Trump_nezabil_popularitu_v_oblasti_obnovitelnej_energie_2018

Prezident Trump zaviedol tarify na dovážané solárne panely, zrušil environmentálne zákony, spustil výstavbu odložených ropovodov a pokúsil sa o odvážnu záchranu uhoľného priemyslu.

Nehovoriac o svojom sľube vytiahnuť Spojené štáty z pařížskej klimatickej dohody.

Hnutie za obnoviteľnú energiu však stále stojí – a je pripravená na ďalší rast vďaka silnému impulzu, ktorý presadzuje Ameriku smerom k čistejšej energetickej budúcnosti.

Obnoviteľné zdroje energie prosperujú kvôli poklesu nákladov na slnečné a veterné energie, ako aj silnej podpore verejnosti, guvernérov a korporátnej Ameriky.

Andy Smith, ktorý je analytikom spoločnosti Edward Jones poznamenal: “Obnoviteľné zdroje rastú, pretože náklady sa znižujú keďže podniky a spotrebitelia zelenú energiu stále pretlačajú,” … “Nechcú, aby boli emisie znečisťované uhlím.”

Energetické spoločnosti už zatvárajú uhoľné elektrárne v prospech čistejšieho zemného plynu a obnoviteľných zdrojov energie.

Súvisiace: IEA: “Práve vo svete nastáva nová éra slnečnej energie”

Smith ďalej poznamenal: “Nič, čo Trump povedal alebo urobil, sa však nezmenilo.” Prezident má však vo svojom vplyve len obmedzené právomocí, ale má svoj rozsiahly vplyv.”

Trump však počas tohto týždňa zhroršil cestu solárneho priemyslu, ako schválil 30% sadzbu na zahraničné solárne panely. Solárny priemysel varuje, že tento krok bude stáť 23 000 amerických zamestnancov. Banka Goldman Sachs odhaduje, že tarify zvýšia náklady na slnečné energie o 3% pre podniky a 7% pre zákazníkov.

Solárny priemyseľ žije

Napriek tomu solárny priemysel nie je vystrašený. Tarify vidí ako dočasný útlm, nie koniec.

Ed Edenster, ktorý je výkonným predsedom vedúcej spoločnosti v oblasti solárnej energie – Sunrun poznamenal: “Dlhodobé vyhliadky solárnych spoločností sú oveľa výkonnejšie než by ich mohlo obmedziť spomínané rozhodnutie okolo zvýšenia taríf,” … “Budúcnosť solárnych spoločností je bezpečná aj vtedy, keď dočasne čelíme negatívnej federálnej politike.”

Mnohí ľudia v svete solárnej energie však uviedli, že Trumpove tarify im uškodia.

Bryan Birsic, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Wunder Capital, ktorá vyvíja a riadi investície do solárnych článkov, poznamenal: “Jedná sa o oveľa viac dymu ako ohňa.” Birsic je “nadšený” z toho, kde boli tarify naozaj určené v porovnaní s tým, čo očakával.

Spoločnosť Duke Energy uznala, že tarify oblasti solárnych panelov “ublížia” čo zasiahne plán na takmer štvornásobnú kapacitu solárnej energie, počas nasledujúcich piatich rokov.

Avšak Duke poznamenala, že “do do tohto zdroja bude aj naďalej investovať “, pretože “naši zákazníci očakávajú, že slnečná energia bude kľúčovou súčasťou cenovo dostupného a ekologického mixu pre oblasť výroby energie”.

Obnoviteľné zdroje sú stále lacnejšie

Zrozumitelná ekonomika obnoviteľných zdrojom energie pomohla raketovo rásť. Nové technológie, navyšujúci sa objem investičných dolárov a podpora zo strany štátu viedla k drastickému zníženiu nákladov na veterné a solárne zariadenia a umožnili im, aby voči fosílnym palivám boli na niektorých miestach konkurencieschopnejšími.

Podľa Národného laboratória pre obnoviteľnú energiu, náklady na slnečnú elektrickú energiu medzi rokmi 2010 a 2017 poklesli o dve tretiny.

Útvar pre správu informácií o energii odhaduje, že obnoviteľná energia v súčasnosti predstavuje približne 17% výroby elektrickej energie v USA, z 8% v roku 2001.

Podiel uhlia na elektrickej sieti v minulom roku, podľa EIA klesol na 30%, od viac ako 50% v roku 2001. Veľká časť tohto poklesu bola spôsobená množstvom lacného zemného plynu, vďaka revolúcie v sektore bridlíc.

EIA očakáva, že obnoviteľné zdroje a zemný plyn v nasledujúcich dvoch rokoch získajú väčší podielu na trhu, zatiaľ čo uhlie sa podľa prognóz bude aj naďalej znižovať.

“Realitou je, že obnoviteľné zdroje sú stále nákladovo efektívnejšie,” povedal PJ Deschenes – partner v spoločnosti Greentech Capital Advisors, ktorá je investičnou bankou pre čisté energie.

Očakáva sa, že náklady na slnečnú energiu budú v dlhodobom horizonte pokračovať v poklese. Náklady na slnečnú elektrickú energiu by mali do roku 2040 poklesnúť o 66%, podľa výsledkov minuloročnej prognózy od výskumnej firmy Bloomberg New Energy Finance. Správa predpovedala, že výroba elektrickej energie v USA z obnoviteľných zdrojov energie v tom čase vzrastie o 169%.

Bank of America Merrill Lynch očakáva, že čistá energia bude predstavovať až 80% novej energie sveta do roku 2040.

Trump sa pokúsil o záchranu uhlia

Priemysel obnoviteľnej energie stratil veľký zdroj podpory, keď bývalého prezidenta Baracka Obamu nahradil Trump.

Jedným z prvých krokov Trumpa bolo schválenie stavieb pre pozastavené ropovody Keystone a Dakota Access.

Trump opakovane sľúbil, že obnoví uhoľný priemysel. Minulý rok sa rozhodol k obchádzaniu Obamových pravidiel o životnom prostredí a energetický tajomník Rick Perry navrhol kontroverzný plán na podporu aktivít v oblasti uhoľných spoločností.

Súvisiace: Čína zahanbuje USA v oblasti obnoviteľnej energie

Avšak obnoviteľný priemysel sa v januári vyhol zásahu, keď Federálna energetická regulačná komisia jednohlasne odmietla výzvu Perryho na dotovanie uhoľných a jadrových elektrární.

Tao Kong, ktorý je finančným riaditeľom spoločnosti Alcen Renewable, ktorý vyvíja veterné a solárne projekty pre verejné služby poznamenal: “Administratíva preukázala očividnú obľúbenosť voči tradičným energetickým zdrojom, ako sú fosílne palivá.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, MarketWatch

Facebook komentár