Jedným zo spôsobov ako obrie technologické spoločnosti rastú je získavanie malých začínajúcich podnikov, alebo startupov.
Formou týchto nadobudnutí majú tendenciu zbaviť sa budúcich konkurentov a zároveň pridať do spoločnosti nové schopnosti, ktoré obohatia to, na čom už firma pracuje.
Konsolidácia vo svete kamenných predajní, trvajúca niekoľkých desaťročí, určité konglomeráty viedla k masívnej nadvláde v sektore bankovníctva, spotrebného tovaru, alkoholu a automobilov.
Aj napriek tomu, že internet je neuveriteľne rozsiahly a v neustálom pokroku, ich aktivity sú v podobnej trajektórií.
V dôsledku toho, nie je nezvyčajné vidieť veľké monštrá ako napríklad Facebook, Alphabet a Amazon, ktoré využívajú svoju veľkosť, siete kontaktov a vedúce postavenie na trhu, aby mohli kupovať konkurentov a zároveň realizovať ďalšie strategické plány.
Táto prebiehajúca konsolidácia vytvorila rozsiahlu sieť dcérskych spoločností, ktorá každému materskému podniku poskytla tzv. „poistenie“ pre udržanie svojej pozície na popredných priečkach digitálneho potravinového reťazca.
Prepojenia webu
Sú rozdelené do 2 kategórií.
1. “Hltanie“ konkurencie
Lepší spôsob ako si zabezpečiť nadvládu tým, než “zožrať“ všetky malé “rybky“, ktoré robia to isté asi ešte neexistuje.
Takýto príklad máme u spoločnosti Expedia. Je to spoločnosť, ktorá vlastní stránky okolo cestovania ako Travelocity, Hotels.com, Trivago, Orbitz, Hotwire a CarRentals.com. Ďalším príkladom je spoločnosť Groupon, ktorá kúpila konkurenta LivingSocial, ako aj Crazeal (pôvodne miestny obchod v Indii).
2. Stratégia a taktika
Či sa jedná o budúcnosť, zjavné synergie alebo len vyplňovanie slabostí, táto široká kategória tvorí väčšinu situácií. Práve tu môžeme vidieť internetových gigantov, ktorí robia strategické akvizície s cieľom zabezpečiť si budúci úspech.
Príkladom je napríklad skupina Facebook, keď získala spoločnosť Oculus, ktorá obrovskému internetovému gigantovi umožnila vstúpiť do podnikania s virtuálnou realitou – nový druh podnikania, ktorý by nebol možný bez pomoci a odbornosti v technickej oblasti.
Infografia zobrazuje spoločnosti alebo webové stránky, ktoré vlastnia tie najväčšie “ryby“ na trhu.
Úprava: Spoločnosť PayPal je na obrázku zobrazená ako dcérska spoločnosť spoločnosti Ebay. Tá bola však od roku 2015 oddelená do samostatnej verejne obchodovateľnej spoločnosti.
Preložila: Sláva Kromková
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: 16Best, Visual Capitalist
Facebook komentár