Než začnete hovoriť, či sa San Francisco (sídlo Silicon Valley) nachádza v bubline nehnuteľností, ktorá len čaká na prasknutie, skúste sa pozrieť na toto hodnotenie trhov bývania po celom svete.

UBS 2017 Global Real Estate Bubble Index prišiel so zoznamom miest, ktorých trhy s bytmi sú najviac ohrozené tým, že sa stanú bublinami, ktoré by mohli klesať alebo prepadať. Skóre indexov pochádza z váženého priemeru ostatných spoločných podindexov, vrátane zmien okolo pomeru cien k príjmom a pomeru hypoték k HDP.

Zatiaľ čo trh v San Franciscu bol zaradený do hodnotenia “nadhodnotený”, nepovažuje sa za “riziko bubliny”. Ceny nehnuteľností v San Franciscu za posledných päť rokov vzrástli o 65%, čo nestačilo na to, aby sa toto mesto stalo najdrahším miestom USA pre kúpu domova. Skóre pre San Francisco v indexe banky UBS je vyňaté z územia bubliny so “silnými ekonomickými základmi mesta, vďaka ohromujúcemu rozmachu technologických spoločností.”

V skutočnosti, žiadne z ôsmich miest, ktoré patria medzi rizikové bubliny, nepochádza z USA:

Byvanie_Celosvetove_mesta_na_pokraji_bubliny_graf

Jednotkou na zozname ohrozených bublín je Toronto, kde ceny bývania za posledných päť rokov vzrástli o 50%. Nasleduje Štokholm, Mníchov, Vancouver, Sydney a Londýn.

Avšak to nemusí byť zlá správa pre vlastníkov domov v Toronte. Tomuto mestu patrí 4. miesto ako najviac obývateľné mesto sveta, teda tak vyplynulo podľa správy od banky UBS. Vďaka neustále sa prehlbujúcemu pracovnému trhu, ktorý sa podieľal na neustálom príleve prisťahovalcov, je považovaný za jedného z najlepších uchádzačov o sídlo spoločnosti Amazon.

Toronto je nováčikom na zozname banky UBS, ktoré zahŕňa iba mestá, známe ako globálne finančné centrá, ktoré v roku 2016 vstúpili na územie s “rizikom bubliny”. Ako sa v posledných troch rokoch zmenilo riziko bublín bývania:

Byvanie_Celosvetove_mesta_na_pokraji_bubliny_graf_1

Ceny nehnuteľností v mestách, ktoré patria do “zóny s rizikovými bublinami” sa podľa banky UBS v priemere od roku 2011 zvýšili o takmer 50%.

Ďalšie americké mestá v správe: Trhy s bývaním v Bostone a New Yorku sú považované za pomerne oceňované a Chicago zostáva podhodnotené. Samozrejme, to nemusí nutne znamenať, že kúpa domu v týchto mestách je lacná. Ak si chcete kúpiť dom v strednom štýle mesta New York, potrebujete ročne zarobiť okolo 99 000 dolárov, tesne nad porovnateľným (ročným) príjmo o objeme 97 500 dolárov v Bostone. V Chicagu je tento porovnateľný príjem okolo 63 000 dolárov. Národný priemer je tesne nad 55 000 dolármi.

 

Zdroj: UBS

Facebook komentár