- Henry Blodget viedol diskusiu, ktorej heslo je “K lepšiemu kapitalizmu”
- Medzi zúčastnených patrili, investorka z Washington State – Theresa Whitmarsh, ekonóm Joseph Stiglitz, CEO PepsiCo – Indra Nooyi, CEO Ernst & Young – Mark Weinberger, a automobilový magnát Carlos Ghosn.
- Účastníci diskusie dospeli k záveru, že investori a výkonný riaditelia musia viac dbať na odsúhlasenie dlhodobých stratégií, ktoré prospievajú akcionárom, zamestnancom, zákazníkom a spoločnosti ako takej.
“Je čas na lepší kapitalizmus” takto bola odštartovaná diskusia na na každoročnom stretnutí World Economic Forum – Svetovom Ekonomickom Fóre v Davose (vo Švajčiarsku).
Henry Blodget viedol diskusiu s:
• výkonnou riaditeľkou Washington State Investment Board – Theresou Whitmarsh
• laureátom Nobelovej ceny a ekonómom na Columbia University, Josephom Stiglitzom
• generálnou riaditeľkou (CEO) spioločnosti PepsiCo – Indra Nooyi
• CEO EY – Markom Weinbergerom
• Riaditeľom Renault-Nissan-Mitsubishi Alliance, Carlosom Ghosnom
Blodget vysvetlil, že prebudenie medvedieho trhu a stagnácia v 70. rokoch v USA viedli k zmenám v 80. rokoch, kde akcionári boli umiestnení na prvé mieste a investori profitovali. Ďalej poznamenal, že aj napriek tomu, že spoločnosti profitovala, tento trend už neplatí tak ako v minulosti. Jedným znakom toho je fakt, že zisky sú na veľmi vysokých úrovniach, zatiaľ čo mzdy sú na opačnej strane.
Účastníci rozoberali ako sa posunúť za hranice krátkodobých riešení a prečo je doležité aby štvrťročné výsledky boli v súlade s diskusiami o dlhodobých riešeniach. Táto vízia, vytvoriť korporácie, ktoré sa viac starajú o blaho svojích zamestnancov, zákazníkov a spoločnosti však nie je založená na charite – jej motiváciou je uvedomenie si, že tieto zmeny sú nevyhnutné z dlhodobého hľadiska udržatelnosti úspechu a urobia spokojných aj akcionárov
Washington State Investment Board’s Theresa Whitmarsh tvrdí, že spoločnosti by si mali uvedomiť, že krátkozraký postoj nie je dobrý pre biznis.
T. Whitmarshová je zodpovedná za spravovanie aktív v hodnote $ 125 miliárd, ktoré tvoria dôchodky štátnych zamestnancov Washingtonu. Jej úlohou bolo budovať majetok za použitia dlhodobých stratégii a jej výsledky naznačujú, že spoločnosti by mohli zaujať podobné stanovisko.
Poznamenala: “Ak si myslíte, že spoločnosť sa zameriava primárne na krátkodobé zisky, tak je pravdepodobné, že sejú semeno svojej vlastnej skazy.”
Whitmarshová ďalej vysvetlila, že etické hodnoty môžu byť v súlade s ekonomickými hodnotami. “Máme dva veľmi dobré príklady: Starbucks a Costco. Obe spoločnosti si plnia svoje záväzky voči zamestnancom a dokonca, aj zamestnanci bez trvalého pracovného pomeru majú plné zdravotné benefity. Obe majú slušné mzdy a obom sa darí fenomenálne.”
Ekonóm z Univerzity of Columbia – Joseph Stiglitz tvrdí, že Milton Friedman sa mýlil.
Po tom čo Blodget predstavil zmenu, ktorá získala vplyv v 80. rokoch v Americkom korporátnom svete, Stiglitz povedal: „Chcem zdôrazniť, že v tomto období, nie iba aktivistickí (aktívni) investori, ale aj Milton Friedman spochybňoval, že to je to, čo ekonomická teória hovorí. A naozaj sa mýlil.“
Friedman bol ďalší držiteľ nobelovej ceny za ekonómiu a jeho myšlienky sa stali veľmi dôležité keď sa pripojil k skupine Ronalda Reagana, ako finančný poradca.
Friedman napísal, že výkonní riaditelia sú zamestnanci vlastníkov biznisu a že ich úlohou je zarobiť toľko peňazí koľko je v ich silách, rešpektujúc zákony a etické zásady.
Stiglitz povedal, že tento prístup nevedie k úspešnej ekonomike a to je dôvod, prečo tu teraz diskutujeme o zmenách. Našou úlohou je vymyslieť, ako zmeniť našu spoločnosť tak, aby sa viac zaujímala o dlhodobé riešenia, čo je jediným spôsobom ako vyriešiť problémy v našej spoločnosti.
CEO PepsiCo – Indra Nooyi tvrdí, že je nutné prehodnotiť priority.
Nooyi sa stala generálnou riaditeľkou spoločnosti PepsiCO v roku 2006 a zaviedla “Prevedenie s účelom”, založené na myšlienke, že PepsiCo potrebuje upraviť svoje produkty aby obsahovali viac zdravých a menej produktov ktoré by obsahovali cukor.
Po dobu šiestich rokov bola investormi a finančnými médiami kritizovaná. Keď však jej predpovede o stravovacích trendoch potvrdili, že jej dlhodobá stratégia bola správna, akcie spoločnosti PepsiCO akcie stúpli na rekordnú úroveň.
Poznamenala: “Mám výsledky, ktoré môžem ukázať manažmentu so zameraním na dlhodobé riešenia ako aj výzvami, pre manažment s krátkodobými riešeniami.“
Verí, že jej odôvodnenie môže slúžiť ako príklad prečo by výkonní riaditelia mali viac komunikovať s investormi. Ich diskusia by mala byť o štvrťročnom období, ale tiež musí byť vyvážená s detailným plánovaním dlhodobých stratégii, a tým že tieto stratégie slúžia na dosiahnutie dlodobých hodnôt, kde obidve strany profitujú viac, ako keby sa hnali za štvrťročnými výsledkami.
CEO EY – Mark Weinberger povedal, že výkonní riaditelia by sa mali viac sústrediť na vysvetľovanie “prečo”
Weinberger vedie súkromnú spoločnosť, ale povedal, že to je preto, že je v partnerstve kde nie je ani on odolný voči zameraniu na krátkodobé riešenia.
Jeho spôsob ako zmierniť negatívne dôsledky, je zameriať sa na vysvetľovanie, prečo sú konkrétne kroky v spoločnosti realizované.
“A následne investori môžu rozhodnúť, či súhlasia s “prečo” a vlády rozhodnú, či chcú alebo nechcú tento krok regulovať.
Nemôžeme sa spoliehať na to, že budeme ľuďom hovoriť iba to čo robíme dnes pre krátkodobé výsledky. Myslím si, že povinnnosťou výkonného riaditeľa je vysvetliť “prečo” a nie len “čo”. Musíme vysvetliť, prečo to robíme z dlhodobého hľadiska.”
Riaditeľ Renalut-Nissan-Mitsubishi – Carlon Ghosn povedal, že je nutné prestať prepúšťať výkonných riaditeľov pri prvom poklese akcií spoločnosti.
Automobilový magnát Ghosn bol výkonným riaditeľom takmer 20 rokov, čo je ďaleko za americkým priemerom, ktorý sa nachádza na úrovni 6 rokov.
Poznamenal: “Myslím si, že krátka doba fungovania výkonných riaditeľov je naozaj problemom.”
Vysvetlil, že najhodnotnejšie rozhodnutia, ktoré učinil, napríklad ako smerovanie k elektrickým automobilom, potrebovali sedem až osem rokov. Toto je typicky časový rozsah, ktorý potrebujú “revolúcie” v priemysle na to aby dosiahli dominanciu a je nemožné, aby sa tieto rozhodnutia zrealizovali ak prepustíte výkonného riaditeľa pri prvom poklese akcií spoločnosti.
Celá diskusia vo videu:
Facebook komentár