Tu je pár tipov, ako pretaviť strach, ktorý vás brzdí na kariéru, ktorú budete milovať.
Cítite, že robíte menej akoby ste dokázali, alebo sa cítite nenaplnený vo svojej súčasnej práci? Nie ste sami. Na základe prieskumu Mental Health America a Faas Foundation sa zistilo, že 71 percent respondentov by chcelo zmeniť zamestnávateľa.
Prieskum tiež zistil, že 45 percent respondentov uviedlo, že „zriedka alebo nikdy“ nedostanú peniaze, ktoré by si skutočne zaslúžili a 44 percent si myslí, že sú „vždy alebo často“ prehliadnutí.
Ak patríte medzi týchto ľudí, ktorí chcú mať konečne prácu snov, možno váhate, či sa odhodlať na veľký krok. Zmena môže byť napokon ťažká. Namiesto toho, aby ste dovolili strachu brzdiť vás, je čas uvedomiť si, čoho sa bojíte a strach pretaviť na kariéru, ktorú budete milovať.
1. Strach z neistoty
Pre ľudí je typické zostať aj na mieste, ktoré neznášajú len preto, lebo sa boja neistoty alebo majú strach z neznámeho – nevedia, čo sa môže stať v budúcnosti po zmene kariéry.
Aby ste obmedzili neistotu, plánujte dopredu – nemusíte do novej práce skočiť hneď. Začnite používaním plánovača ako je napr. Growth Mindset printable od Happiness Planner. Využite ho na vytvorenie plánu, pomocou ktorého krok po kroku získate prácu snov. Vďaka takémuto plánovaču sa budete cítiť sebavedomejšie a istejšie v zmenách, ktoré musia nastať.
Súvisiace: 7 spôsobov, ako si zlepšiť deň za pár minút
2. Strach z odmietnutia
Nikto nechce prísť o stabilnú prácu, ísť za svojou vášňou a byť napokon odmietnutý. Obávate sa, že budete počuť vetu „Nemáte dostatok skúseností.“ Prvým krok v odstránení strachu z odmietnutia je prijať fakt, že budete musieť nevyhnutne čeliť výzvam počas svojej cesty a každý predsa niekde začínal.
Rozmýšľajte realisticky o tom, čo môžete urobiť práve teraz. Ak chcete zmeniť svoju kariéru úplne, je možné, že sa budete musieť najskôr vrátiť do školy, alebo sa zmieriť s tým, že nedostanete hneď pohodlnú manažérsku pozíciu a začnete najskôr len ako asistent/ka. Ak budete rozmýšľať realisticky o tom, ako ste na tom a čo sa musíte ešte naučiť, je menej pravdepodobné, že zažijete odmietnutie, ktorého sa tak obávate.
3. Bojíte sa vyvolať rozkol
Možno je vaša vysnená kariéra vo firme, v ktorej pracujete, len sa nedokážete na tú pozíciu dostať. Váš strach z vyvolania rozkolu vás môže brzdiť – toto je typické najmä pre ženy.
„Mám pocit, že ženy učia a vedú k tomu, aby vždy plávali v smere prúdu. Ak sa v práci vyskytne proces alebo protokol, s ktorým nesúhlasia, alebo majú alternatívne riešenie, ženy nie sú vyzvané a často krát ani dostatočne sebavedomé, aby ponúkli riešenie alebo návrh ohľadom týchto vecí. Neopovážia sa plávať proti prúdu,“ hovorí Sarah O’Brien Hammondová, vrcholová náborová pracovníčka v New Yorku.
Ako sa zbaviť tohto strachu? Odhodlajte sa ozvať a podeľte sa o svoje nápady. Hammondová odporúča: „Muži stále navrhujú riešenia a podporujú zmeny, takže aj my potrebujeme byť rovnako hlučné ako oni. Musíme častejšie dvíhať ruky, hovoriť svoju mienku a podporovať správne zmeny, aby sme sa dostali na lepšiu pozíciu a boli úspešné.
4. Strach zo zmeny
Väčšina ľudí nemá rado zmenu a pocit, ktorý to prináša. Máte svoju rutinu – je vám dôverne známa a to robí ešte aj zlú prácu zvládnuteľnou. Začatie novej kariéry bezpochyby zmení vašu rutinu – napr. budete možno tráviť s rodinou menej času a budete mať menšiu výplatu – a toto stačí na to, aby aj tí najodhodlanejší ľudia poľavili zo svojej vysnívanej kariéry.
Namiesto toho, aby nad vami tento strach zvíťazil, nájdite spôsob, ako nad ním prevziať kontrolu. Spomeňte si na iné situácie, keď sa vo vašom živote udiali významné zmeny a napokon ste to predsa zvládli. Použite to ako inšpiráciu počas anticipovania a analyzovania toho, čo bude najväčšia zmena počas tejto premeny. Čím skôr si budete vedomí týchto zmien, tým skôr ich prijmete a pripravíte sa na ne.
5. Strach z toho, že nebudete dostatočne dobrí
Ak ste na nižšej pozícii, môže byť ťažké predstaviť si sám seba vo vysnívanej kariére pre strach z toho, že nemáte dostatok zručnosti a skúseností: „Mnohokrát sa cítime byť pripútaní k pozícii alebo projektu a zastavíme sa ospravedlňovaním, že nemáme skúsenosti a vzdelanie, aby sme išli ďalej po chodníku, ktorý vedie k vysnívanej kariére,“ hovorí Kristen Knepperová, vedúca koučka a konzultantka. Tento strach vás však nemusí zastaviť, aby ste sa dostali ku svojej vysnívanej kariére.
Namiesto toho Knepperová navrhuje: “Pochopenie toho, ako sa vaša skúsenosť a vzdelanie prejavuje v kariérnej zmene alebo povýšení, je kľúčom k vytvoreniu sebavedomia, ktoré potom prejavíte u toho, kto rozhoduje. Nebojte sa prechodných prác a neformálnych skúseností, aby ste dokázali, čoho ste schopní.“ Toto znamená zvážiť, ako vám vaša skúsenosť môže pomôcť urobiť prvý krok a robiť potom ďalšie a ďalšie kroky.
Súvisiace: Neobyčajne odvážni ľudia zdieľajú týchto 12 vlastností
6. Strach z toho, že budete súdení
Pri robení veľkého rozhodnutia, ako je nasledovanie vysnívanej práce, sa stretnete s tým, že vás niekto bude súdiť, či už to bude rodina, priatelia alebo kolegovia. Vždy tu budú nejakí neprajníci, ale pamätajte si, že toto odráža ich postoj a mentalitu, nie vašu. V mnohých prípadoch títo ľudia žiarlia, že sa posúvate vpred alebo sú frustrovaní, že oni sú „zaseknutí“ v robote, ktorú neznášajú.
Nedovoľte, aby vás to odradilo. Nájdite spoločnosť, ktorá rozmýšľa podobne ako vy a rozumie, čo sa snažíte dosiahnuť a budú vás podporovať. Vyhľadajte skupinu, ktorá sa takto navzájom podporuje zistite niečo o možnostiach pripojiť sa k nim. Tu vytvoríte okruh ľudí, ktorí vás budú podnecovať a budú povzbudzovať vaše úsilie.
Spravte ďalší krok
Priznajte si, čoho sa bojíte a zmeňte tento strach na niečo, čo vás posunie dopredu. Vaša kariéra je na dosah, tak zvážte, ako sa k nej dostanete, pripravte sa na veľké životné zmeny a potrebu vzdelávania sa a potom sa do toho sebavedomo pustite.
Preložil: Emília Kosztolányiová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných ale aj motivačných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, ABC
Facebook komentár