Online platformy, ktoré ponúkajú nájom alebo podiely vo všetkom od pompéznych hodiniek až po športové automobily, sa dostávajú do trhu luxusných tovarov, pretože sa začínajú orientovať na trh so zmenou spotrebiteľských návykov.
Vychádzajúc z modelu zdieľaného hospodárstva, ktorý sa popularizoval podobne ako Airbnb, tieto spoločnosti vyzývajú ľudí, aby si užívali luxusné značky bez toho, aby míňali svoj majetok. Napríklad, stabilný mesačný poplatok zákazníkovi poskytuje hodinky značky Rolex na niekoľko týždňov, ktoré následne posielajú späť na výmenu za inú luxusnú značku.
Firmy uvádzajú, že trh s prenájmom alebo spolu s investovaním do všetkého, od šperkov až po výtvarné umenie, začína so stredne bohatými klientmi, usilujúcimi po vysokom životnom štýle a potenciálne aj pre veľmi bohatých jednotlivcov.
“Moderná generácia vedie k veľmi odlišnému životu a ľudia si chcú svoje možnosti ponechať otvorené,” povedal Marco Abele, ktorý predtým pracoval v oblasti digitálneho bankovníctva v spoločnosti Credit Suisse a aktuálne rozvíja platformu zdieľania – TEND, ktorá sa má spustiť vo Švajčiarsku, už počas marca 2018.
Platforma ľuďom ponúka spôsoby nákupu obchodovateľných podielov v spoločnosti Porsche alebo vinohradov, kde návratnosť investícií a možnosti sa nachádzajú nad príležitostnými možnosťami ako sú špeciálne modely áut, alebo špeciálne edície fliaš.
Zatiaľ čo sa zameriavajú na “demokratizáciu” luxusu, podľa Abeleho ich cieľovými zákazníkmi nie je celkom každý muž alebo žena: ich čistá hodnota majetku sa pohybuje okolo 100 000 až 1 milióna švajčiarskych frankov (1 milión dolárov).
Zatiaľ čo je stále drobnou, predpokladá sa, že zdieľaná ekonomika bude rásť z približne 15 miliárd dolárov v roku 2016 na 335 miliárd dolárov do roku 2025 (podľa PricewaterhouseCoopers). Luxus je len malou časťou, ale má potenciál.
Olivier Abtan, ktorý je špecialistom na luxus v spoločnosti Boston Consulting Group uviedol: “Nie je to významný trh, ale začína sa rozmáhať a stane sa ešte významnejším,” … “Existuje veľa startupov a hlavne mladých ľudí, ktorí sa do toho zapájajú.”
Olivier Reza, ktorý je generálnym riaditeľom americkej spoločnosti z roku 2014 – Eleven James, uvažuje o prechode na šperky a umelecké diela a môže sa rozšíriť aj do zámoria.
Spoločnosť, ktorej mesačné poplatky sa pohybujú od 150 do 500 dolárov, v závislosti od hodnoty hodiniek, slúžia k prenájmu vlastných zásob. Ale v novembri sa otvoria aj pre zberateľov, ktorí chcú svoje hodinky prenajať.
Reza ďalej poznamenal: “Je to hlavne kvôli spotrebiteľskému dopytu,” … “Ľudia majú viac hodiniek, nemôžu ich všetky nosiť naraz, zároveň sa o ne aj dostatočne starajú.”
Testovanie luxusu pred nákupom
Pre niektorých luxusných výrobcov, môže byť tento rozvíjajúci sa trh naozaj nevítaným vývojom.
Len nedávno si začali zvykať na svoje elektronické obchody, pretože sa už dlho obávajú, že on-line predaje môžu zrieďovať ich značky a neustále bojujú s kontrolou distribúcie, pričom sa vzdorujú presunu na bežné lokality, ako je napríklad Amazon.
V súčasnosti riskujú, že sa k predajom nedostanú, pretože ľudia si takto prenajmú kúsok luxusu, ktorý ponúkajú, čím sa veci stávajú prístupnejšími a všadeprítomnými, čo ich exkluzivitu znižuje.
Napriek tomu už dlho existujú služby prenájmu večerných šiat alebo predmetov značky Chanel alebo Louis Vuitton, rovnako ako spoločné investície do majetku, vrátane súkromných lietadiel a jácht. Online platformy ponúkajú prostriedky na rýchle rozšírenie týchto služieb.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Fortune
Facebook komentár