že spoločnosti vytvorili svoje podniky na “veľkosť, ktorá je pre inštitucionálnych investorov naozaj zaujímavá.”

Môžu čeliť volatilnému trhu: rok 2018 bol volatilným rokom pre mnohé technologické akcie, vrátane tých najväčších v Číne – Tencent a Alibaba.

Avšak okolo potenciálnych obrovských IPO od niektorých z najväčších čínskych podnikov existuje stále veľa vzrušenia.

Tung ďalej uviedol: “jedná sa o internetové spoločnosti, ktoré rastú najmä v Číne.”

Poukazuje na obrovskú trhovú hodnotu spoločnosti Tencent a Alibaba, ktorá dnes za sebou necháva aj bývalých burzových gigantov z oblasti bankovníctva a energetiky. Tung povedal, že by to pred piatimi alebo desiatimi rokmi bolo nepredstaviteľné.

Tu sú niektoré z najlepších firiem, ktoré by podľa očakávajú mali nasledovať spoločnosť Xiaomi v podaniach žiadostí a byť verejnými akciovými spoločnosťami.

Didi Chuxing

Didi je najznámejší vďaka tomu, že v roku 2016 zničil konkurenciu Uberu v Číne, po krutom boji v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

Odvtedy investori do spoločnosti načerpali viac miliárd. V poslednom kole financovania v decembri ju investori ocenili na 56 miliárd dolárov.

Spoločnosť sa v medzinárodnom meradle rozrastá a v januári si v Brazílii kúpila konkurenciu Uberu a v apríli spustila vlastnú službu aj v Mexiku.

Didi údajne zvažuje verejnú IPO do konca tohto roka, potenciálne ju postaví pred Uber, ktorý plánuje vykonať verejnú ponuku akcií na rok 2019.

Didi sa k tejto záležitosti odmietla vyjadriť.

Súvisiace: Xiaomi si vyberá banky pre IPO v hodnote až $ 100 miliárd

Ant Financial

Ant Financial by mohla byť druhou spoločnosťou v hodnote desiatok miliárd dolárov, ktorú vykoná materská spoločnosť pod dohľadom čínskeho technologického magnáta, Jacka Ma.

Pridruženie Maovej Alibaby je najznámejšie pre svoju službu mobilných platieb – Alipay, ktorú v Číne používajú stovky miliónov ľudí. Aj tá v zámorí prechádza rozširovaním.

V Číne dokonca Ant ponúka aj experimentálny systém hodnotenia úverového profilu, ktorý je založený na množstve užívateľských údajov a produktov, ktorý používateľom umožňuje investovať malé sumy peňazí na svoje účty Alipay, v rámci masívneho fondu peňažného trhu.

Analytici očakávajú, že Ant bude nasledovať Alibabu a vykoná ponuku akcií v New Yorku. Minulý mesiac sa spoločnosť údajne pripravovala na získanie peňazí v rámci kola financovania, ktoré by jej hodnotu pred potenciálnym IPO dostalo na 150 miliárd dolárov.

Hovorca Ant povedal, že spoločnosť nemá rozvrh alebo plán pre IPO.

Meituan-Dianping

Meituan-Dianping označujú za “Amazon služieb”.

Spoločnosť začala ako aplikácia, kde ľudia mohli získať kupóny alebo zľavy pre reštaurácie, podobne ako Groupon.

Teraz ponúka širokú škálu služieb. Používatelia môžu získať poukazy na plavbu, rezervovať si stôl na obed, objednať si obed a dokonca si zakúpiť letenku – a to prostredníctvom jedinej mobilnej aplikácie. Spoločnosť sa práve rozšírila o spoločné zdieľanie bicyklov, pričom začiatkom minulého mesiaca vykonala nákup čínskeho starupu – Mobike.

Najnovšie kolo financovania spoločnosti Meituan-Dianping ocenilo spoločnosť na zhruba 30 miliárd dolárov a zaradilo ju do rovnakej ligy ako Airbnb.

IPO tohto čínskeho startupu je naplánované na začiatok tohto roka. Hovorkyňa spoločnosti to odmietla komentovať.

Tencent Music

Pred desiatimi rokmi bola myšlienka čínskych používateľov platiť za hudbu takmer smiešna.

Ale vzostup smartphonov, kvalita streamingových aplikácií a model freemia – kde používatelia počúvajú reklamy a nič neplatia – presvedčili milióny ľudí, aby sa zaregistrovali.

Spoločnosť Tencent Music dominuje na poli hudby v Číne prostredníctvom svojich platforiem QQ Music, KuGou a Kuwo. Spoločne majú služby približne 600 miliónov používateľov, aj keď platicimi zákazníkmi je len okolo 15 miliónov.

Predpokladá sa, že bude nasledovať Spotify.

V tom čase bola spoločnosť Tencent Music ocenená približne na 10 miliárd eur (12 miliárd dolárov). Môžeme sa však domnievať, že ocenenie bude v prípade IPO viac ako dvojnásobné.

Tencent na žiadosti o pripomienku k tejto záležitosti nereagovala.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár