Aerokozmická spoločnosť je známa tým, že zastáva popredné miesto v inováciách.
Odkedy pred 15 rokmi vznikla spoločnosť SpaceX, ambiciózny nápad Elona Muska vyrástol a jeho meno sa stalo najznámejším v aerokozmickom priemysle.
Muskov cieľ nie je využívať inovatívnu, opätovne použiteľnú raketovú technológiu len na prevoz turistov na obežnú dráhu, ale aj na vytvorenie udržateľnej kolónie na Marse a to už čoskoro. Povedal, že jeho zámerom je do roku 2022 začať posielať misie na Červenú planétu s ľudskou posádkou. Budeme to sledovať.
1. Všetko o spoločnosti, ktorá využíva synergiu
Keďže už čoskoro bude realitou, že spoločnosť bude schopná organizovať výlety na Mars, stále testuje v čoraz väčšej miere komplexné kozmické lode ako raketu Falcon Heavy, ktorá je na dráhe pripravená k vypusteniu už počas tohto mesiaca. Prvé užitočné zaťaženie bude podobné ako pri ďalšom slávnom podniku výkonného riaditeľa Elona Muska – Tesla. Musk pri prvom spustení lode plánuje vyslať aj červený kabriolet Tesla, lebo prečo nie?! Ak všetko pôjde podľa plánu, „červené auto pre červenú planétu“ bude „v hlbokom vesmíre miliardy rokov, v prípade že počas cesty nevybuchne,“ povedal Musk na sociálnej sieti Twitteri.
Súvisiace: Mal by Elon Musk zlúčiť Teslu a SpaceX?
2. Krátke a milé
SpaceX vlastne nie je skutočné meno spoločnosti. Celé meno spoločnosti je Space Exploration Technologies Corporation.
3. Vianočné svetielka vášho suseda na SpaceX nemajú
22. decembra 2017 spoločnosť SpaceX spustila 18. a poslednú misiu v roku 2017. Bol to satelit s raketou Falcon 9 pre firmu Iridium, so satelitnou komunikáciou. Raketa štartovala z leteckej základni Vandenberg v južnej Kalifornii a keď letela cez nočnú oblohu, vytvorila jasnú svetelnú šou, kvôli ktorej ľudia vystupovali z áut a dokumentovali si tento zvláštny úkaz v oblakoch a pridávali ho aj na sociálne siete. Nebola to žiadna predvianočná návšteva od mimozemských priateľov, avšak určite to malo atmosféru filmu, ako Blízke stretnutie tretieho druhu.
4. Nové partnerstvá
SpaceX sa v roku 2012 stala prvou súkromnou vesmírnou spoločnosťou, ktorá sa spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS).
5. Pohľad do budúcnosti
S prvým spojením s ISS, SpaceX tiež dokázala niečo unikátne – vedecké experimenty, ktoré vykonávala ako náklad, vyvíjalo 15 študentov.
6. Zmysel pre históriu
V roku 2017 sa SpaceX stala súčasťou dlhotrvajúcej tradície, keď raketa Falcon 9 odštartovala z Launch Complex 39A z Kennedyho vesmírneho strediska, kde začala aj misia Apolla 11 na Mesiac. Bolo to tiež prvé teleso, ktoré komplex využilo od roku 2011, kedy tento komplex „odišiel do dôchodoku“.
7. Rúcanie bariér
30. marca 2017 sa SpaceX stala prvou spoločnosťou, ktorá úspešne vypustila a opätovne dala do pohybu využiteľnú orbitálnu raketu.
8. Nie je to len o raketách
SpaceX nevyrába len veľké kozmické lode v snahe vytvoriť komunitu na Marse. Spoločnosť taktiež s vládnou agentúrou NASA spolupracuje na vytváraní špecializovaných skafandrov.
9. Ťažká váha
Raketa Dragon dokáže do vesmíru vyniesť zhruba 6000 kg. Raketa Falcon Heavy, ktorá bola navrhnutá tak, aby vydržala cestu na Mars, dokáže vyniesť takmer 25 000 kg, čo stránka SpaceX prirovnala k „dopravnému lietadlu 737, ktoré je naplnené ľuďmi, posádkou, batožinou a palivom.“
10. Zhrnutie toho najlepšieho
Spoločnosť má za sebou mnohé významné míľniky. Prekonali úvodnú prekážku a stali sa prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá úspešne financuje, zostrojuje, vypúšťa rakety na obežnú dráhu a do vesmíru a zároveň s nimi aj bezpečne pristáva.
11. Muskov zmysel pre neúctivosť je zjavný
Kozmická loď Dragon je pomenovaná po piesni „Puff the Magic Dragon“, rakety Falcon 9 a Falcon Heavy sú pomenované ….. hádate správne, po Millennium Falcon zo Star Wars. Ktovie, či by bol s nimi spokojný aj Han Solo…
12. Je taxíkom pre astronautov
V roku 2018 začnú astronautov z NASA vynášať do vesmíru práve rakety spoločnosti SpaceX ako súčasť obchodného programu pre posádku NASA, namiesto prepravy medzinárodnými vesmírnymi agentúrami akými sú napr. ruskí Roscosmos.
Preložila: Emília Kosztolányiová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: LATimes, ZDnet
Facebook komentár