- V tomto článku, David Ruddock argumentuje, že Google sa stal jednou zo svetovo najdôležitejších hardware-ových spoločností.
- Z Ruddockovho pohľadu, by bola táto myšlienka ešte 5 rokov dozadu smiešna.
Keďže sme nedávno roku 2017 povedali zbohom, vráťme sa v myšlienkach o 5 rokov späť.
Ak by som Vám pred piatimi rokmi povedal, že Google sa stane jednou zo svetovo najdôležitejších výrobcov spotrebiteľskej elektroniky, zasmiali by ste sa mi.
Preneste sa do roku 2012: Google práve predstavil štvrtú generáciu mobilné telefónu Nexus 4, s operačným systémom Android 4.2 Jelly Bean, spolu s tabletom Nexus 10. Šesť mesiacov pred tým na Google I/O predstavili Nexus Q, zariadenie ktoré malo byť akýmsi inteligentným centrom zábavy, avšak nikdy nebolo sprístupnený širokej verejnosti.
Tristo dolárový Nexus Q sa nedožil naplnenia svojho potenciálu a vzhľadom na to, že Android@Home stroskotal iba rok pred tým a ambície Googlu na vytvorenie inteligentného domova sa zdali byť mŕtve.
Súvisiace: Neutralite siete: Veľké technologické firmy sú pripravené stať sa ešte silnejšími!
S tým spojené snahy dostať sa do hry v oblasti inteligentných televízií podobne vyhasli a všetci sa zhodovali v tom, že by bolo lepšie, keby Google zostal pri telefónoch a tabletoch navrhnutých pre vývojárov a nadšencov, ktoré sa ale nepredávali tak dobre.
Google sa však nezostal len pri telefónoch a tabletoch. Táto vytrvalosť sa, aj napriek opakovaných zlyhaniam, oplatila.
Krok jeden: Chromecast
Keď Google v polovici roku 2013 predstavil Chromecast, dokonca aj náš názor bol pozitívny – táto vec bola vážne dobrá.
Tridsaťpäť dolárová vecička, ktorá by bola schopná nahradiť inteligentnú TV a zobrazovať obrazovku z vášho laptopu (funkcia Cast) s využitím výkonnosti Chrome OS a Androidu, bola trochu šialeným ale problém riešiacim produktom, ktorý milióny spotrebiteľov potrebovali vo svojich obývačkách. A od toho prvého kroku Google vyrába túto vecičku stále s vyšším a vyšším výkonom.
Štandardný Chromecast podstúpil od svojho uvedenia na trh v roku 2013 jedinú revíziu, spolu s predstavením Ultra HD verzie, počas minulého roka. Medzi predstavením Chromecast a ostatnými produktmi, s funkciou Cast, ako napríklad inteligentné TV a Google Home, sa podľa slov Googlu podarilo doteraz predať 55 milónov kusov týchto zariadení. To je pekne veľké číslo.
Je nepravdepodobné, že Google predpokladal, že Chromecast sa stane tak populárnym ako je. Ale jeho neskutočne nízka cena a vysoká miera interoperability – funguje s Androidom, iOS a s hocičím čo má prehliadač Chrome – spôsobila, že pri pohľade späť vyzerá ako smeč.
S touto malou vecičkou si Google našiel cestu do miliónov obývačiek a spální, čím začal dláždiť cestu pre svoje väčšie ambície v oblasti inteligentných domovov. Prehrávanie obsahu obrazovky laptopu na TV bol iba začiatkom, ale krokom, ktorý dokázal že bol prorockým.
Krok dva: Google Home
Keď Google minulý rok predstavil Home spolu s prvými smartfónmi Pixel, veľa ľudí hovorilo, že spoločnosť hrá naháňačku s reproduktormi Echo od Amazonu.
Echo bolo v obmedzenom množstve uvedené na trh od polovice roku 2014 a zhruba po roku sprístupnené širokej verejnosti, čím Echo a rastúce schopnosti Alexy (Alexa je software, prostredníctvom ktorého možno hlasom ovládať Echo) získali pred Googlom náskok viac ako 2 roky. Avšak Google predstavil svoj Home s dvomi značnými výhodami: funguje ako Chromecast pre zvukový obsah (produkt, s ktorým sú už spotrebitelia dôverne zoznámený) a Google asistent, ktorý je značne schopnejší a možno to najdôležitejšie, má lepší prístup k vašim osobným dátam, než by Alexa pravdepodobne mohla mať kedykoľvek v budúcnosti.
Netrvalo dlho, kým si Google uvedomil, že mať domáci reproduktor, schopný prehrávať zvuk z rôznych zariadení (funkcia Cast) a zariadenie nazvané Chromecast, pričom obe zariadenia sa používajú prostredníctvom aplikácie Chromecast, by mohlo byť trochu mätúce.
Práve preto bola aplikácia Chromecast minulý rok premenovaná na Google Home, čo signalizovalo že séria produktov Home bude preberaná väčšou značkou produktov s funkciou Cast. Stále nie je úplne jasné o čo ide avšak je tu jasná túžba aby si zákazníci spájali Google Home s funkciou Cast aj keď Chromecast zostane najznámejším produktom s funkciou Cast.
Čo Google spravil bolo de facto to, že iniciovala zbližovanie Chromecastu a zariadení značky Home. Všetky sú ovládané z rovnakej aplikácie, môžu byť spárované pre zvukové prehrávanie a priradenie lokácie.
Aplikácia Google Home je tiež centrom pre akékoľvek inteligentné zariadenie prepojené s vašim Google účtom, ktoré môžu byť ovládané prostredníctvom koncových bodov Google asistenta a zoznam podporovaných produktov sa neustále rozrastá. Zatiaľ čo Alexa je stále šampiónom v oblasti inteligentného domova, Google jej náskok dôsledne zmenšuje.
Súvisiace: Tesla vyvíja vlastný čip pre autonómne vozidlá
A Google má jednu hlavnú výhodu oproti Amazonu: jeho Asistent je vstavaný v stovkách miliónov smartfónov s Androidom ako predvolený vyhľadávací a hlasový provider. Kontrolujem moje inteligentné zásuvky z môjho telefónu asi rovnako často ako používam Google Home a s Asistentom stačí len dlhé podržanie domovského tlačidla, nemám záujem hrabať sa v aplikácií Alexa.
Z môjho pohľadu Google Home Mini rieši jeden z najväčších problémov s Google Home: byť dostatočne lacným na to aby sa mohol dať do väčšiny izieb vo vašom dome. Vzhľadom na to, že počas sviatkov boli pravidelne v predaji za 29 dolárov si myslím si, že Google predal celkom dosť týchto malých reproduktorov, a že tých 55 miliónov predaných zariadení s funkciou Cast čoskoro dosiahne hranicu 100 miliónov predaných kusov.
Cieľom Googlu je dostať Asistenta na čo navjaic zariadení ako len bude možné. Nízka cena inteligentných reproduktorov tak zreteľná ako pri 35 dolárovom Chromecaste je nevyhnutnou ak chcete svoje produkty dostať do niekoho obývačky, čo presvedčivo dokázal Amazon Echo Dot.
Krok tri: Nest
V roku 2014 Google kúpil spoločnosť Nest, ktorá je známa sovjimi inteligentnými termostatmi, za 2,3 miliardy dolárov. V tom čase ešte nebolo zrejmé čo s ňou Google spraví a čiastočne to zrejmé nie je ani teraz.
Ale ak chcete vedieť kam Google smeruje, pozrite sa len na jednu funkciu predstavenú počas tlačovej konferencie začiatkom tohto roka: integrácia Google Asistenta do inteligentnej kamery od Nest-u.
Nest je momentálne najznámejšou spoločnosťou zaoberajúcou sa monitorovaním inteligentných domovov a jej termostaty sú veľmi populárne. Ich bezpečnostný systém je príliš drahý a chýba integrácia Google Asistenta, ale nebol by som prekvapený ak by sa to postupne zmenilo prostredníctvom software-ových update-ov.
V každom prípade, si môžete byť istý, že ďalšie produkty spoločnosti Nest už v sebe budú mať, čím ďalej tým viac, integrovaného Google Asistenta a aplikáciu Google Home. Dokonca sa povráva, že Google chce skombinovať svoj hardware-ový tím s tímom Nest-u do jedného celku, čo by tento proces nepochybne zjednodušilo.
S Nest-om dostavajúcim sa do bezpečnosti domácností a zvončekov, spolu s ich tradičným zameraním na termostaty a kamery, sa bude Google Asistent schopný učiť viac a odpovedať vám inteligentnejšie, ako kedykoľvek predtým.
Rodičia viete si predstaviť, že poviete “Ok, Google – kde je (meno dieťaťa)?” A Asistent spustí živé video z miestnosti, kde sa nachádza vaše dieťa, alebo zobrazí bodku na Google mapách? Jasné znie to strašidelne ale nepochopte ma zle.
Ale nie je pochýb o tom, že takéto veci ešte pred 10 rokmi hraničili s vyspelosťou technológií ako v Star Treku a dnes sme v podstate schopný takúto úroveň dosiahnuť. To je šialené.
Krok štyri: spojenie dohromady
Google jasne ukázal, že Google Asistent bude najskôr a najlepšie fungovať na hardware-och od Googlu.
Telefóny Pixel od Googlu boli prvé, ktoré mali minulý rok Asistenta, prvé ktoré dostali aplikáciu Google Lens (aplikácia schopná identifikovať predmety prostredníctvom kamery) tento rok a Pixelbook je prvý laptom pracujúci s Asistentom. Google jasne očakáva, že Asistent bude tým, čo rozbehne predaj jeho produktov a s platformou, ktorá je stále schopnejšia si začínam myslieť, že tieto očakávania sú oprávnené.
Vytváraním najlepších koncových bodov pre najlepšiu asistenčnú platformu sa Google dostal do hry v oblasti hardware-ov zadnými vrátkami a s prekvapivým stupňom úspechu.
Súvisiace: Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?
Možno sa smartfóny Pixel nepredávajú v takých počtoch ako predáva Samsung svoj Galaxy S8s, ale keď niekto s reproduktormi Google Home a pár Chromecastami a Google Nest kamerami (ale no tak, to premenovanie musí prísť) bude hľadať svoj ďalší smartfón, pravdepodobne sa môžete staviť, že sa budú dlho a pozorne pozerať na rovnakú spoločnosť, ktorá vyrába tak veľa produktov, ktoré vlastnia.
Zamerania Googlu na väčšie spotrebné produkty ešte len prichádza a v niektorých oblastiach ešte vôbec neprišlo (prepáč Pixelbook – stále ťa mám rád aj tvoju úžasnú klávesnicu). Ale za to všetko híkanie ohľadne neschopnosti Googlu vytvoriť koherentný ekosystém v Androide počas rokov, teraz sledujeme, že radšej začali pracovať na vlastných harware-och podľa vlastných predstáv.
To je celkom vzrušujúce. Toto je spoločnosť stojaca za asi najsilnejšou umelou inteligenciou na svete, za tou s ktorou sa všetci často dostávame do styku a nikdy som nebol tak zvedavý čo ďalšie príde od Googlu.
Preložil: Filip Šilák
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Android Police
Facebook komentár