Vitalik Buterin, autor blockchainu Ethereum, sa sťažoval na podvodníkov, ktorí sa zaňho vydávajú na sociálnej sieti Twitter.

Vitalik Buterin, autor blockchainu Ethereum, sa sťažoval na podvodníkov, ktorí sa zaňho vydávajú na sociálnej sieti Twitter.

Podvodníci využívajú falošné účty na sociálnej sieti Twitter, pomocou ktorých sa vydávajú za celebrity a známe osobnosti a propagujú kryptomeny. Keď sa cena kryptomien zvýši v dôsledku ich falošných príspevkov, predávajú jednotky digitálnych mien s vysokým ziskom.

Komunita sústredená okolo meny Ethereum priniesla riešenie tohto problému, ktorým by mohli byť rozšírenia internetových prehliadačov založené na programovacom jazyku JavaScript. Webový developer Harry Denley uviedol prvé takéto rozšírenie 4. januára. Aplikácia má schopnosť upozorniť užívateľov na potenciálne falošné účty. Denley začal vyvíjať rozšírenie po tom, ako sa Vitalik Buterin sťažoval na podvodníkov, ktorí sa zaňho vydávali na sociálnej sieti.

Súvisiace: SEC zrušila ďalšiu ICO – podvod za $ 600 miliónov

Zástancovia kryptomien sa v súčasnosti snažia obmedziť podvody a zneužívanie technológie v tomto sektore. Harry Denley predstavil svetu riešenie ako zo starej školy. Vytvoril aplikáciu EtherSecurityLookup, ktorú je možné využívať ako rozšírenie internetového prehliadača Google Chrome. Program dokáže identifikovať účty na sociálnej sieti Twitter, ktoré sa neprávom vydávajú za iných populárnych užívateľov či spoločnosti. Podobné podvody sa totiž v komunite sústredenej okolo kryptomien najčastejšie týkajú špekulatívnych machinácií. Podvodníci v niektorých prípadoch jednoducho žiadajú užívateľov, aby im poslali peniaze.

Aplikácia EtherSecurityLookup identifikuje účty na sociálnej sieti, ktorých mená sa podozrivo podobajú na mená legitímnych užívateľov.

Aplikácia EtherSecurityLookup identifikuje účty na sociálnej sieti, ktorých mená sa podozrivo podobajú na mená legitímnych užívateľov.

Jednou zo stratégií podvodníkov je propagovať konkrétnu kryptomenu v mene populárnej osobnosti, až kým sa cena tejto meny zvýši v dôsledku falošných príspevkov na sociálnych sieťach. Následne títo jedinci pristúpia k predaju svojich vlastných jednotiek digitálnej meny. Ďalším podvodom je zakladanie fiktívnych spoločností a zhromažďovanie finančných prostriedkov v rámci falošných počiatočných ponúk digitálnych mien (ICO). Podvodníci po vyzbieraní peňazí jednoducho zmiznú zo scény.

Denleyho najnovšia aplikácia je odvodená od existujúceho rozšírenia s názvom EtherAddressLookup, ktoré porovnáva názvy domén potenciálnych podvodníkov s čiernou listinou falošných webstránok. Takýmto spôsobom chráni užívateľov pred tým, aby zdieľali svoje prihlasovacie údaje do elektronických peňaženiek s podvodníkmi. Mnohí užívatelia sa totiž stretávajú so zavádzajúcimi e-mailmi, ktoré sa od nich snažia vymámiť prístup k nakúpeným jednotkám kryptomien.

Súvisiace: Facebook zakázal všetky reklamy na Bitcoin, kryptomeny a ICO

Denley potvrdil, že rozšírenie EtherSecurityLookup vytvoril na podnet Vitalika Buterina. Zakladateľ blockchainu Ethereum sa totiž sťažoval, že na Twitteri existujú účty, ktoré propagujú kryptomeny pod jeho menom. Buterik je symbolom jedného z najúspešnejších blockchainov a mnohí hráči v tomto sektore považujú jeho názor za smerodajný.

Podvody_na_Twitteri_spojene_s_kryptomenami_a_ako_sa_proti_nim_branit_2018_2

Tento účet @Binance2017_ sa snaží napodobňovať oficiálny účet spoločnosti Binance, ktorá vystupuje pod názvom @Binance_2017.

Svet kryptomien zaznamenáva v súčasnosti vzostupy aj pády. Podvody sú čoraz častejšou súčasťou tejto oblasti a Buterik si uvedomil, že je obzvlášť obľúbeným terčom podvodníkov, ktorí sa za neho vydávajú. V priebehu minulého týždňa uverejnil príspevok o tom, že existuje 827 spôsobov, ktorými je možné pozmeniť jeho meno výmenou iba jedného písmena. Podvodníci tak na Twitteri vystupujú pod menami ako „VltalkButerin“ a podobne. Samotné Buterikovo meno je relatívne nezvyčajné a takéto napodobeniny môžu veľmi jednoducho presvedčiť nepozorných užívateľov o svojej pravosti.

Mali by sme sa však držať nasledujúceho zlatého pravidla. Keď sa jedná o kryptomeny a svet technológií vo všeobecnosti, nikdy nie je bezpečné dôverovať príspevku na Twitteri s prehnane veľkým počtom heštegov a výkričníkov.

Príspevok skutočného Vitalika Buterina.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Facebook komentár