Akciove_trhy_aj_dnes_razatne_prepadli_z_obav_obchodnej_vojny

Obavy z obchodnej vojny za posledné 2 dni spôsobili prepad amerického akciového indexu o viac ako 1100 bodov. Jednalo sa tak o najhorší týždeň na Wall Street za viac ako dva roky.

Investori sa stále viac obávajú, že zákrok prezidenta Trumpa voči Číne vyvolá krutú reakciu, ktorá zasiahne jasný ekonomický výhľad.

Akciový index Dow Jones v dnešnom obchodnom dni klesol o 425 bodov, alebo o 1,8%, čím sa od januárových maxím opäť dostal do “korekcie”, čo znamená pokles o 10%. Hodnota indexu Dow Jones tak skončila v najnižšom bode od novembra.

Všetky tri hlavné ukazovatele, spomedzi akciových indexov zaznamenali najväčší týždenný prepad od januára 2016.

Trhu sa nepodarilo odraziť ani po štvrtkovej strate, ktorá znížila hodnotu akciového indexu Dow Jones o 734 bodov.

Čína vo štvrtok prisľúbila, že bude bojovať proti potenciálnej obchodnej vojne “až do konca.”

Michael Block, ktorý je hlavným analytikom v spoločnosti Rhino Trading Partners poznamenal: “Čelíme všeobecnému šialenstvu, keďže v tomto bode nepoznáme žiadne ďalšie stratégie, ale určite sa bude jednať o situácie, ktoré povedú k zhoršeniu obchodného prostredia.”

Investorom sa navýšili obavy, keď čínsky veľvyslanec v Spojených štátoch naznačil, že Čína ako odpoveď na tarify Trumpovej administratívy, môže zmierniť nákup amerických dlhopisov. Veľvyslanec Cui Tiankai, pre agentúru Bloomberg povedal: “Pozeráme sa na všetky možnosti.”

Čína je najväčším americkým veriteľom s viac ako 1 bilión dolárov, ktoré drží v amerických štátnych dlhopisov.

Bruce McCain – hlavný investičný analytik od skupiny Key Private Bank poznamenal: “Videli sme ako, dlhotrvajúce obchodné vojny zhoršili Veľkú hospodársku krízu a veríme tomu.”

Ázijské trhy v poslednom obchodnom dni taktiež prepadli, keďže Čína prisľúbila, že v potenciálnej obchodnej vojne so Spojenými štátmi nebude nečinne sedieť. Japonský akciový index Nikkei 225 klesol o 4,5% a hongkongský index Hang Seng stratil 2,5%.

Vo štvrtok sa trh prepadal po tom, čo Trumpova administratíva oznámila plány na zavedenie cla pre čínske dovozy v hodnote približne 50 miliárd dolárov, ako odveta za krádež duševného vlastníctva.

Čína o niekoľko hodín neskôr zhodnotila, že sa “nebojí a pôjde aj do obchodnej vojny.” Úradníci v Číne podrobne opísali plán odvetných opatrení na ceny hliníka a ocele od Trump tým, že uložia svoje vlastné sadzby na dovoz amerického tovaru, v hodnote približne 3 miliárd dolárov.

Trump, ktorý často používa akciový trh ako barometer pre jeho úspech, si z nepokoja trhov nič nerobí.

V Bielom dome počas dnešného dňa, ako sa reportér pýtal na výpredaj akciových trhov, poznamenal: “Myslím, že akciový trh dosiahne skvelý výkon,” … “Akciový trh sa nachádza v rastúcom trende. Keď som vstúpil do kancelárie prezidenta, akciový trh bol akokeby z inej planéty.”

Napriek nedávnemu poklesu, americký akciový index Dow Jones od víťazstva Trumpa vo voľbách, zostáva v 30% zisku.

Investorov znepokojuje sa, že eskalácia medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta zničí solidné ekonomické pozadie. Trhy v tomto roku zaznamenali silný rast, ale spomalenie obchodu a narušenie podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery by mohlo tento výhľad drasticky zmeniť.

Súvisiace: Trumpove tarify voči Číne by mohli “prejsť do globálnej obchodnej vojny”

Banka Barclays vo svojej správe varovala, že obchodná vojna by utopila prínosy daňových škrtov Trumpovej administratívy, ktoré pomohli podporiť euforický rast na Wall Street.

Ekonóm banky Barclays – Michael Gapen v piatok napísal: “Administratíva sa silne presúva do protekcionistickej časti svojej politickej agendy.”

Je však príliš skoro na posúdenie vplyvu. Pozitívne naladení investori dúfajú, že administratíva svoju tvrdú pozíciu voči Číne zmení podobne, ako prišla s výrazným znížením taríf na dovozy ocele a hliníka.

“Hrozba chyby je však aj naďalej vysoká,” napísal analytik Ed Mills, z Raymond James, ale očakáva, že “tieto akcie budú zmiernené alebo utíšené” už v nadchádzajúcich týždňoch.

McCain z Key Bank si myslí, že pravdepodobnejšie je, že trh prekoná korekciu, než by mal vstúpiť do medvedieho trhu (strata 20%). Poukázal na silné firemné zisky a silné hospodárstvo, ktoré sa vo februári tešilo silnému rastu pracovných miest.

McCain nakoniec dodal: “Pred pár týždňami sme sa obávali prehriatia ekonomiky a inflácie.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj:  Bloomberg, WSJ

Facebook komentár