Spoločnosť SpaceX by mala 6. februára vypustiť do vesmíru Falcon Heavy, ktorá je najväčšou raketou v histórii spoločnosti. Elon Musk, ktorý je zakladateľom spoločnosti, umiestni na palubu rakety svoj súkromný automobil Tesla Roadster. Každý náklad rakety však musí byť schválený americkým Federálnym úradom pre letectvo. Musk dostal povolenie 2. februára. Raketa s automobilom v nákladnom priestore zamieri na eliptickú obežnú dráhu Marsu.
Spoločnosť SpaceX sa tento týždeň pripravuje na historicky prvý štart rakety Falcon Heavy. Jedná sa o najväčšiu raketu v kariére spoločnosti.
Kolos vysoký 70 metrov má naplánovaný štart na utorok v čase medzi 19:30 a 22:30. Spoločnosť SpaceX vyhlásila, že Falcon Heavy je aktuálne najvýkonnejšou raketou na svete. Elon Musk, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom spoločnosti, si želal, aby sa testovací let uskutočnil už v priebehu roka 2013. Nedávno však priznal, že unáhlený štart by mohol viesť k explózii.
Raketa Falcon Heavy však neponesie žiadny „simulátor zaťaženia“ ani atrapu nákladu. Elon Musk umiestni na palubu svoj osobný čerešňovo červený elektromobil Tesla Roadster s rokom výroby 2008. Musk je tiež známy tým, že v minulosti vypustil na obežnú dráhu napríklad bochník syra.
Musk v priebehu víkendu uverejnil príspevok na sociálnej sieti Instagram, v ktorom hovorí o tom, že v aute bude sedieť testovacia figurína. Musk ju nazval menom „Starman“ a bude mať oblečený skafander spoločnosti SpaceX.
Musk v decembrovom príspevku na Instagrame uviedol: „Skúšobné lety nových rakiet zvyčajne zahŕňajú simulátory zaťaženia vo forme betónových alebo oceľových kvádrov. To sa nám ale zdalo byť extrémne nudným. Rozhodli sme sa poslať do vesmíru niečo neobvyklé, niečo k čomu máme skutočný vzťah.“
Každá položka v nákladnom priestore rakety si však vyžaduje povolenie od amerického Federálneho úradu pre letectvo (FAA). Ani elegantné elektrické vozidlo nie je výnimkou. FAA oficiálne schválil náklad rakety Falcon Heavy v piatok 2. februára. Keith Cowing o tom informoval na portáli NASA Watch.
V povolení úradu pre letectvo sa píše: „Spoločnosť Space Exploration Technologies je oprávnená zrealizovať let rakety Falcon Heavy so štartom z rampy 39A v Kennedyho vesmírnom centre (KSC), ktorá prepraví modifikovaný automobil Tesla Roadster (simulátor zaťaženia) na hyperbolickú obežnú dráhu.“
Čo obnáša let elektrického automobilu do vesmíru
Práve rampa 39A je miestom štartu rakiet Saturn V, pomocou ktorých NASA v 60. a 70. rokoch minulého storočia dopravila astronautov misie Apollo na Mesiac. Musk dúfa, že nadviaže na túto tradíciu objavovania vesmíru s budúcimi štartmi rakiet Falcon Heavy. Medzi jeho plány patrí aj súkromná expedícia na Mesiac pre dvoch pasažierov, ktorí zatiaľ nie sú známi.
Povolenie úradu FAA spomína „hyperbolickú obežnú dráhu“. Jedná sa o excentrická trasu, ktorú by malo absolvovať Muskovo vozidlo naprieč vesmírom. Táto trasa je známa aj pod pojmom Hohmannova prechodová dráha, v rámci ktorej by sa mal automobil dostať na obežnú dráhu medzi Marsom a Slnkom takmer v nekonečnej slučke.
Musk v decembri povedal: „Náklad rakety bude putovať po eliptickej obežnej dráhe Marsu po dobu miliardy rokov.“
Musk priznal, že elektrické auto je „jednou z najbláznivejších vecí“, ktoré by mohol vyslať do vesmíru. Eric Berger, ktorý je editorom magazínu Ars Technica, však v najnovšom príspevku zdôraznil, že 2-tonový náklad a ambiciózna obežná dráha nie je žiadnym vtipom. Napísal: „Žiadna spoločnosť doteraz nevypustila súkromný náklad za hranicu geostacionárnej obežnej dráhy Zeme.“ Geostacionárna obežná dráha Zeme predstavuje orbitu vzdialenú približne 36 210 kilometrov nad povrchom našej planéty.
Súvisiace: 12 úžasných faktov o spoločnosti Elona Muska – SpaceX
Berger ďalej uviedol: „Hohmannova prechodová dráha je kľúčovým faktorom pre pochopenie stratégie, ktorou plánuje Musk propagovať svoju raketu. Je tiež symbolom toho, čo predstavuje dlho očakávaný let rakety Falcon Heavy pre letecký priemysel.“
Ak raketa Falcon Heavy neexploduje, úsilie Elona Muska na Zemi aj mimo nej sa navždy zapíše do histórie. Ďalším krokom spoločnosti SpaceX budú komerčné lety pre platiacich zákazníkov. Spoločnosť uviedla, že už v rámci tohto roku by mohla vypraviť do vesmíru príslušníkov americkej armády.
Je veľmi pravdepodobné, že viaceré inštitúcie a jednotlivci čoskoro prejavia záujem o umiestnenie svojho nákladu na palubu ďalších rakiet Falcon Heavy. Náklady na jeden štart rakety síce predstavujú sumu 90 miliónov dolárov, stále je to však iba približne jedna tretina prevádzkových nákladov v rámci akejkoľvek rakety s podobným výkonom z dielne konkurentov spoločnosti SpaceX. Falcon Heavy disponuje dvoma pohonnými jadrami, pričom každé z nich zahŕňa deväť motorov typu Merlin a týči sa do výšky 41 metrov. Relatívne nízke náklady na štart pramenia predovšetkým zo skutočnosti, že tieto pohonné jadrá sú plne opätovne použiteľné.
S dostatkom paliva a správnou trajektóriou má Falcon Heavy dostatočný výkon na prepravu omnoho ťažšieho nákladu ako auto až na Pluto. Táto schopnosť je obzvlášť atraktívnym lákadlom pre vesmírnu agentúru NASA, ktorá plánuje v priebehu nasledujúcich rokov vypustiť viacero vesmírnych lodí k rôznym planétam a mesiacom v našej slnečnej sústave. Vesmírna agentúra sa totiž nachádza v neustálej rozpočtovej tiesni a v súčasnosti mešká so svojimi plánmi výstavby ťažkotonážnej rakety s názvom Space Launch System.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MarketWatch
Facebook komentár