Od najtechnickejšieho oddelenia infekčných chorôb v Berlíne po provizórne očkovacie kliniky vo vidieckych častiach Sierra Leone, zdravotná starostlivosť vo svete sa diametrálne líši kvalitou.
Podľa Svetovej zdravotnej organizácie (WHO), vyše 400 miliónov ľudí po celom svete nemá prístup k základnej zdravotnej starostlivosti ako očkovania, prenatálna starostlivosť alebo antibiotiká. Pre tých, ktorí majú prístup, môže byť zas prehnane drahá.
WHO odhaduje, že 6% ľudí krajinách s nižším príjmom je dotlačených do extrémnej chudoby- definovanej ako život z $1.25 na deň- presne kvôli výdavkom na zdravotnú starostlivosť.
Kým nie všetky vyspelé krajiny ponúkajú zdravotnú starostlivosť ako právo pre všetkých obyvateľov, iné krajiny poskytujú cez sieť súkromných a verejných zariadení oveľa efektívnejšiu starostlivosť ako iné.
Spojené štáty majú jednu z najvzdelanejšieho zdravotného personálu na svete, ale zdravotná starostlivosť je prehnane drahá pre väčšinu populácie.
Krajiny ako Thajsko a Malajzia, na druhej strane sú atraktívne pre ľudí z rôznych krajín sveta, ktorí za vybranú procedúru zaplatia menej ako by zaplatili doma v nemocniciach s luxusným vybavením, kde pracujú najlepší lekári a sestry.
Pozrite sa ako vyzerajú nemocničné izby vo svete
V Sierra Leone je veľa nemocníc podfinancovaných a nedostatočne vybavených na zvládanie kríz ako epidémia eboly v roku 2014.
Krajina potrebovala zahraničných dobrovoľníkov, aby vyškolili zdravotný personál a pomohli zvládnuť epidémiu.
Na Haiti je realita podobná. Nedostatočne financované nemocnice sú nútené starať sa o obrovskú populáciu ľudí- hlavne po prírodných katastrofách akou sú hurikány.
Mnohým Haiťanov chýba prístup k základnej zdravotnej starostlivosti.
Po vážnych hurikánoch sú zachovalé budovy premenené na pohotovostné nemocničné oddelenia, ako toto oddelenie cholery.
India je mikrokozmom globálnej nerovnosti v zdravotníctve. Niektoré nemocnice fungujúce v chudobných vidieckych oblastiach trpia obrovskou korupciou až do bodu, kedy pacienti zomierajú kvôli pokazenému zariadeniu a infekciám, ktorým sa mohlo predísť.
Dodávky kyslíka boli zastavené deťom na oddelení intenzívnej starostlivosti v nemocnici Baba Raghav Das v Uttar Pradesh v severnej časti krajiny, čo viedlo k smrti vyše 60 detí.
Úrady v Indii stále pátrajú a posúvajú zodpovednosť za tento čin.
V Keni sú nemocnice lepšie vybavené, aby zvládali rôzne epidémie, ale tiež majú veľké problémy s korupciou.
Začiatkom minulého mesiaca priviedla sestra na operáciu mozgu nesprávneho pacienta, čo viedlo ku štrajku lekárov proti vedeniu Keňskej národnej nemocnice.
Čína s populáciou vyše miliardy obyvateľov trpí preplnením v niektorých zdravotníckych zariadeniach.
V Hefei, čínskom priemyselnom meste, sa množstvo rodín vtesná do jednej izby.
Vidiecke obyvateľstvo zaplavuje čínske mestá kvôli zdravotnej starostlivosti, dotláčajúc nemocnice k tomu, aby prenajímali bytovky a hotelové izby pre pacientov.
Rodiny pacientov často ostávajú s nimi, aby im pomohli s varením a upratovaním.
Pre vidieckych pacientov sú nemocnice v mestách ako Peking a Šanghaj oveľa lepšie vybavené na liečenie ťažších ochorení.
Spojené štáty majú jedny z najlepšie vybavených nemocníc na svete. Tu je obrázok novej izby v nemocnici Kaiser Permanente San Diego v roku 2017.
Nemocnica Kaiser Permanente San Diego má jednu z najnovších zdravotných technológií a vybavenia a najlepšie školený personál na svete.
Aj krajiny ako Nemecko sú oveľa lepšie vybavené na zvládnutie epidémií ako krajiny ako Sierra Leone. V Berlíne špecialisti prezentujú karanténne oddelenie na oddelení nákazlivých chorôb.
Krajiny ako Malajzia a Thajsko sú obľúbené medzi pacientmi z celého sveta. Majú umelecké nemocnice s lekármi vyškolenými v Európe, Austrálii a Severnej Amerike.
Thajský systém zdravotníctva je oceňovaný ako jeden z najvyspelejších na svete.
Toto bábätko, aj keď tak nevyzerá, dostáva vysoko kvalitnú opateru v Bangkoku.
Preložila: Andrea Andresz
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, MSN
Facebook komentár