*Firma Zero Mass Water vyrába solárne panely, ktoré sú schopné zo vzduchu vytiahnuť čistú pitnú vodu
*4500 dolárové zoskupenia práve začali ponúkať aj v Spojených štátoch
*Panely firmy Zero Mass môžu byť nápomocné v oblastiach, kde sú zdroje pitnej vody veľmi vzdialené alebo vzácne. Niektorí vlastníci domov si panely kúpili ako alternatívu k plastovým fľašiam
Približne 2,1 miliardy ľudí na celom svete nemá okamžitý prístup k pitnej vode.
Nová udržateľná firma Zero Mass Water má za cieľ sprístupniť čistú pitnú vodu veľkému množstvu ľudí na celom svete. V roku 2015 priniesli na trh svoj prvý produkt nazvaný Source (zdroj)- zoskupenie solárnych panelov, ktoré dokážu pozbierať a filtrovať vodu z výparov vo vzduchu – v ôsmych krajinách vrátane Peru, Čile a Jordánska.
Cody Friesen, ktorý je generálnym riaditeľom, vedcom a absolvent MIT poznamenal, že Source je v súčasnosti dostupným aj v USA.
Friesen ďalej poznamenal, že každý panel stojí 2000 dolárov ( plus $500 inštalačný poplatok) a v priemere vytvára 2 až 5 litrov vody denne, v závislosti od slnečného svitu a vlhkosti. Source môže fungovať kdekoľvek a mnoho zoskupení je nainštalovaných už v púšťach, kde voda je vzácnou.
Súvisiace: Výskumníci prišli na to ako vyrobiť energiu z dažďových kvapiek
Panely vybudované z patentovaných materiálov, používajú slnečné svetlo na to, aby produkovali teplo, ktoré im umožní zbierať vodu z výparov vo vzduchu. Friesen nechcel zverejniť, ktoré sú tie materiály, ale povedal, že majú ideálnu energiu na väzbu vlhkosti.
Pozbierané výpary sú sterilizované a zmenené na tekutinu. Zariadenie pridá do tekutiny minerály na zvýšenie pH vody ( aby chutila viac ako fľašková voda) a je uchovávaná v nádrži pod panelmi, kde sa zmestí 30 litrov vody. Nakoniec cestuje voda z nádrže cez rúry priamo do vodovodného kohútika.
Friesen ďalej uviedol, že panely sú prispôsobené požiadavkám zákazníka. Typický Source pre rodinný dom má 2 panely, zatiaľ čo škola v Mexiko City s 50 študentami má 10 panelov. Ak dvoj- panelové zoskupenie pozbiera 5 litrov vody denne, stačilo by to pre trojčlennú rodinu ( ak by každý nasledoval odporúčania Amerického úradu pre zdravie a sociálne veci.
Aby sa ubezpečili, že všetko funguje ako má, firma Zero Mass sleduje zariadenie Source a jeho výsledky pomocou senzorov inštalovaných na paneloch. Špeciálny tím sleduje dáta, ako pH, teplotu a vlhkosť, aby zmaximalizovali množstvo vody, ktoré každé zariadenie vyprodukuje a aby mohli zlepšiť budúce využitie Sourcu.
Keď sa Friesena opýtali, kto je ideálnym zákazníkom pre Source, odpoveď bola, že všetci. Firma nainštalovala zariadenia Source už na rôzne nehnuteľnosti, počnúc miliardovej vily v Kalifornii až po sirotinec v Libanone. Duke Energy tiež rozmiestnil panely v Ekvádore a Zero Mass v roku 2015 dostal USAID grant na rozmiestnenie panelov v utečeneckých táboroch v Jordánsku a Libanone. V arizonskej púšti nedávno firma rozmiestnila zariadenie, ktoré cez noc pumpuje vodu pre divé zvieratá.
Súvisiace: Ako môžu zrkadlá zvýšiť výkon solárnej energie?
Keď porovnáme cenu Sourcu s nákupnou cenou fľaškovej vody, prvá možnosť je z dlhodobého hľadiska dostupnejšia a udržateľnejšia. Na druhej strane, prevarená vody pochybnej kvality je takmer zadarmo. Pre ľudí z oblastí s malým príjmom je Source drahým a pravdepodobne by museli byť financované neziskovými humanitárnymi organizáciami.
Friesen dodal, že údržba zariadenia je nenákladná. Vzdušné filtre je potrebné meniť raz ročne a minerálne bloky každých 5 rokov ( obe stoja iba pár dolárov).
Friesen nakoniec dodal: „Chceme zdokonaliť vodu všade a pre všetkých,” … “Aj keď sa cítim ostýchavo, keď hovorím niečo tak trúfalé, som si istý, keďže technológia je zavedená na množstve rôznych miest a je faktom, že je to najlepšia voda, akú môžete dostať, nie je závislá na infraštruktúre, vyrovnáva CO2 a návratnosť investície je veľmi rýchla. Elementárnym cieľom je zabezpečiť základnú zmenu v postoji ľudí k vode a byť nezávislý kdekoľvek na svete.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC, TheGuardian
Facebook komentár