- Úspešní ľudia sú zložití a ich charakteristika je paradoxná. Ich vlastnosti sú navzájom často úplne odlišné.
- Často sú extrémne zanietení, ale tiež objektívni, vďaka čomu sú veľmi efektívni v rozhodovaní.
- Sú ambivertmi a dokážu sa správať ako introverti či extroverti podľa toho, čo vyžaduje profesionálna situácia.
Viete, čo sa hovorí o názoroch – každý ich má. Ak chcete vedieť, čo je pravda, len si vygooglite „vlastnosti úspešných ľudí“. Niektoré výsledky budú nepochybne odkazovať na slávnu štúdiu Marshmallow na Stanfordovej univerzite, ktorá dokázala, že schopnosť oddialiť uspokojenie je kľúčovou súčasťou úspechu.
Existuje však mnoho ďalších teórií:
Podľa stanfordskej psychologičky Carol Dweckovej všetko záleží na stavu mysle. Vykonala veľa experimentov, ktoré dokázali, že kým priemerný človek vidí svoje schopnosti ako fixné a nemenné, úspešní ľudia majú niečo, čo ona nazýva „rastúci stav mysle“. Inými slovami, úspešní ľudia sa zameriavajú skôr na zlepšovanie a prekonávanie výziev, nie na svoje chyby, ktoré sú výsledkami neprekonateľných osobných defektov.
Súvisiace: 6 vecí ktoré robia lídri inak
V inej štúdii, ktorú viedli Pensylvánska a Dukeova univerzita, výskumníci hodnotili sociálne schopnosti 700 škôlok. O dvadsať rokov pokračovali a zistili, že existuje silná súvzťažnosť medzi sociálnymi schopnosťami a úspechom. Deti s dobrými sociálnymi schopnosťami boli spôsobilejšie získať vysokoškolský titul a udržať si prácu na plný úväzok, kým deti, ktoré zápasili so sociálnymi schopnosťami v škôlke, mali väčšiu pravdepodobnosť, že budú zatknuté, budú veľa piť a budú žiadať o štátny byt.
A zoznam pokračuje a pokračuje. Tak čo sa tu deje? Prečo existuje tak veľa rôznych teórií, doplnených o vedu, ktorá ich podporuje a o znakoch, ktoré prispievajú k úspechu? Myslím, že je to preto, že väčšina veľmi úspešných ľudí je zložitá – taká zložitá, že mnohé z ich definujúcich vlastností sú paradoxné.
Čo sa týka ich statických vlastností, nikdy si nevyberajú medzi buď/alebo. Toto je kľúč k ich úspechu. Tu je pár príkladov, na ktoré sa to vzťahuje.
Sú slušní, ale neboja sa priliať olej do ohňa
Úspešní ľudia sú, ako ich ja rád nazývam, „láskavo rušiví“. Nikdy nie sú spokojní so stavom vecí v danom okamihu. Sú tými, ktorí sa neustále pýtajú „Čo ak?“ a „Prečo nie?“ Neboja sa narúšať konvenčnú múdrosť, ale nenarúšajú veci len tak pre nič za nič, ale preto, aby ich zlepšili. Predsa sú slušní a ohľaduplní a nepoukazujú na chyby iných ľudí len preto, aby ich zosmiešnili. Avšak to neznamená, že budú nečinne sedieť a budú sa dívať, ako ostatní schádzajú z tej správnej cesty. Nebudú váhať smelo sa ozvať, keď bude na čase zmeniť smer.
Sú veľmi zanietení, ale o svojej práci zmýšľajú racionálne a objektívne
Úspešní ľudia sú zanietení do svojej práce, avšak nedovolia, aby skreslila ich pohľad na vec. Majú schopnosť ustúpiť a pozrieť sa na svoju prácu kritickým okom a prijať chyby. Ak je to katastrofa, prijmú to, lebo si uvedomujú, že je lepšie skúsiť niečo iné, akoby ich meno malo byť spájané len s niečím priemerným. Tento zmysel pre objektivitu im dovoľuje prijať spätnú väzbu od iných bez toho, aby ju brali osobne.
Ich myslenie je konvergentné a divergentné
Konvergentné myslenie je to, čo dokáže odmerať IQ test: racionálne myslenie, ktorého výsledkom je bežne jediná správna odpoveď. Na druhej strane divergentné myslenie je menej presné. Je o vytváraní nápadov a pýtaní otázok, ktoré nemajú spoľahlivé správne alebo nesprávne odpovede. Oba typy myslenia sú dôležité. Nezáleží na tom, aké vysoké bude vaše IQ, ak sa nedokážete odosobniť a budete chcieť dostávať len presné odpovede. Na druhej strane potrebujete dokázať aj racionálne myslieť, aby ste dokázali posúdiť, či majú vaše nápady význam. Toto je dôvod, prečo je tento paradox taký dôležitý.
Sú energickí, no zároveň pokojní
Zdá sa, že úspešní ľudia majú nekonečne veľa energie, keď príde k veciam, do ktorých sú zapálení, avšak šialení nie sú ani oni. Dokážu držať túto energiu na uzde. Tvrdo pracujú a na danú úlohu sa sústredia a venujú jej všetku koncentráciu, avšak robia to tak hladko, že sa zdá, že ich robota je ľahká a zábavná. Niektorí ľudia sú natoľko energickí, že sú až hyperaktívni a nesústredení a stále skáču od jednej veci k druhej. Úspešní ľudia vedia, ako skrotiť svoju energiu, aby bola v práci prínosom, nie príťažou.
Radi pracujú a hrajú sa
Úspešní ľudia personifikujú často opakovaný citát: ,,Vyber si prácu, ktorú miluješ a už nikdy nebudeš musieť pracovať ani len deň vo svojom živote.“ Keďže milujú to, čo robia, brainstorming, riešenie problémov, prácu na ťažkých a provokatívnych projektoch pokladajú za zábavné a hlboko uspokojujúce. A hoci svoju prácu berú veľmi vážne, radosť a pôžitok, ktorý z nej získavajú rozmazáva bežnú hranicu medzi prácou a hrou.
Sú to ambiverti
Úspešní ľudia sa radi správajú tak, že buď je v popredí ich introvertné alebo extrovertné ja podľa toho, čo vyžaduje situácia. Dokážu sedieť vzadu konferenčnej miestnosti potichu počúvať, čo sa deje, alebo dokážu vyjsť na pódium, vziať mikrofón a zaujať veľký dav – a pri oboch činnostiach sa cítia skvele.
Sú jednoduchí a bystrí
Nikto netvrdí, že dôležitou súčasťou úspechu nie je aj inteligencia, avšak mnohí úspešní ľudia sa správajú ako deti, ktoré si nie sú vedomé (alebo ide len o nedostatok rešpektu), že niektoré obmedzenia ostatných ľudí treba slepo prijať. Nie sú obmedzení tým, že niektorí ľudia niečo vyhlásia za nemožné.
Súvisiace: Hlavné rozdiely medzi úspešnými a neúspešnými osobnosťami
Sú skromní, no zároveň hrdí
Byť pyšný na svoju prácu je naozaj nevyhnutné pre úspech, ale úspešní ľudia si uvedomujú, že by neboli tam, kde sú bez ľudí, ktorí tu boli pred nimi a s ktorými doteraz pracovali. Vedia, že úspech nedosiahli celkom sami, sú s tým zmierení, preto nepotrebujú nikomu nič dokazovať. Toto je dôvod, prečo nakoniec mnohých úspešných ľudí, keď ich stretneme naživo, pokladáme za pokojných a skromných ľudí.
Zhrnutie
Dôvodom, že existuje tak veľa názorov na vlastnosti, ktoré sú potrebné pre úspech – a dôvod, že mnohé z nich si odporujú – je to, že úspešní ľudia sú zložití. Majú množstvo paradoxných schopností, ktoré môžu použiť, keď treba. Presne ako mechanik s dobre vybaveným kufríkom na náradie.
Preložila: Emília Kosztolányiová
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, CNN
Facebook komentár