- Portál HowMuch.net analyzoval údaje agentúry Brand Finance a na základe výsledkov zostavil rebríček najhodnotnejších značiek v každej krajine sveta
- Spoločnosť Amazon iba tesne predbehla Apple a stala sa najhodnotnejšou značkou Spojených štátov
- Druhou krajinou v rebríčku je Južná Kórea so značkou Samsung, no medzi prvou a druhou priečkou existuje obrovský rozdiel v hodnote.
V priebehu minulého roka sa na internete objavil rebríček najväčších svetových spoločností založený na celkovej hodnote ich značiek. V rámci tohto hodnotenia sa objavil zásadný trend.
Prvým priečkam rebríčka totiž dominovali popredné americké značky ako Google, Amazon, Facebook, Visa, AT&T a McDonald‘s. No do prvej desiatky sa podarilo dostať iba jednej značke neamerického pôvodu a tú spravovala čínska spoločnosť Tencent.
Súvisiace: JPMorgan: Amazon by mohla mať hodnotu 1 bilióna dolárov
Aktuálne Vám ponúkame analýzu portálu HowMuch.net, ktorá omnoho jasnejšie ilustruje súčasnú hodnotovú hierarchiu medzinárodných značiek. Využíva údaje zverejnené agentúrou Brand Finance v správe „Global 500 Report“ a zobrazuje najväčšiu značku v každej krajine pre rok 2018.
Mapa zobrazuje značku s najväčšou hodnotou v každej vybranej krajine. Veľkosť danej krajiny v rámci grafiky zodpovedá hodnote jej najväčšej značky – čím hodnotnejšia je značka, tým väčšia je krajina na obrázku. Odtieň modrej farby zobrazuje silu značky v rozpätí 0 až 100.
Výrazná priepasť
Americké značky si aj naďalej udržiavajú bezkonkurenčnú dominanciu na trhu. Je však zaujímavé, že čo sa týka hodnoty značiek, existuje zreteľná priepasť medzi Spojenými štátmi a krajinami, ktorých značky sa umiestnili na ďalších priečkach rebríčka. Najúspešnejšou značkou na svete je internetový predajný gigant Amazon s hodnotou 150,8 miliardy dolárov. Druhú pozíciu síce zastáva Samsung z Južnej Kórei, no hodnota tejto značky predstavuje už iba $92,3 miliardy.
Po značke Samsung nastáva ďalší markantný skok a v rebríčku nasleduje skupina značiek v zložení ICBC z Číny ($59,2 miliardy), Mercedes-Benz z Nemecka ($43,9 miliardy), Toyota z Japonska ($43,7 miliardy) a Royal Dutch Shell z Holandska ($39,4 miliardy).
Zvyšné značky na zozname spadajú do hodnotového rozpätia medzi 4 a 25 miliardami dolárov. Radia sa sem napríklad známi hráči ako Nestlé ($19,4 miliardy), Zara ($17,5 miliardy) a RBC ($13,8 miliardy). Tieto posledné spomenuté sú síce relatívne malé v porovnaní s Amazonom, no aj napriek tomu sú mimoriadne úspešnými značkami na medzinárodnej alebo celonárodnej úrovni.
Prečo má Amazon taký náskok
Príjmy spoločnosti Amazon sa neustále navyšujú a impérium Jeffa Bezosa sa úspešne rozrastá. Nikoho tak neprekvapuje, že Amazon naďalej dominuje rebríčku najhodnotnejších značiek sveta.
Je však potrebné poznamenať, že napriek svojej zdanlivo neohrozenej pozícii, Amazon iba nedávno predbehol značku Apple, ktorá doteraz zastávala vedúcu pozíciu na zozname. A keďže obe technologické spoločnosti pochádzajú zo Spojených štátov, ikonické logo značky Apple nemá miesto na aktuálnej mape najväčších svetových značiek.
Takto vyzerá vývoj hodnoty piatich najväčších značiek na súčasnom trhu:
Agentúra Brand Finance uvádza, že hodnota značky Amazon sa medzi rokmi 2017 a 2018 zvýšila až o 42%. David Haigh, ktorý je generálnym riaditeľom tejto agentúry, komentoval budúcnosť Amazonu nasledovne: „Sila a hodnota značky Amazon poskytuje spoločnosti možnosť neohrozene expandovať do nových sektorov a geografických regiónov. Všetky súčasné dôkazy naznačujú, že úžasná značka spoločnosti Amazon bude aj naďalej vykazovať neobmedzený a exponenciálny rast.“
Súvisiace: Google by mohla byť prvou spoločnosťou o hodnote 1 bilióna, ak…
Správa agentúry tiež diskutuje o vysvetlení skutočnosti, že spoločnosti ako Apple a Google ostávajú „vyradené z hry“. Čo sa týka spoločnosti Apple, rast jej značky je údajne limitovaný nadmerným spoliehaním sa výrobcu na úspech svojich smartfónov zo série iPhone. Investície spoločnosti Google mimo sektora internetového vyhľadávania zase nie sú schopné vyrovnať sa rozmerom, dopadu a trúfalosti projektov spoločnosti Amazon.
Hodnota značiek
Pri podobných hodnoteniach často vznikajú nejasnosti v používaní a definícii veličiny „hodnota značky“.
Hodnota značky nie je synonymom trhovej kapitalizácie či hodnoty podniku. Namiesto toho je definovaná ako nehmotné aktívum prameniace z marketingu spoločnosti, ktoré generuje ekonomickú hodnotu značky v rámci danej spoločnosti. Jedná sa v podstate o vnímanú hodnotu značky, ktorá existuje v povedomí spotrebiteľov a zároveň predstavuje pridanú hodnotu pre akcionárov.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Visual Capitalist, MarketWatch
Facebook komentár